Jędker, Pih i inni – 75 polskich artystów na jednym albumie składa hołd kasecie magnetofonowej

Wyjątkowa inicjatywa artystów związanych z oldschoolowym rapem.


2021.06.02

opublikował:

Jędker, Pih i inni – 75 polskich artystów na jednym albumie składa hołd kasecie magnetofonowej

fot. P. Tarasewicz

W ostatnich dniach na profilów wielu artystów związanych z oldschoolowym rapem pojawiły się grafiki z hasłem #Respect. Hasło opublikowali m.in. Pih, Pięć Dwa, Ryfa Ri, Obywatel MC, L.U.C., Spinache, Nullo, Proceente, Rafi, Emil Blef, Magiera, OMP, Numer Raz, Bu, DJ Twister, Młody, Jędker, DJ HWR, DJ Trakmajster, DJ Kebs, Mr Krime, DJ Romek i wielu innych. W sieci pojawiały się spekulacje, że zamierzają uczyć młodych szacunku, w myśl refrenu Molesty – “Tu nie chodzi o szelest, szacunkiem się płaci”.

Jak się okazuje, nie była to akcja społeczna, tylko zapowiedź kasetowego projektu „Respect For Tape”, którego pomysłodawcą i twórcą jest Grędziu – znany tancerz i kolekcjoner kaset magnetofonowych we współpracy z BIG idea i Warner Music Polska.

„Respect for Tape” to kolekcjonerski i zajawkowy projekt w skład którego wchodzi wiele znanych i cenionych artystów hip-hopowych, m.in. Ero, Obywatel MC, Pięć Dwa, Nullizmatyk. L.U.C, Pih, Rafi, Felipe, Numer Raz, Spinache, Proceente, Sensi, Cezet, Ryfa Ri, Zorak, Jędker, Magiera, Emil Blef, DJ Creon, DJ Kebs, ks. Jakub Bartczak, Cywinsky, Młody i inni. Artyści w nagranych na potrzeby projektu utworach oddają hołd kasecie magnetofonowej – nośnikowi przechowującemu nie tylko muzykę, ale również piękne wspomnienia.

Sprawdź także: Popkillery rozdane. Zobacz, do kogo w tym roku trafiły statuetki

Wydawnictwo stworzono z czystej zajawki i kolekcjonerskiej pasji, w których nieustannie tli się młodzieńczy zapał. Główną ideą niniejszej inicjatywy jest powrót do lat 90., kiedy to miłośnicy rapu ubrani w baggy przemierzali pewnym krokiem osiedle, słuchając boombapowych brzmień zza oceanu i pierwszych nagrywek lokalnych emcees płynących z bateriożernych walkmanów.

Premiera albumu planowana jest na 30 sierpnia 2021 roku, w rocznicę prezentacji przez firmę Philips w 1963 roku pierwszej kasety magnetofonowej. Bez wątpienia kaseta magnetofonowa jest niepodważalnym fundamentem kultury hip-hop.

Więcej szczegółów wkrótce.

Polecane

Share This