„John Lennon. Listy”: zobacz zapowiedź książki – video


2012.09.12

opublikował:

„John Lennon. Listy”: zobacz zapowiedź książki – video

W Internecie pojawiło się pierwsze, krótkie nagranie promujące to wydawnictwo:

O książce:

Życie legendarnego muzyka i kompozytora opowiedziane w jego listach, po raz pierwszy zebranych w jednej książce. Międzynarodowa i polska premiera książki – 9 października 2012 roku – przypada na dzień urodzin Johna Lennona.

Po raz pierwszy wdowa po Johnie Lennonie, Yoko Ono, zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty. Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona.

Listy Lennona były jak dotąd otoczone tajemnicą. Wiele z nich sprzedano prywatnym kolekcjonerom na aukcjach. Wiele nigdy wcześniej nie zostało upublicznionych. Hunter Davies wykonał pracę iście detektywistyczną, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do niezwykle ciekawej korespondencji i ułożyć ją w porządku chronologicznym, który pozwala nam na nowo poznać Johna Lennona nie tylko jako genialnego muzyka, ale również – przede wszystkim – jako człowieka.

Słowa były dla Johna Lennona równie ważne co muzyka. Notował każdy pomysł, myśl, inspirację. Po papier sięgał zawsze, gdy miał potrzebę komunikacji z drugim człowiekiem. Żył – i zmarł – w czasach przed rewolucją internetową. Listy, notatki, pocztówki pisał przez całe życie. Do przyjaciół, rodziny, kochanek, do fanów; do gazet, organizacji, instytucji. Jego listy bywają zabawne, pouczające, zaangażowane, mądre, liryczne; zawsze są niezwykle szczere i poruszające. Pozwalają nam ujrzeć Johna Lennona jakiego wcześniej nie znaliśmy – jego prywatną, niezafałszowaną twarz.

John Lennon to w równym stopniu kompozytor takich pokoleniowych hymnów jak „All You Need Is Love” czy „Imagine”, jak literat, poeta i rysownik. Opowiadania pisał już od czasów szkolnych, a w okresie beatlesowskiego szaleństwa wydał dwie książki surrealistycznych historyjek i wierszy, które sam ilustrował. Teksty piosenek też nasycone były często autorską, rockową poezją. Ostatnim brakującym ogniwem w jego bibliografii było to, co najbardziej ulotne – listy. Też ilustrowane, też zachwycające myślowym skrótem, surrealizmem i humorem. Zebrane w tej książce pokazują go często od strony bardzo prywatnej i osobistej. To Lennon – autor w najczystszej postaci. Pozycja obowiązkowa.

Piotr Metz

Polecane

Share This