Jubileusz Maleńczuka na TOPtrendy


2010.05.11

opublikował:

Jubileusz Maleńczuka na TOPtrendy

W dniach 28–30 maja już po raz ósmy odbędzie się Sopot TOPtrendy Festiwal. Widzowie Telewizji POLSAT i widownia zgromadzona przed sopocką sceną w koncercie TOP zobaczą złotą dziesiątkę artystów, którzy w ostatnim roku sprzedali najwięcej płyt, a w koncercie „trendy” – młodych obiecujących wykonawców wybranych przez kluczowe radiostacje oraz przedstawicieli Telewizji POLSAT. Tradycyjnie na TOPtrendach świętować będziemy wielki jubileusz. W pierwszym dniu Festiwalu obejrzymy recital jednego z najbardziej charyzmatycznych i nieposkromionych polskich artystów – Macieja Maleńczuka, który podsumuje 25 lat swojej działalności scenicznej w koncercie „Pan Maleńczuk – tak to ja”. Ostatni dzień Festiwalu to bijąca rekordy oglądalności Sopocka Noc Kabaretowa.

Tegoroczne TOPtrendy odbędą się w zmienionej scenerii. Ze względu na remont Opery Leśnej impreza została przeniesiona na sopocki hipodrom, na którym budowana jest właśnie ogromna hala widowiskowa, sprowadzona po raz pierwszy do Polski. W tym roku Polsat jest jedyną stacją telewizyjną, która organizuje festiwal w Sopocie, podtrzymując tradycję wielkich muzycznych wydarzeń, odbywających się w tym mieście od ponad 100 lat.

28 maja, pierwszego dnia Festiwalu, odbędą się dwa koncerty: TOP i jubileusz Macieja Maleńczuka. W koncercie TOP zobaczymy 10 wykonawców, którzy sprzedali najwięcej płyt w ostatnim roku (wyboru dokonano zgodnie z regulaminem Festiwalu TOPtrendy). Na scenie wystąpią: Agnieszka Chylińska, Feel, Hey, Kayah, Kasia Kowalska, Maciej Maleńczuk z zespołem, Paulla, Andrzej Piaseczny, Piotr Rubik i Tomasz Stańko. Koncert poprowadzą dwie niesamowite pary: Katarzyna Cichopek i Krzysztof Ibisz oraz Edyta Herbuś i Darek Maciborek.

Po najpopularniejszych wykonawcach ostatniego roku obejrzymy koncert „Pan Maleńczuk – tak to ja” z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej najbardziej nieprzewidywalnej i zbuntowanej osobowości polskiej sceny – Macieja Maleńczuka. Na scenie zobaczymy go wraz z zespołem Psychodancing, a towarzyszyć im będą goście i przyjaciele, m.in. Wojciech Waglewski, Patrycja Markowska oraz Andrzej „Pudel” Bieniasz z zespołu Pudelsi. Koncert poprowadzi Agata Młynarska.

29 maja zaprezentują się finaliści konkursu „trendy” – utalentowani młodzi wykonawcy, którzy wpisują się w nowe kierunki rozwoju rodzimej sceny muzycznej. Artyści koncertu „trendy” są wybierani spośród nadesłanych na konkurs zgłoszeń przez profesjonalne jury złożone z przedstawicieli największych rozgłośni radiowych oraz Telewizji POLSAT. W skład jury wchodzą: Paweł Sztompke (PR1), Piotr Baron (PR3), Darek Maciborek (RMF), Mateusz Kirstein (Radio Zet), Rafał Chirowski (Złote Przeboje), Maciej Ulewicz (Radio PIN), Bogusław Potoniec (Radio ESKA), Nina Terentiew (dyrektor programowy i członek zarządu Telewizji POLSAT), Marcin Perzyna (dyrektor Sopot TOPtrendy Festiwal), Jacek Kaczyński (dyrektor Polsat Play). Zdobywcę głównej nagrody wybiorą w czasie Festiwalu widzowie Polsatu w głosowaniu SMS-owym. Ponadto przyznana zostanie nagroda jury, dziennikarzy akredytowanych na TOPtrendach oraz internautów. Do tegorocznego konkursu „trendy” zgłosiła się rekordowa liczba 477 młodych artystów. Koncert poprowadzą Maciej Rock i Maciej Dowbor.

Ostatni dzień Festiwalu (30 maja) tradycyjnie oddamy w ręce najznakomitszych polskich kabaretów i satyryków. Wystąpią m.in. Łowcy.B, Andrzej Grabowski, Jerzy Kryszak, Grzegorz Halama, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Młodych Panów, Kabaret HRABI, Grupa Rafała Kmity, Kabaret Ciach, Kabaret Limo, Kabaret Smile, Kabaret Neo-Nówka, Kabaret Nowaki, Kabaret pod Wyrwigroszem. VII Sopocką Noc Kabaretową poprowadzą Piotr Bałtroczyk i Magda Mleczak (z kabaretu Słoiczek po cukrze).

W związku z remontem Opery Leśnej tegoroczne TOPtrendy odbędą się w nietypowym miejscu – na sopockim hipodromie. Już na początku maja rozpoczęła się budowa ogromnej hali widowiskowej, sprowadzonej z Wenecji po raz pierwszy do Polski, specjalnie na nasz Festiwal. Hala o długości 100 m, szerokości 50 m i wysokości 14,5 m to nowoczesna konstrukcja, spełniająca wysokie wymagania związane z organizacją dużych, kilkudniowych imprez. Składa się nie tylko ze sceny i widowni, ale także ze skomplikowanej infrastruktury zaplecza technicznego, koniecznej do realizacji tak wielkiego eventu. Trybuny mogą pomieścić od 2500 do 2800 widzów. Hala była wykorzystywana do organizacji takich wydarzeń, jak m.in. Mostra del Cinema Venezia (rok rocznie Festiwal Filmowy w Wenecji), Milano Fashion Week 2009 i 2010 (pokazy Domów Mody Burberry oraz Roberto Cavalli), show dla telewizji SKY Uno „Fiorello Show” w Rzymie, teatr dla Roberto Benigniego.

Sopot TOPtrendy Festiwal organizowany jest przez Telewizję POLSAT już po raz ósmy. Pomysł jego stworzenia zrodził się w 2003 roku – i był to pierwszy konkurencyjny festiwal w stosunku do festiwalu telewizji publicznej. TOPtrendy w błyskawicznym tempie zyskały sympatię widzów. Dzięki wprowadzeniu obiektywnych i przejrzystych reguł kwalifikujących polskich artystów do koncertu TOP oraz aktywnej roli mecenasa kultury i promotora młodych polskich talentów w koncercie „trendy”, Festiwal Telewizji POLSAT szybko zyskał miano najważniejszego muzycznego wydarzenia roku. Na prestiż TOPtrendów olbrzymi wpływ mają jubileusze obchodzone przez uznanych polskich artystów oraz liczny udział największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. W 2009 roku właśnie na TOPtrendach zorganizowany został koncert z okazji 100-lecia Opery Leśnej z udziałem gwiazd wielu pokoleń.

TOPtrendy z roku na rok stają się coraz większym wydarzeniem, także pod względem organizacyjnym. Przy wszystkich edycjach Festiwalu pracowało łącznie ponad 8 tysięcy osób, a na sopockiej scenie wystąpiło ponad 3 tys. artystów. Taki sztab ludzi i sprzętu zużył jak dotąd blisko 7 megawatów prądu. W samej Operze Leśnej występy festiwalowe obejrzało blisko 90 tys. widzów. Koncerty premierowe trwały łącznie ok. 50 godzin, a widownia telewizyjna wszystkich 7 edycji to prawie 30 mln osób. Od dwóch lat wszystkie koncerty Festiwalu TOPtrendy oglądać na żywo mogą także internauci za pomocą aplikacji ipla (można ją bezpłatnie pobrać ze strony www.ipla.pl).

Polecane

Share This