Jurek Owsiak popiera stanowisko Kultu i tłumaczy dlaczego jest zmuszony zrobić festiwal tylko dla zaszczepionych


2021.06.06

opublikował:

Jurek Owsiak popiera stanowisko Kultu i tłumaczy dlaczego jest zmuszony zrobić festiwal tylko dla zaszczepionych

fot. Stanisław Wadas / WOŚP

– W związku z tym, że zaczynają pojawiać się pogłoski o koncertach i festiwalach przeznaczonych tylko dla zaszczepionych, chcemy opublikować w tym miejscu naszą decyzję.

Grupa KULT nie bierze udziału w koncertach, na które będą wpuszczani tylko ludzie zaszczepieni. Apartheidowi mówimy zdecydowanie NIE. CHCEMY ŁĄCZYĆ, A NIE DZIELIĆ – napisali członkowie zespołu.

Do ich słów odniósł się Jurek Owsiak, który w tym roku organizuje Pol’and’rock Festival, na którym bawić się będą mogły tylko osoby zaszczepione.

Brawo Kult!

Koncerty – te najpiękniejsze – powinny być realizowane w duchu wzajemnej przyjemności i otwartości! Zarówno organizator koncertu małego, dużego, a nawet bardzo dużego, takiego jak festiwal, i artysta, który kieruje swoją sztukę w stronę publiki, powinni czuć wzajemne nakręcanie dobrego klimatu.

Pandemia wy.…..a wszystko do góry nogami, i jak się okazuje, to po półtora roku od momentu wprowadzenia wszelkich restrykcji ograniczających naszą wolność i zmieniających codzienną organizację życia, branżę muzyczną po dziś dzień dotykają największe ograniczenia. Stadiony wypełniają się kibicami, tak samo jak galerie handlowe czy deptaki, a nadal nie można swobodnie, tu czytaj – BEZPIECZNIE organizować koncertów plenerowych na dużą skalę!

Słusznie się Kult wkurza na zasady, które na takie koncerty pozwalają – według nas wystarczyłyby szybkie testy na koronawirusa. My tak planowaliśmy trzy miesiące temu, kiedy żadne koncerty w grę nie wchodziły. Słusznie myśleliśmy, że mogą zostać wprowadzone nowe zasady, więc nie traciliśmy czasu przygotowując nasz festiwal.
No i zmiany przyszły, więc zadaliśmy pytanie naszej publiczności- czy koncert dla wszystkich beż żadnych warunków, czyli festiwal dla 250 osób, czy festiwal dla dla 20 tysięcy gości z obowiązującymi zasadami typu szczepienia?

W głosowaniu na naszych stronach w mediach społecznościowych ogromna większość wybrała opcję drugą, i tym samym w całym tym zgiełku po raz kolejny organizujemy Pol’and’Rock Festival. I obyśmy nie byli jedyni, bo choć to ogromna praca dla organizatorów, to jest to przypomnienie że cała branża muzyczna to dziesiątki tysięcy ludzi, którzy potrafią bezpiecznie, z poszanowaniem tych trudnych momentami decyzji systemowych zorganizować koncert!

My właśnie to robimy i cieszymy się, że wracamy w plener, że znowu stanie tam wielka scena i powstanie piękna festiwalowa infrastruktura stworzona przez tysiąc osób z branży! Nasz festiwal tworzy blisko półtora tysiąca osób z branży i kilkadziesiąt firm, dla których każde takie wydarzenie jest na wagę złota i pozwala przetrwać po bardzo trudnym, pandemicznym roku.

Dlatego bez picu piszę teraz BRAWO KULT! Może Wasz apel wpłynie na system i coś jeszcze w sprawie się dobrego wydarzy, i coś odpuści!

Dzięki ogromne dla artystów, którzy wspierają nas w tworzeniu kolejnego festiwalu Pol’and’Rock. Dzięki dla wspierającej nas publiczności i dzięki dla wszystkich tych, którzy swoim sprzętem i umiejętnościami pozwolą po raz kolejny utrzymać najwyższy standard festiwalu!

Zasada organizowania koncertów dla ludzi zaszczepionych otworzyła nam furtkę. Planowaliśmy koncert dla 5 000 uczestników, co już było bardzo śmiałym posunięciem. Teraz możemy zaprosić na Lotnisko Makowice-Płoty 20 000 osób, którym możemy zagwarantować wszystko, co jest potrzebne do bezpiecznej zabawy. W momencie, gdy zgonie z obowiązującymi – czy nam się to podoba czy nie – zasadami, koncerty można organizować tylko na obszarze zamkniętym, my jesteśmy w stanie zorganizować nasz festiwal.

Zgadzam się z wami, że tak być nie powinno. Przepis mówi jednak jasno, a my chcemy Wam dać namiastkę normalności i pracę dla ciężko doświadczonej branży muzycznej – napisał Jurek.

Pod postem Owsiaka pojawiło się ponad 700 komentarzy. Część z nich popiera podejście szefa WOŚPu, w innych komentujący nie są w stanie zrozumieć dlaczego Owsiak poddaje się obostrzeniom rządowym. Poniżej możecie przeczytać kilka z nich.

– Jestem niezmiernie szczęśliwy, że Jurek (Fundacja WOŚP) wspiera – po raz kolejny – prozdrowotne postawy. Nikomu nie podoba się i dla nikogo nie jest wygodna obecna sytuacja, ale rozsądek oraz odpowiedzialność każą wznosić bezpieczeństwo ponad wygodę, ażeby do wygody w końcu wrócić. Dziękuję za ten wpis.

– WOŚP wspieram i będę wspierać ale niestety tym razem, mówię NIE, takie zasady to dzielenie ludzi na tych lepszych (zaszczepieni) i tych gorszych (nie zaszczepieni) nie tędy droga do normalności 👎

– To segregacja jak za najgorszych czasów wojennych. P.Jurku co z panem nie tak, właśnie pan i wszyscy muzycy powinniście sprzeciwić się przymusowi szczepień, gdzie nasze wolności- WSTYD!

– Skopiuję swój komentarz ze strony Kultu – „Jak chcecie łączyć, a nie dzielić, to użyjcie swojego autorytetu i sławy do promowania szczepień ratujących życia, wtedy wszyscy będziemy się mogli połączyć na koncertach, cali i zdrowi. Zamiast tego wolicie bronić grupy ludzi, która wbrew rozumowi naraża wszystkich innych w imię swojej ignorancji. I jeszcze porównania do Apartheidu, obrzydliwe. Kolor skóry nie jest wyborem, bycie antyszczepionkowcem już tak.”

Zwłaszcza organizacja tak wspaniała jak WOŚP, która uratowała tyle istnień ludzkich, powinna wspierać szczepienia. Inna sprawa, że zgadzam się, że rządowe restrykcje dot. koncertów są nielogiczne i niesprawiedliwe.

– Czy ja dobrze rozumiem, ze popieracie wpis KULTU i robicie festiwal dla zaszczepionych only…?! WTF?!🤨

– Stop segregacji medycznej społeczeństwa. Zawsze was wspieram, ale nie tym razem. Taki festiwal ma łączyć, a nie dzielić. Tylko twardy sprzeciw może przywrócić normalność.

Polecane

Share This