Justin Timberlake sprzedał najwięcej


2014.01.08

opublikował:

Justin Timberlake sprzedał najwięcej

Justin Timberlake po kilkuletnim milczeniu zaskoczył fanów wydając aż dwa krążki w 2013 roku. Materiał nazwany „The 20/20 Experience” ukazał się w kilkumiesięcznych odstępach. Pierwsza z dwóch płyt została najlepiej sprzedającym się krążkiem w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku. Płyta znalazła 2,43 miliona nabywców. Wynik imponujący, ale jeśli porównamy go z choćby z Adele, która święciła triumfy w dwóch poprzednich latach (5,81 miliona w 2011 roku i 4,41 w 2012), okaże się, że sprzedaż nie robi takiego wrażenia. Ostatnim bestsellerem, którego roczny nakład nie przekroczył 3 milionów była płyta „The Carter III” Lil Wayne`a.

Od 1991 roku sprzedaż poziom sprzedaży płyt w Stanach Zjednoczonych monitoruje system Nielscen SoundScan. Na przestrzeni 22 lat każda z najlepiej sprzedających się w danym roku płyt mogła pochwalić się lepszym wynikiem niż „The 20/20 Experience” Justina Timberlake`a. Co ciekawe, album, który zwyciężył w 2013 roku, miał niższą sprzedaż niż płyta, która w 1991 roku zamykała pierwszą dziesiątkę („To The Extreme” Vanilla Ice`a znalazłą 2,45 miliona nabywców).

Na drugim miejscu zestawienia za ubiegły rok znalazł się Eminem (album „The Marshall Mathers LP2” osiągnął sprzedaż na poziomie 1,73 miliona), na trzecim jest płyta „Crash My Party” artysty country Luke`a Bryana (1,52 miliona).

Wśród singli prym wiedzie Robin Thicke, którego „Blurred Lines” zakupiono 6,5 miliona razy. Thicke wyprzedza Macklemore`a i Ryana Lewisa (6,15 miliona „Thrift Shop”) oraz Imagine Dragons (5,5 miliona „Radioactive”).

Justin Timberlake sprzedał najwięcej

Album „The 20/20 Experience” znalazł w pierwszym półroczu ponad dwa miliony nabywców w samych Stanach. Trzecia solowa płyta Justina jest jednocześnie jedyną płytą, której nakład przekroczył milion. Na drugiej pozycji z wynikiem 985 000 kopii uplasował się Bruno Mars ze swoim „Unorthodox Jukebox”. Podium zamyka zespół Mumford & Sons, której drugi album „Babel” znalazł w tym roku już 884 tysiące nabywców. Trzeba jednak zaznaczyć, że płyta „Babel” trafiła do sprzedaży pod koniec ubiegłego roku i jej całkowita dotychczasowa sprzedaż wynosi już niemal półtora miliona egzemplarzy.

Na liście singli króluje natomiast kawałek „Thrift Shop” duetu Macklemore & Ryan Lewis. Utwór zakupiono ponad 5 560 000 razy. To wynik o ok. 60 000 lepszy od ubiegłorocznego triumfatora półmetka roku – „Somebody That I Used To Know” Gotye.

Jeśli chodzi o ogólną sprzedaż płyt i singli, to w Stanach w obu kategoriach zanotowano spadki. W okresie od początku roku do końca czerwca sprzedany 142 miliony płyt – o 6% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W przypadku singli sprzedaż jest niższa o 2% niż rok temu i wynosi obecnie 682 miliony kopii.

Popularne newsy

Polecane

Share This