Jutro startują Juwanelia UW


2010.05.07

opublikował:

Jutro startują Juwanelia UW

W sobotę, 8 maja br., odbędzie się koncert, którego gwiazdą będzie zespołu KULT, występujący w ramach Juwenaliów na Dużym Dziedzińcu UW już po raz siedemnasty! Sztandarowe zespoły współczesnej sceny rockowej i punkowej w Polsce występujące po sobie na jednej scenie, jednego dnia, i do tego na Juwenaliach – to impreza nie do przeoczenia dla studentów wiekiem i studentów duchem, obowiązkowa dla miłośników świetnej muzyki.

Kazik Staszewski to idol ponadpokoleniowy, a na jego koncerty przychodzą nie tylko studenci, a także rodzice z dziećmi. KULT, którego jest liderem, powstał w 1982 roku. Od początku swojej działalności muzycy tworzyli piosenki kontestujące otaczającą ich rzeczywistość – najpierw wymierzone w absurdy PRL-u, po roku 1989 krytycznie odnoszące się do nowego porządku. W latach osiemdziesiątych Kult musiał stawiać czoła cenzurze, która nie dopuszczała do publikacji niewygodnych piosenek, ale Kazik jako autor tekstów zręcznie omijał bariery cenzorskie. Piosenki takie jak „Polska”, „Totalna militaryzacja” i wiele innych znakomitych kawałków, których nie sposób wymienić, nie tracą na aktualności i są źródłem refleksji dla kolejnych grup odbiorców, którzy na Kulcie się wychowują. Piosenki zespołu dotykają nie tylko problemów życia publicznego i społecznego. Równie znakomite są liryczne utwory miłosne, których nie brak w bogatym repertuarze zespołu. Za przykład podać można tu znany wszystkim utwór „Kocham Cię, a miłością swoją…”. Ich charakterystyczne formy i teksty są nie do pomylenia z twórczością jakiegokolwiek innego wykonawcy. W tej sferze twórczości Kultu niepoślednią rolę odegrały piosenki i teksty Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika, które zespół wziął na warsztat wydając albumy – w 1993 Tata Kazika (kto nie zanuci ich „Baranka”) i w 1996 roku – Tata Kazika 2. Ale Kult to nie tylko siła tekstów. Muzyka zespołu to świetne, przemyślane kompozycje, przy tym niezwykle energetyczne i nie pozbawione świeżości. Charakterystyczne klawisze, trąbki, znakomici gitarzyści, perkusja – razem z tekstami i wokalem tworzą znakomitą całość, Kult. Koncerty na Dużym Dziedzińcu to duża (i ku uciesze fanów – długa!), przekrojowa dawka twórczości zespołu, znakomita dla znających już piosenki Kultu, a dla tych, którzy jeszcze nie zagłębili się w ich dyskografię – świetna okazja do poznania tego wybitnego zespołu.

W tym dniu przed występem Kultu, zobaczyć i usłyszeć będzie można nieco młodszy wiekiem, ale z pewnością dojrzały muzycznie zespół – LAO CHE. Podobnie jak dla Kultu oparciem jest charyzmatyczny lider, także w Lao Che najważniejszy jest Hubert „Spięty” Dobaczewski – wokalista, autor tekstów, gitarzysta. Lao Che założony został w 1999 roku przez byłych członków zespołu Koli. Obecnie mają na swym koncie cztery wydane albumy: „Gusła”, „Powstanie Warszawskie”, „Gospel” i najnowszy z 2010 r. „Prąd stały / Prąd zmienny”.

 

Muzyka Lao Che to zbitka wielu naleciałości stylistycznych. Pierwsza płyta miała za zadanie oddać atmosferę zamierzchłych czasów, okresu średniowiecza i historycznych relacji rodem z kresów. Teksty o charakterze archaicznym, neologizmy i zapożyczenia z kultury wschodnich Słowian uatrakcyjnili nowoczesnymi brzmieniami, wstawkami ampli oraz szumami radiowymi, co nadało muzyce oryginalnego charakteru.

Pomysł na drugą płytę „Powstanie Warszawskie” przez długi czas dojrzewał i nabierał kształtów. Zespół stworzył muzykę, która ma odzwierciedlać 10 obrazów najbardziej znamiennych dla wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim. Płyta ma charakter z jednej strony słuchowiska, z drugiej: albumu koncepcyjnego. Składa się z utworów, które w sferze muzyczno-tekstowej są chronologicznie przyporządkowane historycznym epizodom powstania.

Trzecia płyta „Gospel” oddaje karykaturalną wizję rzeczywistości. Powstała w oderwaniu od dwóch poprzednich, nie powiela ich koncepcji i schematów. Album ukazuje zainteresowania członków Lao Che samym muzykowaniem, radość z dźwięku, z rytmu, z brzmienia. Inspirowani muzyką cyrkową, starymi polskimi kreskówkami przywołali radosne wibracje, pobudzające do ruchu i elektryzującego odbioru. W warstwie lirycznej pojawia się autorska wizja Spiętego, w której odzwierciedla on współczesny świat człowieka, jego relacje społeczne i religijne. Teksty groteskowe w swoim wyrazie mają oddać słabości i ułomności ludzkiej natury.

Ostatnia płyta, jeszcze świeża (premiera odbyła się 1 marca 2010 r.), – „Prąd Stały / Prąd Zmienny” powstała wg. muzyków naprawdę bez konceptu. Każda piosenka to odrębna opowieść. Teksty są pełne wciągających, często absurdalnych historii, w których nie brakuje zabaw słownych charakterystycznych dla twórczości Spiętego. Na czwartym w dorobku zespołu krążku gitary elektryczne ustąpiły nieco miejsca klawiszom i samplerom, a bębny współgrają z automatem perkusyjnym. Zespól położył duży nacisk na eksperyment z brzmieniem odwołując się do retro elektroniki oraz brzmień zimnofalowych.

Przed Lao Che na Dużym Dziedzińcu zagra BULDOG. W 2004 roku zespół utworzyły osoby bezpośrednio związane z Kultem, a do lipca 2009 roku wokalistą był Kazik Staszewski. W lipcu 2009 Kazika zastąpił Tomek Kłaptocz (wieloletni wokalista zespołu Akurat).

Basistą jest menedżer Kultu Piotr Wieteska, gitarzystą Wojciech Jabłoński z Kultu, a za perkusją zasiada muzyk, który pracował w „Kult – Ochronie” Adam Swędera (niegdyś perkusista Róż Europy). Także sekcja dęta składa się z muzyków związanych z Kultem – Zdunek, Glazik i Ważny. W 2006 roku dołączył do zespołu DJ George, a w 2008 Ala Gadomska na waltorni.

W 2006 roku zespół wydał płytę zatytułowaną po prostu „Płyta” która rozeszła się w ilości ponad 10 tys. sztuk. Buldog jest projektem całkowicie niezależnym i w związku z tym jest jednocześnie samodzielnym wydawcą swojej płyty. I tylko tak zamierza funkcjonować w przyszłości. Podczas koncertu na Dużym Dziedzińcu UW zespół zaprezentuje materiał ze swej najnowszej płyty „Chrystus Miasta”.

Jako pierwszy wystąpi zespół JUEDENU. Muzyka ich to rockowa mieszanka zarówno nastrojowych jak i dynamicznych utworów z ciekawymi polskimi tekstami. Muzycy często mieszają różne style dzięki temu materiał jest atrakcyjny i każdy w nim odnajdzie coś dla siebie. Zespół istnieje od 2007 roku. Obecnie tworzą go: Adam Doliński – śpiew, gitara, Sławek Burakowski- gitara basowa, śpiew, Marcin Kostrzewski – gitara oraz Janek Lipert – perkusja.

JUWENALIA NA UW  

08.05.2010

Duży Dziedziniec UW20:30 – Kult

18:30 – Lao Che

17:00 – Buldog

16:00 – Jedenu

Bilety w cenie:

studencki – 15 zł do 16.04.2010 i 20 zł od 17.04.2010r.

normalny – 30 zł do 16.04.2010 i 35 zł od 17.04.04.2010r.

Bilety do nabycia: Eventim.pl; Shortcut, ul. Bracka 25; biuro w Klubie Proxima, ul. Żwirki i Wigury 99a; biuro Fundacji, ul. Krakowskie Przedmieście 24 p. 109


cgm on Facebook

Poniżej pełen program:


Juwenalia UW  

07.05.2010

Duży dziedziniec UW

22:00 – British Sea Power20.45 – Voo – Voo19.30 – Maleńczuk -& Waglewski18.00 – Waglewski/Emade/Fisz

Juwenalia na UW  

08.05.2010

Duży dziedziniec UW

20:30 – Kult18:30 – Lao Che17:00 – Buldog16:00 – Jedenu

Juwenalia UKSW oraz Porozumienia Uczelni Warszawskich Niepublicznych

21.05.2010

Agrykola

21:30 – Myslovitz20:00 – Indios Bravos18:30 – Pustki17:00 – EastWest Rockers16:00 – Raggamoova

Juwenalia UW

22.05.2010

Agrykola

21:30 – Hey20:00 – Coma18:30 – Cool Kids Of Death17:00 – Muchy16:00 – Biff

Polecane

Share This