Jutro XVIII Finał WOŚP


2010.01.09

opublikował:

Jutro XVIII Finał WOŚP

W ramach XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jutro na ulice w całym kraju wyjdzie ponad 120 tysięcy wolontariuszy by kwestować dla dzieci z chorobami onkologicznymi. Jak co roku zbiórkę wspierać będą muzycy, darmowymi koncertami zachęcając Polaków do ruszenia się z domu i do wsparcia Orkiestry.

W tym roku Finał oficjalnie rozpocznie się w Poznaniu, skąd Jurek Owsiak samolotem uda się do stolicy. Jeśli warunki na to pozwolą towarzyszyć mu będzie eskorta złożona z polskich F-16.

To właśnie w Poznaniu odbędzie się pierwszy z dużych orkiestrowych koncertów. Z samego rana w stolicy wielkopolski zagra zespół Dżem, od lat związany z ideą WOŚP. „Prawdopodobnie będzie to pierwszy rockowy koncert zagrany zimą rano” – powiedział organizator koncertów poznańskiego finału Andrzej Maszewski z Centrum Kultury Zamek powiedział -„Jest to duży wysiłek ze strony artystów, którzy nie są przyzwyczajeni do tego, aby o tej porze wykrzesać z siebie energię„.

W Warszawie wśród setek orkiestrowych imprez i koncertów najważniejsze będzie to, co dziać się będzie w telewizyjnych studiach przy Woronicza oraz na placu po PKiN. Tu, na Placu Defilad trwają ostatnie przygotowania do koncertu, którego obok „centralnego” światełka do nieba jedną z najważniejszych atrakcji będzie tzw. Koncert Jubileuszowy „40 lat Woodstock” z okazji okrągłej rocznicy pierwszego festiwalu na amerykańskiej farmie i 15-tego już krajowego Przystanku Woodstock. Koncert swoją premierę miał w sierpniu w Kostrzyniu nad Odrą, kolejne wykonanie całego programu odbyło się 2 grudnia na Towarze… i to właśnie zdjęcia z tego wydarzenia możecie zobaczyć nad tekstem, który właśnie czytacie.

Koncert ten stanowił również początek przygotowań do tegorocznego Finału.

W ramach tegorocznego Finału WOŚP zaplanowano 111 imprez zamkniętych, zarejestrowano ponad 1,5 tys. sztabów zakładanych przy szkołach, domach kultury, czy urzędach, także za granicą – m.in. w Grecji, Francji, Kanadzie, Egipcie, USA, a także na obu Biegunach – Polskiej Stacji Polarnej na Północnym i Polskiej Stacji Arktycznej Arctowski na Południowym w z puszkami na ulicę ruszy ponad 120 tysięcy wolontariuszy. Zespół, który da najwięcej koncertów w ramach finału zagra ich aż 7! Dwa odbyły się już w piątek, dwa zagrają dziś i trzy jutro…

Rok temu Orkiestra zbierała na sprzęt pomagający we wczesnym wykrywaniu nowotworów u dzieci. Zebrano ponad 40 mln zł, za które zakupiono m.in. aparaty do wstępnej diagnostyki onkologicznej. W tym roku Orkiestra ponownie zagra na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi. Za zebrane środki fundacja planuje kupić wysokospecjalistyczny sprzęt dla klinik onkologicznych. „Po raz drugi diagnostyka onkologiczna, bo poprzedni Finał spowodował, że mogliśmy kupić sprzęt do mniejszych ośrodków, a tegoroczny wypełni jeszcze luki, które powstały. Spodziewamy się, że jeśli zbierzemy takie pieniądze jak rok temu, czyli ponad 40 mln zł, to będziemy mogli spełnić wszystkie życzenia” – twierdzi Jurek Owsiak, charyzmatyczny szef WOŚP.

Polecane

Share This