Kaliber 44, Jamal, Mama Selita i inni – kolejni wykonawcy Life Festival Oświęcim 2014


2014.02.23

opublikował:

Kaliber 44, Jamal, Mama Selita i inni – kolejni wykonawcy Life Festival Oświęcim 2014

Kaliber 44 (na zdjęciu), Jamal, Skubas, KaCeZet & Fundamenty oraz Mama Selita – to artyści, którzy wystąpią na tegorocznym Street Life. Organizowany w ramach LFO koncert muzyki alternatywnej odbędzie się 26 czerwca obok Hali Lodowej MOSiR w Oświęcimiu.

Zapoczątkowane w ubiegłym roku Street Life było pierwotnie wydarzeniem stricte hip-hopowym (zagrali O.S.T.R. & Hades, Diox & The Returners, Gruby Mielzky, Wysoki Lot i PZG). Formuła drugiej edycji została poszerzona o inne, alternatywne gatunki muzyczne. Wstęp na koncert pozostaje bezpłatny.

Kaliber 44 to prawdziwy fenomen na polskiej scenie hip-hopowej. Ich debiutancki album „Księga tajemnicza. Prolog” sprzedał się w nakładzie ponad 100 000 egzemplarzy czyniąc zespołu gwiazdę. Młodzi śląscy muzycy zmienili polski rynek muzyczny odwagą, prostolinijnością, genialnymi tekstami i energią. W ubiegłym roku grupa powróciła na scenę po 13-letniej przerwie.

Pochodzący z Radomia producencki duet Jamal, w którego  skład wchodzą Tomek „Miód” Mioduszewski i Łukasz Borowiecki od wielu lat zajmuje się łączeniem różnych gatunków muzyki, m.in.:  hip-hop, reggae i raggamuffin. W takim klimacie utrzymana jest ich debiutancka płyta „Rewolucje” wydana w 2005 roku. To jest muzyka dla tych, którzy kochają reggae, roots i dancehall. Grupa ma na koncie jeden z największych polskich przebojów 2013 roku, „Peron”.

Skubas to wokalista o wyjątkowej, bardzo charakterystycznej barwie głosu. W 2012 wydał debiutancką płytę „Wilczełyko” promowaną singlem „Linoskoczek”. Obecnie pracuje nad drugą płytą. Artysta otrzymał nominację do Fryderyków 2013 w kategoriach Debiut Roku i Utwór Roku. Muzyka Skubasa to gitarowe brzmienia o szczególnym, folkowo-grunge’owym klimacie.

Piotr „KaCeZet” Kozieradzki to warszawski wokalista reggae znany z płyty „Stara Szkoła” produkcji MMF-a z Dreadsquadu. Artysta powołał do życia  projekt muzyczny KaCeZet & Fundamenty, w którego  skład weszli, oprócz założyciela, także: Jacek „Dżeksong” Onaszkiewicz (gitara), Alfred Laskowski (bas) i Beniamin Onaszkiewicz (perkusja). Mimo wyraźnych inspiracji reggae i dancehall, brzmienia Fundamentów nie da się łatwo zaszufladkować.  Zgrabne kompozycje charakteryzują się chwytliwymi, ale nie tandetnymi melodiami.

{program-muzyczny}

Mama Selita  to zespół znany z rewelacyjnych występów na żywo i oryginalnie brzmiących nagrań. Po wydaniu bardzo dobrze przyjętego albumu „3,2,1…” promowanego przez utwór „Brudne Bomby”, zespół wygrał polską edycję konkursu Hard Rock Rising, wywalczył koncert na głównej scenie warszawskich Ursynaliów, dotarł do finału eliminacji do Przystanku Woodstock i półfinału programu Must Be The Music oraz wystąpił na gali wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki. Na początku 2014 r. ukaże się nowa płyta Mama Selita, którą zapowiada singiel „Na pół”. Zespół tworzą : Herbert Makuch – bas, Grzegorz Stańczyk – gitara, Igor Seider – wokal oraz Mikołaj Stefański – perkusja.

Tegoroczny Street Life będzie miał również aspekt charytatywny. Podczas koncertu, w wyniku trójstronnego porozumienia pomiędzy Urzędem Miasta Oświęcim, Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy oraz Fundacji Peace Festival, zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na leczenie Łukasza Gaweła, 11-latka z Włosienicy, chorującego na dystrofię mięśniową. Cała uzbierana przez wolontariuszy kwota wesprze walkę chłopca z tą rzadką chorobą.

Tegoroczny Life Festival Oświęcim odbędzie się w dniach 25-28 czerwca. Największymi gwiazdami festiwalu będą Eric Clapton oraz zespół Soundgarden, wystąpią również Edyta Bartosiewicz, Balkan Beat Box i Luxtorpeda. Aby umożliwić dłuższy pobyt w Oświęcimiu osobom, które podzielają  pasję do muzyki, mają potrzebę artystycznych przeżyć oraz identyfikują się z pokojową ideą festiwalu, organizatorzy przygotują pole namiotowe Toi Camp.

Polecane

Share This