Kanye West pozwany


2013.04.10

opublikował:

Kanye West pozwany

Jak donosi serwis TMZ.com, raper został pozwany przez dzieci Davida Pryora, wokalisty zespołu Thunder & Lightning. Ich zdaniem, West w swoim hicie „Gold Digger” (2005) wykorzystał bezprawnie 13-sekundowy fragment piosenki „Bumpin` Bus Stop”. W oryginale Pryor śpiewa trzykrotnie „get down”, podczas gdy w refrenie „Gold Digger” słyszymy „Get down girl, go `head, get down”.

Dzieci Pryora mają prawa do 1/4 piosenki i domagają się wstrzymania sprzedaży „Gold Digger”. Ponadto żądają od Westa „milionów dolarów” zadośćuczynienia za bezprawne użycie sampli.

{reklama-hh}

Kanye West pozwany

Jak donosi Billboard.com, wytwórnia TufAmerica pozwała Kanye Westa w związku z nielegalnym użyciem sampli. Chodzi o wykorzystanie piosenki „Hook And Sling Part 1” Eddiego Bo z 1969 roku w dwóch utworach z albumu Westa „My Beautiful Dark Twisted Fantasy”: „Lost In The World” i „Who Will Survive In America?”. Sampel pojawia się także w filmie krótkometrażowym „Runaway”, powstałym w związku z premierą „My Beautiful…”.

Jak czytamy w pozwie TufAmerica, wytwórnie Westa Roc-A-Fella i Universal co prawda zapłaciły ponad 62 tys. dolarów za prawo do wykorzystania sampla, ale nie wywiązały się ze wszystkich warunków umowy, w tym m.in. tego dotyczącego wielokrotnego użycia fragmentu piosenki.

TufAmerica żąda bliżej nieznanej sumy jako rekompensaty.

Popularne newsy

Kanye West pozwany

Jak donosi „Rolling Stone”, Kanye West został pozwany przez Roberta Poindextera, wokalistę soulowego zespołu The Persuaders. Poindexter twierdzi, że raper bezprawnie użył fragmentu jego przeboju „Trying Girls Out” w swoim nagraniu „Girls Girls Girls”, pochodzącym z mixtape`u „Freshman Adiustment 2” (2006).

Lider The Persuaders domaga się 500 tys. dolarów rekompensaty. We wniosku zaznaczył też, że West powinien brać przykład ze swojego przyjaciela Jaya-Z, który również korzystał z sampli z „Trying…” na słynnym albumie „The Blueprint” (2001) – tyle że robił to legalnie i za zgodą Poindextera.

Popularne newsy

Polecane

Share This