Katalog Queen sprzedany za niewiarygodne pieniądze. Takiej kwoty nie zapłacono dotychczas nikomu

Wiemy, kto kupił katalog grupy.


2024.06.20

opublikował:

Katalog Queen sprzedany za niewiarygodne pieniądze. Takiej kwoty nie zapłacono dotychczas nikomu

fot. mat. pras.

Katalog Queen wkrótce zmieni właściciela, stając się obiektem najwyższej tego typu transakcji w historii. Sony Music zapłaci za prawa do nagrań grupy 1,27 miliarda dolarów. To gigantyczna przebitka w stosunku do tego, ile płacono za katalogi innych artystów. Spadkobiercy Michaela Jacksona sprzedali swego czasu prawa za 600 mln, Bruce Springsteen w 2021 r. za ponad 500 mln. Na stole leżała także podobna oferta dla Pink Floyd, ale przez niesnaski na linii David Gilmour – Roger Waters transakcja póki co nie doszła do skutku,

SPRAWDŹ TAKŻE: W sieci pojawiło się nagranie zarejestrowane chwilę przed aresztowaniem Justina Timberlake’a

Co Sony kupiło za 1,27 mld? Tantiemy Queen za prawa do nagrań w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także umowę dystrybucyjną poza tymi krajami. Umowa obejmuje prawa, których właścicielem był dotychczas Disney. Umowa dystrybucyjna Queen jest obecnie pod skrzydłami Universalu i wygaśnie za kilka lat. Dopiero wtedy Sony przejmie nad nią kontrolę.

Warto dodać, że transakcja nie obejmuje przychodów Queen z koncertów. Brian May i Roger Taylor, którzy nadal koncertują z Adamem Lambertem, trzymają ten kawałek tortu dla siebie.

Polecane

Share This