Kawałki Maty znikają z YouTube’a. „Zrobił się niezły p****rdolnik” – komentuje raper


2019.09.04

opublikował:

Kawałki Maty znikają z YouTube’a. „Zrobił się niezły p****rdolnik” – komentuje raper

Foto: P. Tarasewicz / CGMCreativeStudio

Fanów Maty spotkała dziś przykra niespodzianka. Z kanału SBM Labelu zniknęły dwa hitowe single młodego artysty – „Schodki” oraz „Prawy do lewego”. Piosenki nadal są natomiast dostępne w serwisach streamingowych.

Najczęstszą przyczyną nagłych zniknięć piosenek i klipów z YouTube’a są roszczenia z tytułu praw autorskich. Podobnie było w przypadku obu utworów Maty. W „Schodkach” problemem okazał się bit, natomiast w „Prawym do lewego” tytuł oraz melodia refrenu, których właścicielami jest duet Kayah & Goran Bregović.

Raper i jego wytwórnia dążą do tego, by piosenki wróciły na kanał SBM. Mata przybliżył problem w facebookowym poście, a przy okazji uprzedził, że podobne sytuacje mogą zdarzać się także w przyszłości.

Bit do “Schodków” został użyty legalnie, bo jest to zwykły * FREE * bicik typu oldskul. Ktoś przede mną tam coś na nim nagrał i w przyszłości też ktoś coś może na nim nagrać, bo producent postanowił nie sprzedawać nikomu praw do tego bitu ekskluzywnie. W komentarzu wrzucam link do niego, jakby ktoś z Was sobie chciał nagrać na tym bicie numer. Pamiętajcie tylko, że jeśli chcecie na tym nim zarabiać (to znaczy np. wrzucić go na Spotify) to musicie wykupić specjalną licencję za 150 dolców, którą ja też sobie kupiłem (za hajsik Pana Solara 😛). A… no i jeszcze creditsy dla producenta – też ważna sprawa, warto je wrzucić w tytuł albo opis.

2. Ten temat jest dla mnie ważny, bo większość bitów z płyty, nad którą pracuję, to są tzw. “bity z jutuba” i w przyszłości pewnie pojawią się numery na bitach, które też już przez kogoś zostały wykorzystane. Wszystkie numery z płyty pisałem w okresie od studniówki do matury, w czasach kiedy hip-hopowo byłem nikim w dziurawych butach i nie znałem tak zacnych osobistości jak chociażby Deemziak, czy Pawełek Kacperczyk. No i tak jak każdy początkujący raper szukałem instrumentali w necie. Chłopaki coś mi tam pewnie zremiksują (bo na niektórych z tych bitów nie można zarabiać, a my chcemy sprzedać trochę fizyków i puścić to przez digitale), ale jeśli licencja (tak jak w przypadku “Schodków”) pozwali na użycie danego bitu, to go wezmę. Moje teksty, które pisałem pod te bity zdążyły się z nimi zżyć i nie mają ochoty szukać nowych partnerek, nawet jeśli byłyby to najpiękniejsze z córek Kamila Lanka :))

3. “Prawy do Lewego” został zdjęty z YT w związku z prawami autorskimi do tytułu piosenki i melodii i tekstu refrenu, które należą do duetu Kayah & Bregović. Teraz zmykam, bo musimy opracować tłumaczenie tekstu dla Gorana Bregovicia, bo żeby piosenka wróciła do żywych, musi zostać przez nich autoryzowana. Trzymajcie kciuki.

PS. Zrobił się niezły pie****ik, ale zaraz pani Kayah posłucha mojej nutki, więc jakby nie patrzeć to marzenia nie przestają się spełniać XD Pozdro – pisze Mata.

Poniżej znajdziecie bit, o którym pisze Mata, a także najnowszy odcinek Flintesencji, której gościem był młody reprezentant SBM Labelu.

Polecane

Share This