Kazik o samotności, wyobcowaniu i izolacji


2020.08.28

opublikował:

Kazik o samotności, wyobcowaniu i izolacji

Album „Zaraza”, pierwsze solowe wydawnictwo Kazika od 2008 roku, zyskało kolejną odsłonę video. „Nigdzie już nie pójdę dziś” to gorzki, refleksyjny kawałek, zilustrowany teledyskiem w reżyserii Wojtka Jabłońskiego, współtwórcy albumu. Delikatne, bluesowe brzmienie „Nigdzie już nie pójdę dziś” koresponduje z refleksyjnym tekstem, poświęconym tematyce ekologicznej – choć nie tylko – to ciekawa muzycznie i słownie propozycja. Samotność, wyobcowanie, izolacja – tematy niezwykle popularne w ostatnim czasie – w ujęciu Kazika zyskują gorzką, nieco autoironiczną wymowę.

Album „Zaraza” ukazał się 5 czerwca. Współtwórcą płyty jest Wojtek Jabłoński, multiinstrumentalista i kompozytor – odpowiada za warstwę muzyczną oraz aranżacje, gra m. in. na perkusji, gitarach, basie. Prócz tego gościnnie występuje Konrad Wantrych, klawiszowiec i kompozytor, odpowiedzialny za brzmienie instrumentów klawiszowych. Producentem płyty jest natomiast Adam Toczko.

Na płytę składa się piętnaście premierowych kompozycji, w tym wręcz legendarny już utwór „Twój ból jest lepszy niż mój„, który w ciągu kilkunastu dni od premiery w serwisie YouTube zebrał prawie 12 milionów odsłon, a także zyskał gigantyczny odzew mediów i słuchaczy. Utwory z „Zarazy” dotyczą kwestii związanych z pandemią, społeczeństwem, ale nie tylko – nie brakuje także mocniejszych politycznych akcentów. Muzyczna różnorodność „Zarazy” to także jej zaleta – od gitarowych brzmień i wyrazistej perkusji w stylu KNŻ po stylistyczne zabawy, jak utrzymany w klimacie kapeli podwórkowej „Twój ból jest lepszy niż mój„.

Zaraza” już na ponad tydzień przed premierą uzyskała status Złotej Płyty, a tuż po wydaniu – stała się Platynową Płyta.

Źródło: SP Records / Youtube

Polecane


Share This