Keb Mo na 33. Rawa Blues Festival


2013.03.19

opublikował:

Keb Mo na 33. Rawa Blues Festival

Główną gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu będzie Keb` Mo`, trzykrotny zdobywca Grammy Awards, muzyk postrzegany nie tylko przez pryzmat bluesa. Wcześniej zagra wyjątkowy duet – James Blood Ulmer & Irek Dudek Duo. 33. edycja imprezy odbędzie się w sobotę 5 października w katowickim Spodku.

Wcześniej organizatorzy ujawnili pozostałych artystów, którzy uświetnią koncert finałowy: Otis Taylor, Heritage Blues Orchestra, Ruthie Foster oraz The Stone Foxes. O tym kto zagra wcześniej zadecyduje Rada Artystyczna po przesłuchaniu wszystkich zgłoszeń nadsyłanych w ramach rekrutacji Rawa Blues Festival.KEB` MO`

O jego pozycji we współczesnej historii bluesa a właściwie – afroamerykańskiej muzyki popularnej świadczą 3 nagrody GRAMMY Awards (za Just Like You, Slow Down Keep It Simple) i 5 nominacji w latach 1997-2002 do tego prestiżowego trofeum płytowego czy też tytuły „Bluesowy artysta roku” (W. C. Handy) Blues Awards.

Każdy album Keb’ Mo’ to owoc wielu miesięcy pracy nad realizacją, przetwarzaniem i doskonaleniem pomysłów. Ale jest on przede wszystkim utalentowanym artystą, który potrafi uniwersalizować elementy afroamerykańskiej muzyki ludowej, gospel, blues i r&b, tworząc z nich produkt kultury muzycznej skutecznie konkurujący z ogromną ofertą dynamicznie powstających i rozwijających się nowych trendów czarnej muzyki. Jego utwory wykonują m.in. B.B. King, Buddy Guy i Joe Cocker.

Koncertował na kilku kontynentach, także w Europie, potwierdzając swoją renomę wyjątkowego artysty nie tylko bluesowej sceny, toteż spodziewać się można, że jego występ na Rawa Blues Festival będzie niebywałą atrakcją.JAMES BLOOD ULMER & IREK DUDEK DUO

James Blood Ulmer, amerykański gitarzysta i wokalista (a także saksofonista i flecista), autor licznych i różnorodnych interesujących przedsięwzięć na przestrzeni ostatnich 50 lat – w tym także jazzowej awangardy, funk i bluesa – dwukrotnie już gościł na scenie Rawa Blues Festival.

Tym razem pojawi się z grającym na harmonijce Irkiem Dudkiem, sięgającym po instrument, na którym 48 lat temu zaczynał grać bluesa. Nie będzie to jednak stylizacyjne nawiązanie do mających w bluesie długą tradycję gitarowo-harmonijkowych duetów, lecz kreatywna próba syntezy bogatych doświadczeń artystycznych tych muzyków.

Dyrektor Rawa Blues Festival co roku przygotowuje specjalne programy, a ten wspólny występ z Jamesem Blood Ulmerem będzie dla niego szczególnym wyzwaniem a zarazem artystycznym spełnieniem. Na pewno też wydarzeniem zaskakującym dla fanów znających Irka Dudka z jego dotychczasowych dokonań.

Polecane

Share This