KęKę o ojcostwie: „Czy naprawiając jedne błędy, nie popełniam drugich”?


2020.06.23

opublikował:

KęKę o ojcostwie: „Czy naprawiając jedne błędy, nie popełniam drugich”?

fot. Instagram

W różnych krajach Dzień Ojca jest obchodzony w różnych terminach. Amerykanie, Brytyjczycy czy Francuzi zwyczajowo świętują w trzecią niedzielę czerwca, u nas jest to sztywna data 23 czerwca, Duńczycy łączą święto ojców ze obchodami kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji. W mediach społecznościowych artystów od kilku dni pojawiają się posty związane z uroczystością – jedni przedstawiają siebie jako rodziców i piszą o relacjach z dziećmi, inni zwracają się do swoich ojców.

Wśród wpisów pojawiających się na profilach polskich muzyków, proponujemy zatrzymać się na moment na profilu KęKę. Raper niejednokrotnie dzielił się już ze swoimi fanami spostrzeżeniami na temat ojcostwa, dzisiejsze święto potraktował jako idealną okazję do ujęcia tego tematu szerzej.

Kiedyś przeczytałem, że najważniejszym obowiązkiem i celem rodzica powinno być zapewnienie swoim dzieciom lepszego startu/życia, niż samemu się miało. Ta sentencja, podobnie jak wszystkie podobne krótkie zdania mające na celu uporządkować skomplikowaną i złożoną rzeczywistość, ma oczywiście wiele „ale”… Mimo to jakoś utkwiła mi w głowie i od lat gdzieś tam mi towarzyszy.

Każdy z nas dostaje od losu inne punkty na starcie. Począwszy od biologicznych różnic wpływających na nasze życie, poprzez zróżnicowanie w rozwoju intelektualnym i emocjonalnym które dostajemy, a na warunkach bytowych kończąc.

Za czasów dzieciństwa moich rodziców, przypadającego na pierwsze lata powojenne, troska o dziecko, oznaczała zapewnienie dachu nad głową, jedzenia i paru innych podstawowych potrzeb. W czasach kiedy zagadnieniem był głód i niedostatek, reszta spraw schodziła na dalszy plan.

Pokolenie moich rodziców, obecnie ok. 75-latkow już trochę inaczej podchodziło do wychowywania. Zarówno ja i moja siostra, nie chodziliśmy głodni, zostaliśmy wychowani w poszanowaniu do pracy i w ciekawości do świata. Jednak wiedza na temat rozwoju dziecka jak i możliwości rodziców, czy ogólniej ujmując PRL-u lat 70. i 80., nijak się miała do tego jak dziś patrzymy na rolę rodzica w świecie. Przynajmniej jak ja patrzę.

Nadal myślę o stabilizacji i bezpieczeństwie moich synów. O wszystkich tych przyziemnych sprawach o których odpowiedzialny rodzic musi pamiętać. Chcę też uczyć ich jeździć na rowerze, zachęcać do sportu, czy osiągania postanowionych celów etc., ale przede wszystkim zależy mi na tym, aby być dla nich oparciem emocjonalnym. Rozmawiać o ich troskach, i wspierać w trudnych chwilach.

Przez lata moich zmagań z moją głową, widzę czego mi było trzeba i dlatego pragnę troszczyć się o nich też w tej dziedzinie. Żeby mieli trochę lepszy start… Czy to się uda? Czy naprawiając jedne błędy nie popełniam drugich? Czy świat w jakim im przyjdzie żyć,to ten na jaki ich szykuje?

Życie pokaże. Ważne, żeby się starać.

Pozdrawiam dziś wszystkich ojców. Robota jest ciężka, ale warta każdego trudu – skomentował raper.

Nieco mniej poważnie, choć w sumie może nie jest to wcale niepoważne życzenie, do tematu podchodzi Machine Gun Kelly, który życzy swojej córce, by przestała tak szybko dorastać. Jeszcze inaczej do tematu podchodzi SBM Label, podkreślając, że ma dwóch ojców – Solara i Białasa. Zobaczcie, w jaki sposób Dzień Ojca jest obecny na profilach polskich – i nie tylko – artystów.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Mr KęKę (@mrkekeoficjalnie)

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Colson 🙇🏼‍♂️🔪 the Blonde Don (@machinegunkelly)

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Eldoka (@eldoka79)

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez SBM Label / SB Maffija (@sbm_label)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Mr KęKę (@mrkekeoficjalnie)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Madonna (@madonna)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ice Cube (@icecube)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez FAT JOE (@fatjoe)

Polecane


Share This