Kękę zrezygnował z koncertu, na którym mieli zagrać neonaziści z Węgier


2020.08.05

opublikował:

Kękę zrezygnował z koncertu, na którym mieli zagrać neonaziści z Węgier

14 sierpnia w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Na imprezie organizowanej w parku przez Zamkiem Ujazdowskim miała zagrać Apteka, Kękę, Luxtorpeda, Maleo Reggae Rockers, Contra Mundum i Hungarica. Imprezę poprowadzić ma Wujek Samo Zło i Kodym.

Na oficjalnej stronie wydarzenia organizatorzy pisali:

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na koncert Wolny Świat w ramach obchodów stulecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wojna z bolszewikami i Bitwa Warszawska w 1920 roku były walką w obronie niepodległości, ale też zachodniej cywilizacji, której główną wartością jest wolność. Zaproszeni muzycy reprezentują różne gatunki muzyczne: rock, reggae i rap, ale łączy ich przywiązanie do idei wolności. Wolny Świat to dużo mocnej muzyki, pozytywna energia i dobra zabawa.

Niestety zarówno w komunikacie jak i przy rozmowach z zespołami zapomnieli oni wspomnieć, że Hungarica reprezentuje narodowy węgierski rock. Zespół ma na swoim koncie występy podczas wieców nacjonalistycznej partii Jobbik. Wokalista zespołu Sziva Balázs jest założycielem grupy Romantikus Eroszak, który posługuje się nazistowską symboliką. Zespół grał podczas zjazdów polskich prawicowców i neonazistów w Orlim Gnieździe.

Fani Luxtorpedy zaalarmowali swoich idoli o tym, że stanął na scenie obok zespołu promującego neofaszystowskie poglądy. Wkrótce potem, na Facebooku Luxtorpedy pojawiło się oświadczenie:

– Pragniemy poinformować, że zespoły Luxtorpeda oraz Maleo Reggae Rockers nie wystąpią na koncercie „Wolny Świat” organizowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach obchodów stulecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w Warszawie w dniu 14.08.2020 ze względu na udział w koncercie zespołu Hungarica.
Nie zostaliśmy poinformowani przez organizatorów o udziale tego zespołu w koncercie. Nasze zespoły nie zaakceptowały żadnych materiałów promujących koncert, a do dnia dzisiejszego żaden z naszych zespołów nie ma podpisanej umowy.

Jest nam przykro, że taka sytuacja ma miejsce przy okazji świętowania tak ważnej rocznicy dla Polski.

Dzisiaj rano o naszym stanowisku poinformowaliśmy organizatora koncertu – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. O występie zespołu Hungarica dowiedzieliśmy się dopiero z wydarzenia utworzonego przez organizatorów na portalu facebook. Utworzone wydarzenie i plakat promujący koncert zostały udostępnione bez naszej wiedzy i zgody.

Z wyrazami szacunku
Luxtorpeda
Maleo Reggae Rockers

Oświadczenie o rezygnacji z udziału w imprezie wystosował także Kękę:

– W ciągu ostatnich lat grałem na kilku festiwalach organizowanych z okazji ważnych wydarzeń historycznych. Bez względu na to, czy było to wydarzenie organizowane przez lokalny samorząd czy instytucję publiczną, zawsze zastrzegaliśmy z moim menedżmentem, że ma być to impreza apolityczna. Stosowne zapisy umieszczamy również w naszych umowach. Wiem jak wygląda polityka i wolę się zabezpieczyć. Nieistotne która strona z ramienia miasta by taką imprezę organizowała. Ja gram koncerty, nie wiece. Kiedy zostaliśmy zaproszeni na wydarzenie z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, wielokrotnie pytaliśmy koordynatora o charakter imprezy. Dostaliśmy zapewnienie, że jest to apolityczny festiwal mający na celu upamiętnienie tej ważnej rocznicy. Obok nas mieli zagrać Maleo Reggae Rockers oraz Luxtorpeda.

W świetle ostatnich wydarzeń, począwszy od niekonsultowanych zmian w linu-pie po publikację w Internecie, a nawet rozwieszenie nieautoryzowanych przez nas plakatów, na braku podpisanej umowy kończąc, całkowicie straciliśmy zaufanie do organizatorów jako osób profesjonalnie podchodzących do organizacji eventów. W obawie przed ew. kolejnymi niespodziankami w trakcie jej przebiegu jestem zmuszony zrezygnować z udziału ww. imprezie.

Hipotetyczna sytuacja w której na scenę między występami ktoś wchodzi i wygałasza polityczne bądź partyjne przemówienia w świetle ostatnich wydarzeń nie wydaje się niemożliwa, a ja jak już wspominałem nie chcę aby moja osoba, bądź moja muzyka była do takich celów używana.

Cieszyłem się,że będę mógł zagrać dla słuchaczy z Warszawy. Tym bardziej że nasze przedpandemiczne koncerty zostały przełożone na jesień. A do jesieni nie wiadomo jak będzie z sytuacją epidemiczna.

No nic. Odbijemy przy najbliższej okazji!

Przypominam też o zbliżającej się 100 rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej!
Pozdrawiam

Polecane


Share This