Kendrick Lamar w „Power” 50 Centa


2018.07.30

opublikował:

Kendrick Lamar w „Power” 50 Centa

fot. Katarzyna Kalisz

Kendrick Lamar pojawił się gościnnie w „Power”, serialu kryminalnym, za produkcję którego odpowiada 50 Cent. Raper wcielił się w postać bezdomnego Laceya próbującego sprzedać 50 Centowi karty podarunkowe.

Poniżej znajdziecie fragment wyemitowanego w weekend w Stanach odcinka. Całość jest dostępna dla subskrybentów platformy Starz.

 

Pulitzer dla rapera

Kendrick Lamar otrzymał w kwietniu prestiżową Nagrodę Pulitzera. Artysta został doceniony za ubiegłoroczny album “DAMN.”, który w opinii jury działającego przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia jest “pełnym wirtuozerii zbiorem piosenek połączonych wernakularną autentycznością i rytmicznym dynamizmem, dzięki którym Kendrick uchwycił złożoność nowoczesnego afroamerykańskiego życia”.

“DAMN.” już w momencie premiery zostało okrzyknięte pewnym kandydatem do miana najlepszej płyty 2017 roku. Wydawnictwo przyniosło Kendrickowi statuetkę Grammy dla najlepszego albumu rapowego, ale w wyścigu o nagrodę za płytę roku Lamar musiał uznać wyższość Bruno Marsa i jego “24K Magic”.

Nagrody Pulitzera są przyznawane w 21 kategoriach. 14 z nich to kategorie dziennikarskie, siedem dotyczy literatury pięknej i muzyki. Kendrick jest pierwszym artystą spoza nurtów klasycznego i jazzowego, który otrzymał nagrodę Pulitzera. Nagrodzona w 2013 roku Caroline Shaw współpracowała później z Kanye Westem.

Kendrick i SZA walczą o zyski ze wspólnego singla

W lutym brytyjsko-iberyjska artystka Lina Iris Viktor oskarżyła twórców klipu do “All the Stars” o bezprawne wykorzystanie jej grafik. Piosenka Kendricka Lamara i SZA była głównym singlem promującym “Czarną Panterę”, tegoroczny hit Marvel Studios. Artystka przyznaje, że przedstawiciele Disneya, właściciela studia Marvel, dwukrotnie kontaktowali się z nią prosząc o zgodę na wykorzystanie fragmentu jej instalacji “Konstelacje”, jednak ona w obu przypadkach miała odrzucić ofertę.

Lina Viktor domaga się odszkodowania za bezprawne wykorzystanie grafik. Na czas trwania sporu sąd zablokował twórcom prawo do czerpania profitów ze sprzedaży singla czy wyświetleń klipu (teledysk ma 142 miliony odtworzeń na YouTube). Tymczasem prawnicy Kendricka i SZA zaapelowali niedawno do sądu o wydanie częściowego wyroku w sprawie, dzięki któremu oboje mogliby otrzymać zablokowane przychody. Artyści starają się dowieść, że sukces piosenki nie jest zasługą zaprezentowania w teledysku dokonań Liny Viktor. – Zdrowy rozsądek i logika sugerują, że to nie rzekome wykorzystanie dzieł w 19-sekundowym fragmencie teledysku doprowadziło do jego sukcesu – czytamy w dokumentach sądowych. W treści pozwu podkreślono pozycję Lamara i SZA na rynku muzycznym.

Po otrzymaniu Pisma prawnik Viktor skomentował je na prośbę serwisu Pitchfork w następujący sposób: – Pozwani złożyli wniosek o częściowy wyrok, mający wyłączyć ich z konieczności wypłaty odszkodowań za sprzedaż singla i albumu (piosenka trafiła na soundtrack “Czarnej Pantery” – przyp. red.), mogącą być skutkiem publikacji teledysku naruszającego prawa naszej klientki. Spodziewaliśmy się tego wniosku i jesteśmy przekonani, że prawo w tej sprawie jest po naszej stronie.

Polecane

Share This