Kendrick Lamar i SZA walczą o zyski ze wspólnego singla


2018.07.15

opublikował:

Kendrick Lamar i SZA walczą o zyski ze wspólnego singla

fot. Katarzyna Kalisz

W lutym brytyjsko-iberyjska artystka Lina Iris Viktor oskarżyła twórców klipu do „All the Stars” o bezprawne wykorzystanie jej grafik. Piosenka Kendricka Lamara i SZA była głównym singlem promującym „Czarną Panterę”, tegoroczny hit Marvel Studios. Artystka przyznaje, że przedstawiciele Disneya, właściciela studia Marvel, dwukrotnie kontaktowali się z nią prosząc o zgodę na wykorzystanie fragmentu jej instalacji „Konstelacje”, jednak ona w obu przypadkach miała odrzucić ofertę. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Lina Viktor domaga się odszkodowania za bezprawne wykorzystanie grafik. Na czas trwania sporu sąd zablokował twórcom prawo do czerpania profitów ze sprzedaży singla czy wyświetleń klipu (teledysk ma 142 miliony odtworzeń na YouTube). Tymczasem prawnicy Kendricka i SZA apelują do sądu o wydanie częściowego wyroku w sprawie, dzięki któremu oboje mogliby otrzymać zablokowane przychody. Artyści starają się dowieść, że sukces piosenki nie jest zasługą zaprezentowania w teledysku dokonań Liny Viktor. – Zdrowy rozsądek i logika sugerują, że to nie rzekome wykorzystanie dzieł w 19-sekundowym fragmencie teledysku doprowadziło do jego sukcesu – czytamy w dokumentach sądowych. W treści pozwu podkreślono pozycję Lamara i SZA na rynku muzycznym.

Po otrzymaniu Pisma prawnik Viktor skomentował je na prośbę serwisu Pitchfork w następujący sposób: – Pozwani złożyli wniosek o częściowy wyrok, mający wyłączyć ich z konieczności wypłaty odszkodowań za sprzedaż singla i albumu (piosenka trafiła na soundtrack „Czarnej Pantery” – przyp. red.), mogącą być skutkiem publikacji teledysku naruszającego prawa naszej klientki. Spodziewaliśmy się tego wniosku i jesteśmy przekonani, że prawo w tej sprawie jest po naszej stronie.

Będziemy informować o dalszym przebiegu sprawy.

 

Polecane

Share This