Kilkunastu nowych wykonawców na Open’erze!


2013.06.10

opublikował:

Kilkunastu nowych wykonawców na Open’erze!

Everything Everything

Czy na jednym albumie może spotkać się popowa Beyonce, z awangardowym Arvo Partem i połamanym Mr. Bunglem? Tak, jeśli jest to płyta zespołu Everything Everything. „Arc”, ich drugie studyjne wydawnictwo potwierdziło tylko, że zespół z Manchesteru, jest jednym z najciekawszych na muzycznej scenie w Wielkiej Brytanii. Everything Everything są idealnym łącznikiem miedzy dwoma innymi zespołami z tegorocznego line-upu Open`era, These New Puritans i Alt-J, łącząc art-rockową inteligencję z poszukiwaniem własnej interpretacji muzyki opartej na rytmie i pulsie. Z tymi ostatnimi łączy ich także nominacja do Mercury Prize. Co prawda, nie dostali jej za swój debiutancki album „Man Alive”, ale  cały czas mają szansę na zwycięstwo w tegorocznej edycji, tym bardziej, że bukmacherzy przewidują nominację „Arc” do tego prestiżowego wyróżnienia.

Stroon

Stroon to słowacki producent muzyki elektronicznej, czujący się najlepiej w post-dubstepie. Na co dzień współpracuje z różnymi zespołami (m.in. gwiazdą słowackiej sceny – PPE) i projektami, ale przede wszystkim skupia się na solowej działalności, co przypieczętował trzema EP`kami i kilkoma singlami, w tym najnowszym, zatytułowanym „Krakow”.

Kim Nowak

Kim Nowak wydawał się jednorazową odskocznią braci Waglewskich od ich hip hopowych projektów. Na szczęście stał się pełnoprawną grupą, która po bardzo udanej debiutanckiej płycie, poszła za ciosem, i pod koniec ubiegłego roku wydała jeszcze lepszy i zarazem mroczniejszy album pt. „Wilk”, z którym przyjadą na Open’era.

L.U.C. & Motion Trio

Koncertową premierą Open’era będzie występ L.U.C. i Motion Trio. Co połączyło rozpoznawalne na całym świecie trio akordeonowe z cierpiącym na muzyczne ADHD L.U.C.? Najpierw przypadkowe spotkanie w tym samym hotelu, a potem konsekwentna droga artystyczna oparta na poszukiwaniu nieoczywistych rozwiązań w sztuce, która zakończyła się wydaniem albumu „Nic Się nie Stało”.

Vienio (Profil Pokoleń)

Kapitan Nemo, Tomek Lipiński, Dezerter i Kodym z Apteki, to goście zaproszeni przez Vienia – współtwórcę Molesty, rapera i dziennikarza – na jego nowy solowy album „Profil Pokoleń”. Wydawnictwo jest wynikiem spotkań Vienia z postaciami sceny muzycznej lat 80-tych, czyli okresu jego dzieciństwa i chęcią twórczego przepracowania wątków podejmowanych w rozmowach na przestrzeni kilku ostatnich lat. „Dlaczego nie kontynuować w swoim hip hopowym stylu niektórych wątków przytaczanych w tekstach przez starszych kumpli, dopisując ich ciąg dalszy?”. Płyta jest odpowiedzią na to pytanie.

Łąki Łan

Identyfikacją graficzną tegorocznego Open’era jest trawiasta kula, jak więc moglibyśmy w jej obrębie nie umieścić zespołu Łąki Łan? Tym bardziej, że panowie nie raz udowodnili, jak naturalnym środowiskiem jest dla nich gdyńskie lotnisko. Tym razem pojawią się z wydanym pod koniec 2012 roku, albumem „Armanda”, by zaszczepić nam swoje słowiańsko-międzygalaktyczne brzmienie.

                                                

Rykarda Parasol

Wokalistka, która dziesięć lat temu porzuciła śpiew operowy dla muzyki rockowej, w mrocznym, przywołującym skojarzenia z Nickiem Cavem i PJ Harvey, wydaniu. Swoją najnowszą, trzecią płytę nagrała w rodzinnym San Francisco. Album zatytułowany „Against The Sun” ukazał się w Polsce w kwietniu i tym razem Rykarda zwróciła się w stronę amerykańskiej muzyki soul i francuskiego popu. Poza trzema solowymi albumami, wokalistka ma na koncie także wspólne wydawnictwo z polską supergrupą Heart & Soul.

Ballady i Romanse/Igor Boxx

Publiczność miała już okazję widzieć na open’erowych scenach zarówno Ballady i Romanse jak i Igora Boxx z duetu Skalpel. W tym roku muzycy spotkają się w tym samym czasie i miejscu, choć z jakże różnym repertuarem. Specjalnie na tę okazję, Boxx przygotował klubowe wersje piosenek warszawskiego duetu. Brzmienia Igora wzbogacają instrumentarium zespołu, dodając bujający groove i elektroniczny sznyt. Będziecie tańczyć jak nigdy.

Sorry Boys

„The Sun” – pierwsze od dwóch lat premierowe nagranie zespołu Sorry Boys zwiastuje nowy kierunek w brzmieniu zespołu. Wyczuwalne są inspiracje muzyką Bat For Lashes, Niki & The Dove, a nawet Kate Bush. Czekamy z niecierpliwością na drugą płytę Sorry Boys – premiera jesienią – i po raz pierwszy witamy ich na Open’erze.

Fismoll

Fismoll to klasyczny przykład singer/songwritera. 19-letni artysta o polsko-skandynawskiej krwi z dnia na dzień powiększa swoją grupę fanów, do której już teraz zalicza się m.in. Katarzyna Nosowska. Jego singiel „Let`s Play Birds” zapowiada debiutancki album „At Glade”, którego premiera odbędzie się 18 czerwca. Czy rzeczywiście będziemy mieli do czynienia z polskim Bon Iverem?

hipiersoniK

Nowy projekt na polskiej scenie, ale już z sukcesami, także zagranicznymi (wspólna trasa po Wielkiej Brytani u boku Hawkwind). hipersoniK nawiązują do kultury cyber–punk, nie tylko muzycznie, ale także tekstowo. Ich debiutancki album „czarna skrzynka” zawiera 9 utworów z tekstami inspirowanymi prozą mistrzów science-fiction – głównie Philipa K. Dicka.

Lilly Hates Roses

Jak wiele polskich zespołów miało szanse pojawić się w kultowej amerykańskiej rozgłośni radiowej KEXP? My znamy tylko Lilly Hates Roses. Poznańsko-toruński duet nagrywa pod okiem Maćka Cieślaka (Ścianka) debiutancki album, który ukaże się już po Open’erze, pod koniec lipca 2013. Wśród inspiracji m.in. The National, Death Cab For Cutie i Sufjan Stevens.

                                                      

Polecane

Share This