Killer Mike: „Policja jest równie okrutna, niezależnie jak wyglądasz”


2020.06.30

opublikował:

Killer Mike: „Policja jest równie okrutna, niezależnie jak wyglądasz”

fot. kadr z wideo

Niestety, z racji na pandemię koronawirusa nie zobaczymy w tym roku Run The Jewels w Polsce. Zamiast tego możemy cieszyć się nową płytą duetu, która ukazała się w samym środku zamieszek w Stanach. W rozmowie z Gabi Drzewiecką Killer Mike i EL-P odnieśli się do brutalności amerykańskiej policji, zaznaczając, że choć zamieszki wybuchły w związku ze śmiercią czarnoskórych Breonny Taylor i George’a Floyda, to z przekraczaniem uprawnień przez funkcjonariuszy zmagają się obywatele o każdym kolorze skóry.

To, co wydarzyło się po pierwszych ofiarach, jak Breonna, jak George, to wielokulturowy, wielorasowy, multi-etniczny protest. Więc mamy łączenie się proletariatu. Bo policja jest równie okrutna, niezależnie jak wyglądasz. Jesteś 75-letnim białym mężczyzną w Buffalo, możesz zostać rzucony na ziemię przez komandosów i pozostawiony aż się wykrwawisz. Młoda kobieta, która chce udzielić ochrony brązowemu albo czarnemu mężczyźnie w Nowym Jorku może zostać pobita i rzucona na ziemię. Bez znaczenia. Bo ostatecznie, kiedy przekroczysz kwestię rasy, kiedy zrozumiesz, że rasa staje się jakby kamieniem węgielnym podziału klasowego – mówi Killer Mike

Sprawdź też: Lil Wayne: „Biały gliniarz uratował mnie, kiedy miałem 12 lat”

Jeśli mogę przekonać najbiedniejszego białego, że jest lepszy niż najbogatszy człowiek wyłącznie za sprawą koloru, to zawsze mam możliwość panować nad grą, bo sprawiam, że ludzie walczą ze sobą z powodu różnic fizycznych. To czy mieszkasz bliżej czy dalej od równika to jedyna różnica. Więc myślę, że piękno tego, co się w tej chwili dzieje, polega na tym, że dzieje się to z każdym i wreszcie mamy szansę zrozumieć, że państwo jest niesprawiedliwe wobec nas wszystkich. Nie robi się klatki dla jednej osoby. I kiedy tej grupy już nie będzie, inna grupa wypełni tę klatkę. Niezależnie jak ta grupa będzie wyglądać zaręczam, że będzie to biedna klasa pracująca – dodaje artysta.

Poniżej możecie zobaczyć całą rozmowę Gabi Drzewieckiej z Run The Jewels.

Polecane


Share This