Kogo i co krytykuje Dawid Podsiadło?


2018.07.10

opublikował:

Kogo i co krytykuje Dawid Podsiadło?

foto: Karol Makurat / tarakum.pl

Występ na głównej scenie Open’era był pierwszym koncertem Dawida Podsiadło po półtorarocznej przerwie. Przy okazji wizyty w Gdyni wokalista spotkał się z Przemkiem Bollinem z Onetu, by opowiedzieć m.in. powrocie na scenę, o tym, że uważa wydłużone wakacje za stracony czas oraz o nowym singlu.

Na pytanie czy Dawid identyfikuje się z tekstem piosenki „Małomiasteczkowy”, artysta odpowiada: – W jakimś momencie, kiedy to pisałem, na pewno zgadzałem się z tym, o czym piszę. Tylko że ja uwielbiam piosenki też za to, że pozwalam sobie tam na zwielokrotnienie jakichś myśli, które mam w sobie. Jest taka multiplikacja, spotęgowanie emocjonalnego ładunku. Tak jak w innych utworach z nadchodzącej płyty, o relacjach w związku, pozwalam sobie na jakieś takie delikatne przerysowanie, żeby łatwiej było zidentyfikować, o czym mówię, to tak samo było w „Małomiasteczkowym”.

Miesiąc po premierze singla Dawid ma już konkretny feedback w postaci licznych komentarzy słuchaczy. – Wiele osób odbiera ten numer jako krytykę wielkomiejskiego stylu życia, krytykę konkretnie Warszawy i ludzi pochodzących stamtąd – zauważa artysta, po czym wyjaśnia, że nie jest to poprawna interpretacja. – W żadnym momencie nie mówię o mieszkańcach Warszawy i o ludziach, którzy pochodzą stamtąd, a tak naprawdę skupiam się na ludziach, którzy do tego miasta przyjeżdżają, starają się na siłę udawać i spełnić jakieś osobiste wrażenie o tym, jak to życie w wielkim mieście powinno wyglądać. Tak naprawdę jeśli kogokolwiek krytykuję w tym utworze, to właśnie takie podejście. Ja stawiam na autentyczność w życiu i w relacjach, a wydaje mi się, że to jest trochę przekłamane. Że starasz się zasypać to, skąd jesteś i poddać się jakiemuś takiemu sztucznemu wirowi, który nawet nie jest naturalny dla ludzi stamtąd, tylko to jest takie wyobrażenie o tym, jak powinno wyglądać życie w wielkim mieście. Chaos i jakieś zawrotne tempo, mikstury używek i nieustanny trans. Dla mnie – z perspektywy obserwatora – to jest nienaturalne – mówi Dawid.

„Małomiasteczkowy” jest pierwszym singlem zapowiadającym planowaną na jesień trzecią płytę wokalisty. Jej promocji będzie towarzyszyć „Małomiasteczkowa trasa”, w ramach której Dawid wystąpi w Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście i Warszawie. Szczegóły trasy znajdziecie tutaj.

 

Polecane

Share This