Kogo słucha Włodi?


2017.12.18

opublikował:

Kogo słucha Włodi?

foto: mat. pras.

Przed kilkoma dniami na łamach Popkillera pojawiła się rozmowa Mateusza Natali z Włodim zarejestrowana przy okazji premiery krążka „Wszystkie drogi prowadzą do dymu” (materiał pojawił się dopiero teraz przez problemy techniczne z nagraniem). Jednym z poruszonych w wywiadzie tematów była kwestia raperów, których poczynania śledzi jeden z najbardziej uznanych rodzimych MC’s. W pierwszych zdaniach Włodek przytacza cytat z kawałka „All My Children” Gucciego Mane’a. -„All of these rap pers are all my children” w wolnym tłumaczeniu oznacza – „Wszyscy raperzy to moje dzieci”.

Mający na karku już ponad dwie dekady scenicznego stażu artysta na swoich dwóch ostatnich płytach pokazuje, że nie trzyma się kurczowo przeszłości i zgrabnie porusza się po nowoczesnych podkładach. I to właśnie wokół tej nowoczesności kręci się rozmowa Włodka z Mateuszem. Reprezentant nieistniejącej już Molesty staje murem za młodymi artystami, broni ich i poleca posłuchać zamiast oceniać z góry. Jak sam mówi: – Jestem daleki od krytykowania młodych graczy, bo też byliśmy młodzi. Też każdy miał swoje 19-20 lat. Dzisiaj jest więcej bodźców, które mogą na nich wpływać i tak dalej. Mają większe spektrum bycia innym od siebie albo nawet czasami sięgania po różne środki wyrazu.

W wywiadzie pada dużo znanych, ale i nowych ksywek. Wybraliśmy dla Was te najciekawsze z nich.

Big K.R.I.T.

Raper i producent z Meridian w stanie Mississippi, który swoją bogatą dyskografię poszerzył w tym roku o dwupłytowe wydawnictwo „4eva Is A Mighty Long Time’. King Remembered In Time karierę muzyczną rozpoczął w 2005 roku projektem „See Me On Top”. Swoją pozycję zaznaczył za sprawą materiału „K.R.I.T. Wuz Here” z 2010 roku. Jego kunszt potwierdziły kolejne krążki – „4Eva N a Day” z 2012 roku i „Cadillactica” z 2014.

Jay Worthy

Włodi poleca tegoroczną EP-kę „Fantasy Island”, którą reprezentant Compton nagrał razem z Alchemistem. W 2017 mogliśmy usłyszeć także inny materiał nagrany z jedną z największych nadziei Los Angeles – G Perico. Ich wspólny projekt pod nazwą „G–Worthy” to klasyka wschodniego wybrzeża pod postacią g–funku.

Westsidegunn

Wymieniony wraz ze swoim bratem Conwayem to reprezentanci Buffalo. W marcu bieżącego roku pojawiła się informacja o podpisaniu obu raperów przez Eminema do Shady Records. Westsidegunn ma na swoim koncie świetny longplay z 2016 roku zatytułowany „Flygod”, na którym swoje produkcje położyli tacy producenci jak Statik Selektah czy Apollo Brown. Poniżej klimatyczny teledysk nakręcony na ulicach Nowego Jorku, za pomocą którego możecie porównać braci i sprawdzić jak radzą sobie na tym samym bicie.

Mick Jenkins

Raper z Chicago znany szerszej publiczności za sprawą dwóch świetnych płyt – „The Water[s]” oraz „Wave[s]”. W listopadzie tego roku wypuścił krótki materiał zatytułowany „or more; the anxious”. W 2015 mogliśmy go zobaczyć na żywo wraz z bandem na dwóch koncertach w Polsce – w Poznaniu i w Warszawie.

Earl Sweatshirt

Jak mówi Włodi w wywiadzie: – To dla mnie numer jeden z małolatów. Mega twórczy, prawdziwy artysta. Wydany przed czterema laty solowy debiut „Doris” czy jego następca „I Don’t Like Shit, I Don’t Go Outside” z 2015 roku plasują się wysoko w osobistych topkach u wielu fanów gatunku. Raper w lutym potwierdził na Twitterze informacje o nadchodzącym albumie, jednak póki co nie znamy jeszcze daty premiery nowego wydawnictwa.

Domo Genesis

Świetne „Genesis” z 2016 roku utwierdziło jego pozycję na scenie. Warto wspomnieć, że tak samo jak Earl jest członkiem Odd Future, jednakże panowie reprezentują całkiem dwa odmienne światy. Niedawno miał też premierę nowy mixtape Domo zatytułowany „Red Corolla”.

Action Bronson

Czekam na płytę. Jestem fanem całej jego postaci. Tego co on buduje – tak reprezentant Molesty mówił w sierpniu. Do tego czasu drugi studyjny album „Blue Chips 7000” już się ukazał i zebrał bardzo przychylne recenzje. Jego pierwszy longplay „Mr. Wonderful” przeszedł raczej bez echa, ale obok projektów takich jak „Dr. Lecter” czy „Well – Done” nagranego razem z producentem Statik Selektah nie można już przejść obojętnie. Premierę miała też i książka kucharska nawiązująca tytułem do popularnego kulinarnego show artysty – „F*ck That’s Delicious”.

Joey Bada$$
Jego pierwsza mixtapa „1999” (formalnie to mixtape – przyp. red.) była strzałem w to wszystko, co się pokazywało w Nowym Jorku i Nowy Jork stał się bardzo southowy. Stracił swoje brzmienie. Joey Bada$$ był takim dzieciakiem, po którym nie można było się spodziewać, że może coś takiego nagrać, ale nagrał i otworzył oczy wielu takich innym jak on – ocenia Włodi.

Joey Konsekwentnie realizuje obraną przez siebie drogę na „B4.DA.$$” czy wydanym w tym roku „ALL-AMERIKKKAN BADA$$”. Poza muzkowaniem, raper występuje także w popularnym serialu USA Network zatytułowanym „Mr. Robot”.

Sarius

Na koniec jedyny Polak wymieniony w całym wywiadzie. – On jest bardzo elastyczny. Śledzę to co robi, podobają mi się te rzeczy. To co zrobił z W.E.N.Ą. („Złe towarzystwo” – przyp. red.) i to co zrobił oldschoolowego, EP-ka co ostatnio wyszła („CzaseM” – przyp red.). Widać, że gościu ma naprawdę pojęcie i widać w tym zajawkę. I to jest to, co właśnie lubię w tej młodej szkole.

Zaledwie miesiąc temu miał swoją premierę kolejny album artysty zatytułowany „Antihype”, na którym po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najlepszych reprezentantów młodego pokolenia na naszej scenie.

Kto najbardziej zwrócił Waszą uwagę? Kogo znaliście już wcześniej? O kim jeszcze Włodi powinien wspomnieć?

Polecane

Share This