Kolejne albumy Polish Jazz w sklepach


2018.10.26

opublikował:

Kolejne albumy Polish Jazz w sklepach

Do sklepów trafiły właśnie kolejne reedycje płyt wydanych w ramach serii Polish Jazz. Tym razem Polskie Nagrania / Warner Music Poland przygotowały trzy tytuły – „Kujaviak Goes Funky” kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego, „Music for My Friends” Big Bandu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz „Go Ahead” formacji Extra Ball.

Zbigniew Namysłowski Quintet
„Kujaviak Goes Funky” vol. 46

Nagrany w marcu 1975 przez Kwintet Zbigniewa Namysłowskiego (w składzie Zbigniew Namysłowski, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, Paweł Jarzębski, Czesław Bartkowski) i wydany później tego roku jako volume 46 serii. Patriotyczny „Kujaviak” to czwarty longplay Namysłowskiego, „concept album” powstał w ślad za sukcesem kosmopolitycznego „Winobrania” sprzed dwóch lat. Tytułowa suita jako majstersztyk formalnej zgodności jazzowej kompozycji z polskim idiomem stała się wzorcem odniesienia dla wszelkich bliskich spotkań folkloru z inną muzyką.

Album „Kujaviak Goes Funky” jest wielkim przebojem. W ankiecie krytyków „Jazz Forum” uznano go za trzecią najlepszą polska płytę jazzową wszech czasów, za „Astigmatic” i „Winobraniem”. Przez pierwsze 20 lat od wydania wznowiły go Polskie Nagrania i trzech innych wydawców. Reedycja tego przebojowego albumu ukazuje się także na winylu.

Big Band Katowice
„Music For My Friends” vol. 52

Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach z był pierwszą w Polsce orkiestrą jazzową działającą przy wyższej uczelni muzycznej w ramach ówczesnego Wydziału Muzyki Rozrywkowej. Założona w 1972 roku przez prof. Andrzeja Zubka i od 1976-1981r. prowadzona przez prof. Zbigniewa Kalembę gra do dzisiaj.

Na album utalentowanych studentów Wydziału złożyły się nagrania bardzo różnorodne, prezentujące szeroki wachlarz możliwości zespołu – począwszy od gorąco swingującego „Happening” Kalemby, które otwiera całość do subtelnej „Ballady dla Alicji” z mistrzowską partią fletu Mieczysława Wolnego.

Najlepiej wypadają te momenty, gdy z Big Bandu robi się rozbujana, funkowa maszyna – „Madrox”, „Hey Man” czy genialna aranżacja „Sorcery”. W składzie Big Bandu zagrali wówczas m.in. Jerzy Jarosik, Andrzej Olejniczak, Władysław Sendecki, Jarosław Śmietana, czy Zbigniew Wegehaupt.

„Music for My Friends” to piękna płyta z dedykacją dla przyjaciół jazzu.

Reedycja albumu ukaże się na płycie winylowej 16 listopada.

Extra Ball
“Go Ahead” vol. 59

W latach 70. Extra Ball wniósł na krajowe estrady jazzowe dynamikę młodości, fascynację jazz-rockiem i brak jakichkolwiek kompleksów.

Płyta „Go Ahead” dokumentuje okres dojrzewania estradowego młodych, wówczas dwudziestokilkuletnich muzyków, wywodzących się ze środowiska krakowskiego, wśród których niewątpliwie dominował talent Jarosława Śmietany. Skład zespołu obok Śmietany stanowili Adam Kawończyk, Wojciech Groborz, Antoni Dębski, Marian Bronikowski.

Całość zachowuje dobre tempo, utwory są czytelne, solówki mogą się podobać, zwłaszcza partie nieodżałowanego Janusza Muniaka (gościnnie). Płyta, która jest ważnym dokumentem czasów, w których powstała, której dobrze się słucha i którą warto mieć na swojej półce.

Polecane


Share This