Kolejne gwiazdy Selectora


2013.04.10

opublikował:

Kolejne gwiazdy Selectora

– Selector powraca. W nowej formule – elektronika i muzyka
alternatywna. W nowym miejscu – Warszawie. W nowych datach – 6 i 7
września. I trudno wyobrazić sobie lepszy zespół, lepszego headlinera na
nowe otwarcie festiwalu – powracająca po kilku latach z nowym albumem
legenda muzyki elektronicznej –The Knife na Burn Selector Festival! –
ogłosił Mikołaj Ziółkowski z Alter Art. Zaś w informacji prasowej czytamy: „To
nie koniec nowości – inaugurujemy współpracę  Burn Selector Festival z
niemieckim Berlin Festival, który działa od 2005 roku na lotnisku
Tempelhof”.

Ceny biletów:

Karnet dwudniowy: 245 zł

Bilet jednodniowy: 155 zł

JAMES BLAKE

Wczoraj James Blake wydał swój drugi studyjny album zatytułowany „Overgrown”. Ale przez ponad dwa lata, które minęły od premiery debiutanckiego „James Blake”, artysta nie dał o sobie zapomnieć. Intensywnie koncertował, wydawał single i EPki, czasem pod innymi pseudonimami i przede wszystkim zróżnicowane stylistycznie. Wszystkie ruchy zdawały się przygotować zarówno samego artystę, jak i publiczność, na tę drugą płytę, która, jak sam przyznał, miała być „prawdziwie jego”. Skomponowana i wyprodukowana w całości przez Blake’a „Overgrown” tylko w dwóch momentach wspiera się innymi postaciami – Brianem Eno i raperem RZA.

Blake ucieka od jednoznacznych klasyfikacji gatunkowych, w części utworów kładzie większy nacisk na produkcji, w innych wydaje się skupiać na swoich coraz lepszych możliwościach wokalnych. A wokalistą jest równie świetnym, co producentem, czego dowód dostaliśmy już dwa lata temu, kiedy szturmem wdarł się na scenę muzyczną za sprawą singli „CMYK”, „Limit To Your Love” czy „The Wilhelm Scream”. Jak zabrzmi nowy materiał na żywo, przekonamy się w pierwszy weekend września w Warszawie.

JESSIE WARE

Kiedy niecały rok temu, ogłaszaliśmy występ Jessie Ware na festiwaluOpen’er, przewidywaliśmy jej sukces, mimo, że wielu pytało, kim jest ta dziewczyna i dlaczego dostała tak dobrą godzinę na Tent Stage. Swoim pierwszym polskim koncertem w wypełnionym open’erowym namiocie, udowodniła, że mieliśmy rację. Już po tym występie przyszedł doskonały album „Devotion”, za który artystka odebrała złotą płytę. Polska była pierwszym krajem, w którym „Devotion” doczekało się takiego wyróżnienia.

Przypomnijmy, że Jessie Ware swoją karierę zaczynała u boku Jacka Peñate i SBTRKT’a. Szybko zdecydowała się na solową karierę, zmyślnie poruszając się na styku elektroniki, r’n’b i nowoczesnego popu. Kompozycje zapewniali jej najzdolniejsi młodzi producenci, z Julio Bashmorem na czele. Muzyka Jessie Ware ma jeszcze jedną, niecodzienną jak na te czasy cechę – łączy pokolenia – zarówno te zakochane w głosie Sade, jak i te dla których historia kobiecego popu zaczyna się na debiutanckiej płycie Robyn.

ARCHIVE

To zespół, który w Polsce nie wymaga żadnej dodatkowej rekomendacji. Świętujący w przyszłym roku dwudziestolecie powstania, od blisko dekady jest jednym z najpopularniejszych w naszym kraju. Wszystko za sprawą singla „Again” pochodzącego z trzeciego studyjnego wydawnictwa grupy – „You All Look the Same To Me”. Utwór przez ponad rok utrzymywał się na listach przebojów, co przyniosło Archive gigantyczną popularność, większą nawet niż w ich rodzimej Wielkiej Brytanii. Polska ekspansja Archive przypadła na moment stylistycznej zmiany w muzyce zespołu. Formacja odchodziła od trip-hopu i elektroniki na rzecz rocka progresywnego i psychodelii, czego zresztą dowodem była 16-minutowa wersja „Again”. Kolejne albumy, zwłaszcza „Lights” i „Controlling Crowds” potwierdzały słuszność obranej drogi, bo mimo zmian w składzie, formacja świetnie radziła sobie na listach sprzedaży, zdobywając pozytywne recenzje.

Ostatnie dokonania Archive są kolejnym „początkiem” dla londyńskiego zespołu. Nowa wytwórnia, nowi współpracownicy i nowy album. Wydany w sierpniu „With Us Until You’re Dead” uzupełnia ośmioalbumową dyskografię Archive, przynosząc kolejną porcję muzyki, która w Polsce znalazła tysiące fanów i którą na żywo usłyszymy we wrześniu w Warszawie.

Polecane

Share This