Kolejni artyści na Sacrum Profanum


2011.07.29

opublikował:

Kolejni artyści na Sacrum Profanum

Tom Verlaine z legendarnej formacji Television, Will Gregory z Goldfrapp i Envee – jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich producentów – to kolejni potwierdzeni artyści finałowego koncertu 9. Festiwalu Sacrum Profanum. Koncert Reich 75 – muzyczne spotkanie Steve`a Reicha z największymi osobistościami światowej sceny muzycznej – rozpocznie się w sobotę (17 września) o godz. 21.00 w krakowskiej hali ocynowni ArcelorMittal. Bilety na koncert można kupić w portalu www.eventim.pl i trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków. Kosztują od 66 zł do 149 zł.

Przypomnijmy, że udział w projekcie Reich 75 potwierdzili dotychczas tak znakomici twórcy jak Aphex Twin, Adrian Utley z Portishead i Leszek Możdżer. Artyści spotkają się na scenie ze Steve`em Reichem i przedstawią nowe, zaskakujące interpretacje tak kultowych utworów jak Come Out, Different Trains, Pendulum Music, Electric Guitar Phase, Electric Counterpoint, Music for 18 Musicians, Drumming, Four Organs czy Piano Phase.

Reich 75 to projekt, który zmienia oblicze Festiwalu Sacrum Profanum – mówi Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Od teraz – w jego finale – dochodzić będzie do interesujących, często zadziwiających spotkań ikon współczesnej muzyki klasycznej z reprezentantami świata ambitnej rozrywki. To przedsięwzięcie przygotowywane tylko raz. I nigdy nie zostanie powtórzone.

Tom Verlaine – gitarzysta, piosenkarz i autor tekstów. Popularność zdobył jako lider nowojorskiej grupy rockowej Television, z którą w latach 70. współtworzył nowojorski underground rockowy. Uznawany jest za mistrza wirtuozowskich, nietypowych i subtelnych brzmień. W 1979 r. rozpoczął karierę solową, wydając w kolejnych latach takie albumy jak Tom Verlaine, Dreamtime, Words from the Front, Cover, Flash Light. Przez krytyków uznawany jest za jednego z najbardziej utalentowanych wykonawców post punka, a magazyn Rolling Stone umieścił go na 56. miejscu listy 100 najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów. W latach 90. współpracował z różnymi muzykami, w tym m.in. z Patti Smith i ponownie z grupą Television. Skomponował także ścieżkę dźwiękową do filmu kryminalnego Kaliber 45. W 2006 roku wydał swój ostatni solowy album Songs and Other Things.

Will Gregory – brytyjski producent, klawiszowiec i saksofonista. Urodził się w 17 września w 1959 roku w Bristolu. Ukończył studia muzyki klasycznej na York University. W 1981 roku rozpoczął karierę muzyka studyjnego i koncertowego. Nagrywał i występował z Peterem Gabrielem, Tori Amos, The Cure, Tears For Fears, Portishead i Paulą Rae Gibson. Od 1999 roku prowadzi wraz z wokalistką Alison Goldfrapp synth-popowy duet Goldfrapp. Razem nagrali pięć płyt: Felt Mountains (2000), Black Cherry (2003), Supernature (2005), Seventh Tree (2008) i Head First (2010). Jako saksofonista grywał z Apollo Saxophone Quartet, London Sinfoniettą, Michaelem Nymanem i psychodeliczną grupą Spiritualized. W tym roku, podczas 8. Festiwalu Misteria Paschalia, wspólnie z Adrianem Utleyem, zaprezentowali poruszającą muzykę do niemego filmu Męczeństwo Joanny d`Arc z 1928 roku.

Envee – muzyk, dj, współzałożyciel legendarnego kolektywu dj`skiego Niewinni Czarodzieje. Jego nagrania, remixy i działalność twórcza zyskały uznanie polskich artystów i zagranicznych wytwórni płytowych (m.in. Compost Records, Sonar Kollectiv, Playground). W 2003 nakładem wytwórni Kayax ukazał się pełnopłytowy debiut Envee pt. Envee i Niewinni Czarodzieje – przełomowy album na polskiej scenie muzycznej, całkowicie nowatorski brzmieniowo i stylistycznie, dzięki któremu Envee został dostrzeżony i doceniony nie tylko przez wymagających krytyków i klubową publiczność, lecz także przez niezależnych twórców polskiej sceny muzycznej, z którymi w efekcie nawiązał współpracę m.in.: Fisza, Marię Peszek, Smolika i Tworzywo Sztuczne. Jest także autorem kilkudziesięciu remixów dla polskich i zagranicznych artystów. Najlepsze spośród nich znalazły się na dwupłytowym albumie Recipes, na którym znalazły się remixy takich utworów jak: Inspirations (Sistars), Moje Miasto (Marii Peszek), Finally (Noviki), U-missing (Smolika), czy Several Times (Pinnawelli).

Tegoroczna, amerykańska edycja Festiwalu Sacrum Profanum rozpocznie się 11 września koncertem w hali ocynowni Arcelor Mittal Poland, który zapowiada się jako wydarzenie bez precedensu: Steve Reich, który w Krakowie będzie świętował 75. urodziny, stanie na jednej scenie wspólnie z Jonnym Greenwoodem, gitarzystą Radiohead.

Polecane

Share This