Kolejni artyści na Unsound Festival


2012.09.08

opublikował:

Kolejni artyści na Unsound Festival

Unsound Festival 2012 odbędzie się w dniach 14-21 października w Krakowie. Organizatorzy imprezy informują tych, którzy wciąż noszą się z zamiarem kupna biletu – wejściówki (szczególnie karnety) bardzo szybko się rozchodzą, a na wiele koncertów ilość miejsc jest limitowana. Wydaje się też, że liczba zainteresowanych imprezą wzrośnie po rankingu serwisu Resident Advisor, który umieścił Unsound na 2. miejscu najciekawszych wydarzeń festiwalowych z całego świata.A oto i kolejna porcja artystów, którzy pojawią się na Unsoundzie (źródło: Unsound.pl). To jedni z ostatnich zagranicznych wykonawców. W następnych newsach organizatorzy będą głównie informowali o polskich muzykach.


KTL, czyli STEPHEN O`MALLEY z Sunn O))) i PETER REHBERG, świeżo po wydaniu świetnie przyjętego albumu „V” pojawią się na otwarciu Unsound. Duet przybywa z mrocznych rejonów muzyki eksperymentalnej. Przy pomocy gitar, elektroniki i cyfrowych manipulacji stworzą soundtrack do klasycznego filmu Murnaua „WSCHÓD SŁOŃCA”, uznanego przez British Film Institute za piąty najlepszy film wszech czasów. Produkcja, nakręcona u schyłku ery kina niemego, wpasowuje się nieoczekiwanie w panujący na Unsound 2012 klimat czasów ostatecznych.

 

Fani eksperymentu w muzyce ucieszą się zapewne na wiadomość o koncercie KEIJIEGOHAINO z legendarnym zespołem FUSHITSUSHA. Utworzona w 1978 roku grupa, czerpiąc z noise`u, rocka, muzyki improwizowanej i psychodelicznej zbudowała swoje pełne mocy, unikatowe brzmienie. Tego samego wieczoru wystąpią KEVIN DRUMM i VATICAN SHADOW.

 

Jeszcze więcej mroku w muzyce zapewnią RAIME i HAXAN CLOAK, którzy występowali już w przeszłości na Unsound, jednak z przyjemnością gościmy ich ponownie. Raime wydaje właśnie debiutancki longplay nakładem BLACKEST EVER BLACK, a Haxan Cloak – dołączył do TRI ANGLE RECORDS.

 

Program wydarzeń klubowych wzbogacił się również o JUJU & JORDASH, którzy zaprezentują jeden ze swoich zwariowanych setów, zapowiadając album „Techno Primitivism”. Waszyngtoński label FUTURE TIMES reprezentować będą BEAUTIFUL SWIMMERS oraz disco szaleniec, MAXMILLION DUNBAR.

 

Powiększamy również listę polskich wykonawców. Będzie tak zróżnicowana i żywa, jak obecna krajowa scena.

 

Jubileuszowa edycja festiwalu nie mogłaby się odbyć bez JACKA SIENKIEWICZA, który znany jest przede wszystkim ze swoich klubowych produkcji, ale – co pewnie nie wszyscy wiedzą – jest również twórcą bardziej eksperymentalnych brzmień. Jacek, od zarania dziejów stały bywalec Unsound, wystąpi dwukrotnie – raz podczas otwarcia, kiedy zaprezentuje bardziej eksperymentalną, abstrakcyjną stronę swojej twórczości w 20-minutowym secie nawiązującym do poprzednich edycji festiwalu, a drugi – w ramach programu klubowego. Ten występ będzie znacznie różnił się od tych, do których zdążył nas przyzwyczaić. Ta dźwiękowa podróż będzie z pewnością taneczna, choć Jacek podkreśla, że będzie w niej również zgłębiał „bardziej mroczne, rytualistyczne i plemienne elementy obecne w muzyce elektronicznej”.

 

Ponownie witamy też duet SZA/ZA, który wystąpi w towarzystwie perkusisty Huberta Zemlera jako SZA/ZA/ZE z projektem specjalnym – muzyką na żywo do eksperymentalnych animacji Stefana i Franciszki Themersonów, nakręconych w latach 30. XX wieku. To kontynuacja przygód SZA/ZA z filmem – w roku 2010 wystąpili z muzyką do krótkometrażowych filmów Romana Polańskiego.

 

Mamy przyjemność zapowiedzieć również występ legendy surrealistycznego yassu MAZZOLLA, który zagra materiał ze swojej nadchodzącej płyty „Responsio Mortifera”. NISKI SZUM to enigmatyczny, piosenkowo-eksperymentalny projekt prowodyra polskiego undergroundu MARCINA DYMITERA.

 

INNERCITY ENSEMBLE składa się z muzyków takich grup jak Sing Sing Penelope, Hati, Ed Wood and Contemporary Noise Sextet. Promują debiutancki longplay, pełen atmosferycznych, jazzopochodnych brzmień. Jeden z członków grupy wystąpi również z medytacyjnym, inspirowanym mistyczną muzyką żydowską projektem T`IEN LAI.

 

PIĘTNASTKA to projekt Piotra Kurka, który nieustannie odkrywa nowe, pomysłowe formuły użytkowania instrumentów akustycznych i elektronicznych. BNNT specjalizują się w zaskakującym „sound bombingu”. Perkusyjne improwizacje zaprezentują HUBERT ZEMLER i TOMEK CHOŁONIEWSKI. ROBERT PIERNIKOWSKI z Napszykłat i ETAMSKI wystąpią zarówno solo, jak i ze wspólnym projektem. Ponownie usłyszymy również BAMBINO SOUND SYSTEM z setem didżejskim na stare gramofony Bambino i zestaw pocztówek dźwiękowych.

 

GATHASPAR, polski producent działający w Berlinie, wystąpi z dwoma setami. W pierwszym połączy polski folklor z mrocznym dubem (to wydarzenie prezentujemy wspólnie z magazynem Glissando). Drugi set, bardziej taneczny, będzie zawierał muzykę znaną z jego wydawnictw w Freude Am Tanzen.

 

SENTEL zaprezentują swój debiutancki live set, tymczasem sety DJ-skie przygotują THE PHANTOM oraz założycielka CONCRETE CUT, ukrywająca się pod pseudonimem  ARTFRUIT. Artyści ci wzmocnią znacznie polską reprezentację w ramach naszej nocy Bass Mutations.

Polecane

Share This