Kolejni artyści na Unsound Kraków 2012


2012.07.20

opublikował:

Kolejni artyści na Unsound Kraków 2012

Wśród zapowiedzi m.in. projekt specjalny Demdike Stare, premierowy występ na żywo

Mala In Cuba oraz pierwsza w Polsce wizyta legendarnego Theo Parrisha.Demdike Stare
wystąpią na żywo z muzykami Sinfonietty Cracovii (instrumenty smyczkowe i perkusja) w przygotowanym specjalnie dla Unsoundu programie „Concealed”. To pierwszy występ duetu, w którym pojawia się żywe instrumentarium. Utwory, skomponowane specjalnie na krakowski koncert, powstały we współpracy z uznanym wiolonczelistą Dannym Norburym. Całości dopełni „stylizowana, rytualna opowieść z wyrazistą choreografią” autorstwa Michaela Englanda, który pracował przy oprawie wizualnej i animacjach m.in. dla Autechre i Leili.

Album Mala In Cuba należy do najbardziej oczekiwanych wydawnictw tego roku. W maju 2011 pionier dubstepu, Mala z Digital Mystikz, wraz z Gillesem Petersonem wyjechał na Kubę, aby nagrywać z tamtejszymi muzykami. Powstał materiał, który zostanie opublikowany we wrześniu nakładem Brownswood (labelu Petersona). „Te nagrania definiują na nowo dubstep i łączą go na powrót z soundsystemowymi korzeniami”, mówi o projekcie Gilles Peterson.

Legendarny Theo Parrish dzięki Unsound pojawi się po raz pierwszy w Polsce. Znany z bezkompromisowości i miłości do winyli Parrish przyznał niedawno w wywiadzie dla Slices, że „nie zgadza się na to, aby wygodnictwo zastąpiło artyzm”. Jego set, prezentowany dzięki współpracy z Red Bull Music Academy, jest jednym z najjaśniejszych punktów naszego programu.

Factory Floor cieszą się sławą doskonałego zespołu koncertowego. Na scenie są zawzięci, hałaśliwi i jak nikt hipnotyzują tanecznymi groove`ami. Remiksowali ich Optimo, Chris Carter and Stephen Morris (New Order/Joy Division), a Nik Colk w tym roku dołączyła do Chrisa i Cosey, aby nagrać świetnie przyjętą płytę Carter Tutti Void. Factory Floor od tego roku wydają nakładem nowojorskiej DFA Records. W sierpniu ukaże się ich nowy singiel, a cała płyta na początku przyszłego roku.

Stefan Betke aka pole współpracuje z Unsound od dawna – na nasze zaproszenie gościł w Krakowie, Nowym Jorku, Kijowie i Mińsku. Nie mogło go zabraknąć na naszym jubileuszu. Ostatnie wydawnictwa tego legendarnego producenta to powrót do oszczędnego dubowego brzmienia, które przyniosło mu sławę. Kolejna płyta pojawi się

w 2013.

Vakula z Ukrainy szybko buduje swoją reputację, wydając kolejne 12-calówki w Quintessential, Meakusma i Firecracker. Jego deep house ma jedyny w swoim rodzaju lokalny koloryt. Jak czytamy w notce na stronie Vakuli, jego muzyka nie tylko pasuje idealnie do nowego brzmienia house, ale „jest prosta i melodyjna jak poezja Szewczenki, a przy tym tłusta jak ukraiński smalec”. U nas wystąpi z setem DJ-skim. Ron Morelli zasłynął jako założyciel brooklyńskiego labelu L.I.E.S., znanego z surowych produkcji house i techno. Ale Ron jest również DJ-em, a o jego umiejętnościach będziemy mogli przekonać się na Unsound.

MikeQ reprezentuje scenę ballroom/vogue-house, tanecznego podziemia Nowego Jorku i New Jersey. Prowadzi label Qween Beat, a niedawno wydał EPkę w Fade To Mind pod okiem Kingdoma. Jego sety DJ-skie to moc i niezwykłość vogue i ballroom uchwycona w licznych kawałkach, przeróbkach i remiksach, które wydał. Slava pochodzi z Rosji, a pracuje na Brooklynie. Wydaje nakładem Mathematics, Future Times i Software (wytwórnia Daniela Lopatina i Joela Forda). Jego ostatnie nagrania to mutacje footworku, techno i melancholijnych syntezatorowych sampli. Całość brzmi jak

przyszłość. Boomkat uznał jego EPkę za „najambitniejsze wydawnictwo Software od czasów `Replica` Oneohtrix Point Never”. Slava zagra na żywo.

To jeszcze nie wszystko. Już na początku sierpnia poznacie  kolejnych artystów.  Wkrótce w sprzedaży pojawią się też bilety.

DOTYCHCZAS POTWIERDZENI ARTYŚCI:

ATELECINE (USA) – światowa premiera

ATOM BY ROBERT HENKE & CHRISTOPHER BAUDER (DE) – polska premiera

ATOM ™ (aka Uwe Schmidt) (DE) – polska premiera

BEN FROST (AU/IS/USA) – premierowy występ z dwoma perkusistami

BIOSPHERE & LUSTMORD PRESENT: TRINITY (NO/UK) – europejska premiera

COOLY G w/ LIVE BAND (UK) – polska premiera live

DEMDIKE STARE w/ Danny Norbury and Sinfonietta Cracovia (UK/PL) – specjalna

kompozycja na Unsound, światowa premiera

EVIAN CHRIST (UK) – polska premiera

FACTORY FLOOR (UK)

JULIA HOLTER w/ Sinfonietta Cracovia Quartet (USA/PL) – występ specjalny, polska

premiera

HIEROGLYPHIC BEING (USA) – polska premiera

KUEDO (UK)

KEVIN DRUMM (USA)

MALA IN CUBA (UK/CU) – polska premiera

MIKEQ (USA) – DJ SET – polska premiera

pole (DE) – polska premiera nowego materiału

RON MORELLI (L.I.E.S.) (USA) – DJ SET – polska premiera

SHACKLETON (UK)

SLAVA (USA/RU) – polska premiera

THEO PARRISH (USA) – DJ SET – polska premiera, prezentowana razem z Red Bull

Music Academy

TIM HECKER & ONEOHTRIX POINT NEVER (CAN/USA) – światowa premiera

TRAXMAN (USA) – polska premiera

VAKULA (UA) – DJ SET – polska premiera

VATICAN SHADOW (USA) – polska premiera

V/VM (UK) – pierwszy koncert od 2006, polska premiera

VOICES FROM THE LAKE (DONATO DOZZY & NEEL) (IT) – polska premiera

Polecane

Share This