Komeda-Inspirations


2010.11.22

opublikował:

Komeda-Inspirations

Album „Komeda-Inspirations” jest oryginalnym i specyficznym projektem, łączącym dwa światy: jazzu i muzyki organowej. Wykorzystanie tego instrumentu dało efekt odmienny od oczekiwań, głównie ze względu na niestandardowe aranżacje piosenek. Te powierzyliśmy znanym i cenionym artystom.

Kompozycje Krzysztofa Komedy są pierwszą odsłoną płyty. Na przeciwnym biegunie leżą utwory, napisane przez twórców, reprezentujących różne gatunki muzyczne. Ideą było jednak zachowanie spójności stylistycznej i ducha romantyzmu, unoszącego się pomiędzy dźwiękami.


Wykonawcy doskonale zrozumieli intencję autora projektu (Jan Bokszczanin – koncertujący organista, w którego dorobku znalazły się wielkie dzieła klasyków. Ostatni, najbardziej spektakularny album zawiera utwory Saint-Saensa i Poulenca na organy i wielką orkiestrę symfoniczną), wśród nich mieliśmy okazję gościć Grażynę Auguścik i Tomasza Szukalskiego, który od dawna „milczał” na rynku fonograficznym. Wszyscy stworzyli niepowtarzalny klimat, potęgowany dostojnym wnętrzem Kościoła Ewangelicko – Reformowanego w Warszawie.

Aby go przekazać, ogromną wagę przywiązaliśmy do jakości nagrania. Dla muzyków brzmienie instrumentu jest owocem wieloletniej pracy, więc dołożyliśmy starań, aby tego efektu nie zniweczyć w najmniejszym stopniu. Jednym z założeń było zastosowanie docelowej częstotliwości próbkowania, aby uniknąć strat związanych z „przeliczaniem” gotowych nagrań. Materiał powinien brzmieć odbiorców tak samo, jak w studiu. Ten efekt musiał być osiągnięty przed masteringiem. Na tym etapie chcieliśmy jedynie podkreślić zalety nagrania, a nie „ratować” źle zarejestrowane ścieżki. Pracę realizatora (Jakub Garbacz) ocenicie Państwo sami. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam czystość dźwięku, obszerność sceny stereofonicznej, realistyczne ujęcie wokalu i naturalny, potężny bas niedawno wyremontowanego instrumentu Schlag&Sohne. Jest to jednak płyta nie tylko dla posiadaczy drogiego sprzętu grającego, ale dla wszystkich, do których przemawia ulotne piękno kompozycji Krzysztofa Komedy.


Aby podkreślić dbałość o szczegóły, krążek wytłoczyliśmy na złotym nośniku. Projekt graficzny okładki i książeczki wykonał wybitny grafik – Vladimir Tsesler.

Płyta trafi do sklepów w połowie stycznia, ale w wielu (nie tylko internetowych) znajdzie się jeszcze przed Gwiazdką.

Polecane

Share This