Koncert Vadera odwołany po interwencji „parafialnego oddziału akcji katolickiej”


2019.05.19

opublikował:

Koncert Vadera odwołany po interwencji „parafialnego oddziału akcji katolickiej”

fot. mat. pras.foto: mat. pras.

Złe wieści dla fanów wybierających się do Chojnic na InterTony Festiwal. Po interwencji Kościoła władze miasta nie zgodziły się, by główną gwiazdą imprezy był Vader. W twórczości grupy miano doszukać się „materiałów nawołujących do mowy nienawiści”. Po stracie headlinera organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu imprezy.

–  Jak poinformował nas organizator imprezy parafialny oddział akcji katolickiej za pośrednictwem burmistrza i władz miasta nie zgodził się na występ zespołu Vader, znajdując – ponoć – „materiały nawołujące do mowy nienawiści w repertuarze zespołu”. Nam po prostu brak słów, by opisać taki sposób postępowania, jaki można porównać chyba tylko do czasów stalinowskich. Kościół w Polsce po raz kolejny pokazuje, w jaki sposób postrzega wolność i widzi grzech wszędzie, tylko nie w swoich własnych murach. Organizatorom festiwalu dziękujemy za lojalność i odwagę obywatelską! (władze miasta zasugerowały innego headlinera imprezy, na co organizator się nie zgodził). Fanów oraz tych wszystkich , którzy chcieli nas obejrzeć w Chojnicach zapraszam pod koniec sierpnia do pobliskiego Szczecinka. Tam widać wiara nie jest jeszcze tak zaślepiona przez żądzę władzy i cenzurę. Do zobaczenia \m/ – czytamy w oświadczeniu grupy Vader.

Zespół cytuje także informację przesłaną przez organizatorów, będącą potwierdzeniem odwołania festiwalu:

Burmistrz wystosował prośbę do Centrum Kultury (nasz główny partner) o zerwanie umowy z zespołem Vader. W ocenie burmistrza mogą nawoływać do nienawiści i przemocy fizycznej, obrażają też uczucia religijne. Centrum Kultury musi teraz wypowiedzieć umowę Vaderowi, czyli nie mamy headlinera. Jest to dla nas równoznaczne z odwołaniem imprezy.

Polecane

Share This