Koncertówka Krzak

16 kwietnia grupa KRZAK wyda nakładem Metal Mind Productions swoje koncertowe DVD.


2012.02.16

opublikował:

Koncertówka Krzak

Materiał na ten krążek został zarejestrowany 11 listopada 2011 roku w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Na scenie obok Leszka Windera i Jana Błędowskiego pojawiło się kilku wspaniałych muzyków: Krzysztof Głuch (fortepian), Joachim Rzychoń (bas), Marek Kiełbusiewicz (perkusja), Krzysztof Ścierański (bas), Michał Kielak (harmonijka). Koncerty Krzaka to zawsze wielkie emocje i gra najwyższej klasy. Wirtuozeria muzyków i ich radość grania przekładają się na niezwykłe show jakim są ich występy na żywo. Podczas listopadowego koncertu KRZAK zagrał między innymi najbardziej znane i zawsze mile oczekiwane utwory: „Kattowitz”, „Lakis”, „Ściepka” czy „Wysoki lot”.

Na płycie znajdą się również dodatki w postaci wywiadów z artystami, materiału z próby, galerii zdjęć, dyskografii, historii zespołu i tapet na pulpit.

KRZAK – „11.11.11.” DVD

 

1. Wysoki Lot

2. Jacky 2004

3. Kattowitz

4. Kawie

5. Czakuś

6. Dżemowa Maszynka

7. 4 numer

8. Lakis

9. Krzak

10. W bajkowym świecie

11. Ściepka

12. Winter Rock

13. Skałki

Zespół Krzak powstał na początku lat siedemdziesiątych, kiedy jako instrumentalny kwartet nagrał kilka utworów dla Polskiego Radia. W jego skład weszli tacy muzycy jak Jan Błędowski (skrzypce), Maciej Radziejewski (gitara), Jacek Gazda (bas) i Wojciech Grabiński (perkusja). W tym samym okresie zespół z powodzeniem konkurował z komercyjnymi wykonawcami a jego umiejętności potwierdziło zaangażowanie ich przez samego Czesława Niemena do nagrania albumu pt.: „Aerolit”.

Właściwa historia zespołu to lata 1975-1982 kiedy to działa najpopularniejszy, nadal instrumentalny, skład zespołu – Jan Błędowski (skrzypce), Jerzy Kawalec (gitara basowa), Leszek Winder (gitara) oraz grający od 1979 roku Andrzej Ryszka (perkusja). 6 sierpnia 1975 rok u w Bielsku-Białej debiutował nowy Krzak czyli Błędowski z

Leszkiem Winderem na gitarze i Jerzym Kawalcem na basie. Perkusistą był najpierw Janusz Ziomber, który pracował też z Józefem Skrzekiem. Jego miejsce przejmowali kolejno: Marek Surzyn (później u Tadeusza Nalepy, a obecnie jeden z najbardziej znanych muzyków sesyjnych), Jerzy Machnikowski (były muzyk grupy Exodus)oraz Wiktor Kierzkowski (później w zespole Skaldowie). W styczniu 1979 roku nowym perkusistą został Andrzej Ryszka. W ten sposób powstał najbardziej znany skład grupy Krzak.

23 lipca 1981 roku ostatni koncert z zespołem zagrał Jan Błędowski, a 21 maja 1983 roku po występie na festiwalu „Rock Arena” nazwa Krzak na kilkadziesiąt lat zniknęła z afisza a muzycy rozjechali się po świecie. Krzak mimo, że był zespołem instrumentalnym, stale trafiał do czołówki wszystkich ówczesnych plebiscytów na najpopularniejszych wykonawców polskiej sceny rockowej. Brak wokalisty zespół rekompensował niebywale profesjonalnymi koncertami. To najprawdopodobniej sprawiło, że ich pierwsza, najpopularniejsza do dzisiaj, płyta długogrająca była zapisem koncertu. Było to bardzo poważne wyzwanie, bowiem w tym czasie w Polsce płyt koncertowych się nie nagrywało. KRZAK po raz ostatni wystąpił oficjalnie 21 maja 1983 roku na festiwalu Rock Arena w Poznaniu. Po śmierci Ryszarda Skibińskiego zespół w różnych składach zagrał jeszcze kilka koncertów klubowych w Berlinie Zachodnim i zawiesił działalność na ponad osiemnaście lat.

W przeddzień tragicznych wydarzeń w Nowym Jorku, 9 września 2001 roku na scenie Stadthalle w Waltrop spotkali się: mieszkający w Niemczech Jan Błędowski, żyjący w Kanadzie Andrzej Ryszka oraz dwaj „zatwardziali” Ślązacy: Jerzy Kawalce i Leszek Winder. Okazało się, że czas się zatrzymał bo Krzak zagrał i zabrzmiał jak za najlepszych lat. Oznacza to, że dokładnie po 18 latach i 111 dniach milczenia otwarty został czwarty etap w karierze zespołu, który na pewno ma zapewnione miejsce w historii polskiego rocka. W ubiegłym roku zespół wydał rewelacyjny koncertowy album zatytułowany „4basy”.

Tagi


Polecane