Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich


2010.05.15

opublikował:

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich to najstarsza cykliczna impreza plenerowa w stolicy. Odbywają się nieprzerwanie od 1959 roku (w zeszłym sezonie obchodziliśmy jubileusz 50-lecia). Ten rok również będzie wyjątkowy ze względu na obchody dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Stołecznej Estradzie i Towarzystwu im. F. Chopina udało się zaprosić do występu w plenerze na bezpłatnych koncertach wybitnych pianistów polskich i zagranicznych.

Inauguracja koncertów odbędzie się podczas Nocy Muzeów (sobota 15 maja godz. 20). Podczas wieczoru na scenie ustawionej na wodzie i oświetlonej wielobarwnymi światłami wystąpi jeden z najbardziej znanych twórców muzyki filmowej – Michael Nyman oraz trzej wybitnie uzdolnieni akordeoniści z zespołu Motion Trio.


Podczas koncertu usłyszymy utwory z ich wspólnej płyty oraz albumów indywidualnych. W programie znajdą się m.in: In Re Don Giovanni, Knowing the Ropes, Come Unto These Yellow Sands oraz Water Dances i utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu Motion Trio.

A już następnego dnia, w niedzielę rozpoczniemy tradycyjne recitale chopinowskie. O godzinie 12 wystąpi Janusz Olejniczak, zaś o godz. 16 przy fortepianie zasiądzie Stanisław Drzewiecki.

Od maja do września odbędzie się łącznie 40 koncertów (w każdą niedzielę muzyki Chopina będzie można wysłuchać dwukrotnie, o godz. 12 i 16).

Pod pomnikiem kompozytora zagrają między innymi: Janusz Olejniczak, Igor Lovchinsky, Dina Joffe, Wojciech Świtała, Daniel Vaiman, Marek Drewnowski, Mark Laforet, Paweł Giliłow, Alberto Nose, Kevin Kenner.

Cześć tegorocznych koncertów będzie transmitowana na żywo w internecie dzięki współpracy z firmą Istream.pl (szczegóły na www.estrada.com.pl).

Polecane

Share This