Koniec z blokadą teledysków na YouTube w Niemczech

GEMA i YouTube osiągnęły porozumienie po siedmioletniej walce w sądzie.


2016.11.04

opublikował:

Koniec z blokadą teledysków na YouTube w Niemczech

foto: screen z YT

Świetna wiadomość dla mieszkańców Niemiec. Po trwającej siedem lat sądowej batalii Google – właściciel YouTube – oraz będąca odpowiednikiem naszego ZAiKS-u firma GEMA (Gesellschaft für musikalische Aufführungs) osiągnęły porozumienie, na mocy którego tysiące niedostępnych dotychczas klipów wreszcie zostanie odblokowanych u naszych zachodnich sąsiadów.

Problemy z oglądaniem teledysków pojawiły się w 2009 roku, kiedy wygasło zawarte wcześniej między instytucjami porozumienia. Wówczas to dbająca o interesy artystów GEMA miała zażądać od Google aż jednego eurocenta za każdy odtworzony na platformie klip. Nigdy oficjalnie nie potwierdzono tej informacji, ale jeśli jest ona prawdą, to trudno dziwić się oporowi ze strony władz YouTube’a, ponieważ standardem przyjętym przez serwis jest wypłacanie za jedno odtworzenie zaledwie 20-25% tej kwoty. W związku z brakiem porozumienia GEMA zabroniła YouTube’owi wyświetlać treści artystów, których prawa reprezentuje na terenie Niemiec, przez co chcąc obejrzeć teledysk internauci najczęściej napotykali komunikat o treści: „Niestety, ten film jest niedostępny w Niemczech, ponieważ może zawierać muzykę, w przypadku której organizacja GEMA nie przyznała YouTube odpowiednich praw”.

Sprawa trafiła do sądu i dopiero teraz ma swój szczęśliwy finał, dzięki któremu teledyski zostaną odblokowane. YouTube ogłosił osiągnięcie porozumienia publikując komunikat, w którym czytamy: „To wielki dzień dla muzyki w Niemczech. To zwycięstwo dla artystów muzycznych na całym świecie, umożliwiające im dotarcie do nowych fanów”.

Szczegóły porozumienia nie zostały ujawnione, stąd nie poznamy oficjalnych stawek, które GEMA będzie otrzymywać od YouTube’a za jednorazowe odtworzenie piosenki.

Polecane