Kora Jackowska w Jarocinie


2010.05.05

opublikował:

Kora Jackowska w Jarocinie

Podczas tegorocznego Festiwalu w Jarocinie (16-18 lipca) wystąpi Kora. Jedna z najwspanialszych wokalistek w historii polskiej muzyki rockowej przedstawi specjalny program składający się przede wszystkim z wielkich przebojów legendarnego Maanamu. Z pewnością nie zabraknie takich hitów jak „Boskie Buenos”, „Szarych Miraż”, „Krakowski Spleen”, „Karuzela Marzeń” czy „Cykady Na Cykladach”. Trudno wyobrazić sobie artystkę, której występ mógłby w lepszy sposób uświetnić trzydziestolecie Festiwalu w Jarocinie.

Kora uważana jest za pierwszą damę polskiego rocka oraz autorkę oryginalnych tekstów piosenek i wierszy. Zadebiutowała w 1976 roku z zespołem Maanam. Już na samym początku swojej kariery uznana została za niebywałe zjawisko wokalno-estradowe.  Koncert w 1980 roku w Opolu był dla Maanamu i Kory czasem przełomowym. Na nowej fali polskiego rocka wokalistka i zespół z dnia na dzień stali się wielkimi gwiazdami- głosem pokolenia, Kora swoimi tekstami zerwała z dotychczasowym PRL-owskim nihilizmem tekściarskim. Słowa jej piosenek powoli weszły poprzez język młodych do kanonu językowego.

Każda płyta Kory i Maanamu to wielkie przeboje z doskonałymi tekstami i świetną muzyką. Do największych hitów należą m.in.: „Boskie Buenos”, „Karuzela marzeń”, „Oddech szczura”, „Kocham cię, kochanie moje”, „Szał niebieskich ciał”, „Luciolla”, „Lipstick on The Glass”, „Bez ciebie umieram”.

W 1984 roku, u szczytu popularności, komunistyczne władze obłożyły zespół półtorarocznym zakazem obecności w mediach z powodu odmowy występu na zjeździe partii socjalistycznych w warszawskim Pałacu Kultury. „Simple Story” okupowała pierwsze miejsce listy przebojów Marka Niedźwieckiego, który celowo grał jedynie charakterystyczny, krótki perkusyjny wstęp do utworu „To Tylko tango”.

W 1986 roku, przemęczona intensywną pracą Maanamu (około 200 koncertów rocznie (!) w Polsce i na Zachodzie, kilka milionów sprzedanych płyt, pierwszy polski kontrakt ze światowa wytwórnią – RCA , Teldeg i Fuego, trzy płyty na europejskich rynkach) Kora rozwiązuje zespół.

Na przełomie lat ’80 i ’90 Kora nagrała dwie płyty solowe: „Bella pupa” Kora i Pudelsi oraz „Ja Pana w podróż zabiorę” do tekstów Kabaretu Starszych Panów. Obie uważane są za jedna z najciekawszych, awangardowych pozycji tych dwóch dekad.

Lata ’90 i ’00 to ponownie wielkie sukcesy zespołu Maanam, szereg platynowych i złotych płyt, kilkaset koncertów dla ponad trzy milionowej publiczności. Triumfalny powrót Maanamu w wielkim stylu zapoczątkował album „Derwisz i Anioł” a kontynuowała „Róża” i następne płyty.

W 2003 roku Kora wydała swoją kolejną solowa płytę, zatytułowaną „Kora Ola Ola!”. Wraz z polsko-latynoskim 14-osobowym zespołem przez dwa lata dała przeszło 100 koncertów, grając jednocześnie z Maanamem, a album „Kora Ola Ola!” okazał się ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym.

Z końcem grudnia Kora i Marek Jackowski zdecydowali się rozwiązać zespół, w którym Marek nie występował już od roku z powodu kontuzji doznanych po upadku ze sceny, a Maanam wypełniał przez ten rok swoje zobowiązania wynikające z zawartych kontraktów koncertowych.

Od stycznia 2009 roku Kora  wraz z nowymi muzykami oraz częścią składu Maanamu postanawiają występować pod nazwą: KORA.

KORA wykonuje na koncertach utwory z repertuaru Maanamu oraz nowe utwory, przygotowywane na kolejną płytę. Po raz pierwszy część utworów z repertuaru Maanamu można usłyszeć w akustycznych aranżacjach, które nic nie straciły ze swojej energii i dynamiki znanej z Maanamu – przez wielu uważanego za najlepszy polski zespół koncertowy, o niepowtarzalnym, fenomenalnym brzmieniu.

W kwietniu 2010  Kora nagrała dwie nowe piosenki „Zabawa w chowanego” oraz „Spójrz prosto w oczy chwili”. Kompozytorem, producentem, aranżerem i autorem warstwy muzycznej jest Marcin Macuk. Słowa do pierwszej piosenki napisała Kora, druga zaś jest adaptacją tekstów Ryszarda Grzyba wykorzystanych w jego akcji  artystycznej: „Słowa napowietrzne”. Wkrótce do rozgłośni trafi pierwszy singiel, a w Internecie i telewizji można będzie zobaczyć teledysk do tego utworu. Płyta Kory ukaże się na rynku na przełomie września i października 2010, jesienią odbędzie się również trasa koncertowa.

Przypominamy, że trwa sprzedaż biletów oraz karnetów na Festiwal w Jarocinie: można je nabywać za pośrednictwem stron eventim.pl, ticketpro.pl, ticketonline.pl. Do sprzedaży trafiły także bilety oraz karnety kolekcjonerskie, które można kupić na stronie patefon.pl, w poznańskich punktach Centrum Informacji Miejskiej, Carton Shop, Rock Long Luck oraz w Jarocińskim Ośrodku Kultury.

Karnety na tegoroczny Festiwal w Jarocinie kosztują 99 zł do 30 czerwca oraz 120 zł od 1 lipca. Bilety jednodniowe kosztują 69 zł do 30 czerwca oraz 90 zł od 1 lipca.

Trwa już Konkurs Młodych Zespołów – Mała Scena Red Bull Tourbus w Jarocinie! Wszystkie szczegóły na www.jarocinfestiwal.pl.

cgm on Facebook

Polecane

Share This