Kozak zablokował „Jesteś Bogiem”!

Sąd nakazał wstrzymać dystrybucję filmu!


2012.11.12

opublikował:

Kozak zablokował „Jesteś Bogiem”!

O tym, że Krzysztof Kozak miał pretensje do twórców filmu o Paktofonice wiadomo było nie od dziś. Zdaniem Kozaka (i nie tylko jego), został on w nim pokazany w sposób nieprawdziwy i krzywdzący. Twórca RRX`u zapowiadał, że wejdzie na drogę sądową. I wszedł.

Kozak pozwał twórców filmu o naruszenie dóbr osobistych. Poznański sąd jako zabezpieczenie powództwa ograniczył dystrybucję filmu. Zgodnie z wyrokiem poznańskiego sądu okręgowego teraz przed jego wyświetleniem w kinie na ekranie powinno pojawiać się oświadczenie następującej treści:

W związku z wytoczeniem przez pana Krzysztofa Kozaka powództwa o ochronę dóbr osobistych, producent i dystrybutor filmu „Jesteś Bogiem” informują, iż przedstawienie postaci pana Krzysztofa Kozaka w filmie może potencjalnie stanowić naruszenie jego dóbr osobistych.” – treść tego oświadczenia będzie wyświetlana na ekranie przed każdym seansem kinowym przez 20 sekund, czcionką o dużym rozmiarze. Sąd wstrzymał też na sześć miesięcy dystrybucję filmu poza kinami – zatem na razie nie będzie DVD czy Blu-ray.

Mój klient został przedstawiony jako gangster, który bezprawnie wykorzystał materiały nagrane przez zespół Paktofonika – powiedział „Dziennikowi” Zbigniew Krüger, adwokat z Kancelarii Krüger & Partnerzy Adwokaci i Radcy Prawni, pełnomocnik Kozaka. Krüger znany jest w środowisku hip-hopu, reprezentował już jedną ze stron w sporze dotyczącym „Głuchej Nocy” między Stanem Borysem a Peją.

Kozak wciąż jest właścicielem firmy fonograficznej RRX Desant, która miała wydać pierwszą płytę Paktofoniki.

UPDATE:

Producent filmu „Jesteś Bogiem” Studio Filmowe „Kadr” odpowiadając na pozew Krzysztofa Kozaka dotyczący ochrony dóbr osobistych wydało oficjalne oświadczenie:W związku z pozwem o ochronę dóbr osobistych, jaki w dniu 09 listopada br. roku został doręczony do Studia Filmowego KADR, który jest producentem filmu pt.: Jesteś Bogiem, (dalej: Film) oświadczamy, co następuje:

„Postać Krzysztofa Kozy przedstawiona w Filmie to postać fikcyjna.

Zachowania i postawy ludzi związanych z wydawniczym rynkiem muzycznym końca lat dziewięćdziesiątych – były jedynie inspiracją w procesie kreowania postaci występującej w Filmie. Film jest w pełni obrazem fabularnym – nie zaś relacją dokumentalną, fabularyzowanym dokumentem czy reportażem.

Wyrazem powyższego jest zastrzeżenie umieszczone w napisach końcowych Filmu o następującym brzmieniu: „Fabuła filmu, choć oparta na faktach, stanowi artystyczną interpretację zdarzeń, losów i postaci w nim przedstawionych”.

Wierzymy, że oświadczenie to pozwoliło każdemu z widzów odnaleźć właściwą granicę.”

Studio Filmowe KADR

Producent filmu „Jesteś Bogiem”

Polecane