Kreator, Sepultura, Soilwork i Aborted na wspólnym koncercie w Polsce


2016.05.13

opublikował:

Kreator, Sepultura, Soilwork i Aborted na wspólnym koncercie w Polsce

Powoli zapełniamy kalendarz na przyszły rok.

 

Agencja Knock Out Productions z przytupem zaczyna 2017. 15 lutego w warszawskiej Progresji odbędzie się wspólny koncert grupy Kreator, Sepultury, Soilwork i Aborted. Ceny biletów wynoszą 125 pln (przedsprzedaż) i 140 pln (w dniu koncertu).

Kreator (Niemcy) thrash metal

„Pleasure To Kill”, „Terrible Certainty”, „Coma Of Souls”, „Violent Restitution”, „Enemy Of God” – to zaledwie kilka klasyków w dorobku jednej z największych legend światowego thrash metalu, pochodzącej z niemieckiego Essen grupy Kreator, istniejącej od 32 lat. Całą jej historię z obecnego składu może opowiedzieć tylko lider, charyzmatyczny wokalista i gitarzysta Miland „Mille” Petrozza, choć początki pamięta także perkusista Jürgen „Ventor” Reil, który w latach 90. zrobił sobie kilkuletnią przerwę od grania.

Obok Sodom i Destruction kapela Millego jest pionierem niemieckiej szkoły thrash metalu, która wciąż inspiruje kolejne pokolenia młodych muzyków chcących grać ostrą muzykę. Oprócz kapitalnych riffów i gnającej przed siebie sekcji rytmicznej, najważniejszą cechą charakterystyczną stylu Kreator jest jedyny w swoim rodzaju „szczekający” wokal Petrozzy. Niezmiennie tak samo wspaniale od ponad 30 lat. Ostatnim regularnym materiałem międzynarodowej od lat załogi (jest w niej wyśmienity fiński gitarzysta Sami Yli-Sirniö) jest „Phanton Antichrist” z 2012 roku. Rok 2016 to premiera podwójnej kompilacji grupy „Love Us Or Hate Us – The Very Best Of The Noise Years 1985-1992”.

Sepultura (Brazylia) thrash, groove metal

W Polsce brazylijska Sepultura może się czuć niemal jak w domu. Muzycy bywają u nas regularnie i nigdy się nie zdarzyło, aby wyjeżdżali z Polski w innym nastroju niż zachwyt z powodu przyjęcia, jakie zespołowi zgotowujecie. Nie inaczej było w 2015 roku, gdy twórcy „Beneath The Remains”, „Arise” i „Roots” zjawili się u nas na paru koncertach, wciąż promujących wydany w 2013 roku album „The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart”. Zarówno występ w krakowskiej „Fabryce”, jak i we wrocławskim Starym Klasztorze, w którym Brazylijczycy świętowali swoje 30-lecie, na długo pozostaną w pamięci rodzimych maniaków, a także samych muzyków, którzy nie szczędzili po nich fanom pochwał.

Kapela obecnie pochłonięta jest pracą nad 14. studyjnym albumem. Wiadomo, że ma się ukazać jeszcze w 2016 roku. Miejmy nadzieję, że Sepultura ujawni podczas kolejnej wizyty w Polsce choćby jeden pochodzący z niego utwór, bo że usłyszymy klasyki z ery Maksa Cavalery można być pewnym. No i będzie na bank ta magiczna energia, która zawsze jest podczas gigu tej kapeli.

Soilwork (Szwecja) melodyjny death metal

Melodyjny death metal to specjalność Szwedów, odpowiedzialnych za jego stworzenie. Zaś Soilwork to jeden z najaktywniejszych i najbardziej znanych obecnie przedstawicieli tego gatunku. Niedawno stuknęło im 20 lat i 10 studyjnych płyt na koncie.

W zespole jego początki pamięta tylko świetny wokalista Björn „Speed” Strid. On też nadaje ton muzyce Soilwork, wprowadzając do niej elementy groove metalu, a nawet metalcore’a. Na albumach kapeli gościli między innymi Devin Townsend, Mikael Akerfeldt z Opeth, czy fantastyczny szwedzki gitarzysta Mattias Eklundh.

Liczne zmiany w składzie nie zachwiały grupą. Wręcz przeciwnie. Między 2001 a 2007 rokiem Soilwork stworzył kapitalne płyty, które ugruntowały jego poczesne miejsce w świecie melodyjnego death metalu, jak „A Predator’s Portrait”, „Natural Born Chaos”, „Figure Number Five”, czy „Stabbing The Drama”. Ponowna wizyta szwedzkiej formacji w Polsce będzie poświęcona promocji wydanego w jubileuszowym 2015 roku albumu „The Ride Majestic”. Ale być może na koncercie usłyszycie już coś z albumu numer 11, bo jak donoszą źródła dobrze poinformowane, takowy już powstaje.

Aborted (Belgia) death metal, death gore

Jeśli ktoś był na Aborted w styczniu 2016 roku, nie zobaczył belgijskiej kapeli w pełnej krasie. Wtedy zagrali bowiem bez wokalisty Svena de Caluwé. Tym razem piątka uwielbiających klimaty gore’owe rzeźników z Waregem zawita do Polski już z wokalem. Żeby było jeszcze fajniej, Aborted przebędzie do Polski promować nowiuteńki, wydany w kwietniu 2016 roku album o wdzięcznym tytule „Retrogore”. W gościach pojawili się na nim między innymi tak zasłużeni zawodnicy jak Jason Keyser z Origin i Travis Ryan z Cattle Decapitation.

Aborted nie jest z tych zespołów, które zaskakują niespodziewanymi zmianami stylistycznymi, więc na płycie dominuje techniczny death metal na poziomie, z przerażającym growlingiem Svena, bulgoczącym o wszelkich okropnościach, jakie tylko może podpowiedzieć wam wyobraźnia. Jedno jest pewne – na wytchnienie na ich gigu nie macie co liczyć.

Polecane

Share This