Kronos Quartet w Krakowie


2011.07.07

opublikował:

Kronos Quartet w Krakowie

Zespół nie po raz pierwszy odwiedza Kraków. Również muzyka polska nie jest dla nich nowością. Znana jest ich wielka przyjaźń ze zmarłym w zeszłym roku Henrykiem Mikołajem Góreckim, który napisał dla nich 3 kwartety smyczkowe.

Kronos Quartet to zespół niezwykły. Mimo ponad 30-letniego stażu ich główną cechą wciąż jest świeżość i otwartość na nowe pomysły. Oprócz dzieł wielkich mistrzów XX wieku, muzycy mają w repertuarze aranżacje utworów rockowych i jazzowych. Współpracują nie tylko z wielkimi postaciami kręgu tzw. muzyki klasycznej jak amerykańscy minimaliści Terry Riley, Steve Reich czy Philip Glass, ale także z artystami rodem z najróżniejszych muzycznych światów jak world music (cygańska grupa Taraf de Haïdouks, chiński wirtuoz gry na pipie Wu Man), Bollywood (śpiewaczka Asha Bhosle), kabaret (brytyjskie trio Tiger Lillies) czy szeroko pojęta muzyka popularna (David Bowie, Nelly Furtado). Ważnym punktem w ich repertuarze jest również muzyka filmowa. Dźwięki ich smyczków i strun możemy usłyszeć w soundtrackach do takich filmów jak „Requiem dla snu” czy „21 gram”.

W ciągu swojej dotychczasowej kariery Kronos Quartet dokonał ok. 45 nagrań płytowych i zamówił ok. 750 nowych utworów i aranżacji na kwartet smyczkowy. Muzycy nie spoczywają jednak na laurach. Wciąż spędzają ok 5 miesięcy w roku w trasie, koncertując na całym świecie, a z okazji swojego 30-lecia w 2003 roku rozpoczęli nowy projekt mający na celu współpracę z młodymi kompozytorami poniżej 30 roku życia.

Nie sposób wymienić wszystkich nagród, którymi kwartet jest obsypywany za swoją działalność. Warto jednak wspomnieć, że Kronos Quartet w 2011 roku został jedynym zespołem nagrodzonym dwoma najbardziej prestiżowymi wyróżnieniami przyznawanymi muzykom: Polar Music Prize i Avery Fisher Prize.

W programie koncertu w Filharmonii Krakowskiej znajdą się utwory kompozytorów polskich i amerykańskich, jednak mających polskie korzenie. Nie zabraknie oczywiście muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego – zabrzmi „Genesis I”, dzieło z wczesnego, sonorystycznego okresu twórczości kompozytora. Polskę będą poza tym reprezentować dzieła dwóch kobiet: mieszkającej obecnie w Warszawie i Arnhem Hanny Kulenty oraz 10 lat od niej młodszej, związanej z łódzką Akademią Muzyczną Olgi Hans. Poza tym usłyszymy dzieła Bryce Dressnera, który jest przykładem na współpracę Kronos Quartet z muzykami z różnych światów. Dressner jest bowiem gitarzystą uznanego rockowego zespołu The National. Usłyszymy również temat „Sim Sholom”  Alter Yechiel Karniola, żydowskiego kantora, urodzonego w drugiej połowie XIX wieku pod Krakowem, później związanego m.in. z synagogą w Nowym Jorku. Zabrzmią też utwory syna polskich imigrantów z Chicago – Marka Nowakowskiego oraz czerpiącego inspiracje m.in. z kultur wschodu i buddyzmu Kena Walickiego.

22 lipca, piątek

godz. 19.00, Filharmonia im. K. Szymanowskiego

Bryce Dessner: Aheym (Homeward)

Olga Hans: String Quartet No. 5, “Winter Lay”

Alter Yechiel Karniol (arr. Judith Berkson): Sim Sholom

Mark Nowakowski: String Quartet No. 2, “Grandfather Songs”

Henryk M. Górecki: Genesis I: Elementi, Op. 19, No. 1 (For String Trio)

Ken Walicki: nada BrahmaL

Hanna Kulenty: String Quartet No. 4 (A Cradle Song)

Kronos Quartet:

David Harrington, skrzypce

John Sherba, skrzypce

Hank Dutt, altówka

Jeffrey Zeigler, wiolonczela

Bilety: 200 zł VIP, 150 zł N, 130 zł U

Polecane

Share This