Krzak, Cree i Love De Vice – rejestracja wydawnictw DVD


2011.11.11

opublikował:

Krzak, Cree i Love De Vice – rejestracja wydawnictw DVD

Już dziś w katowickim Teatrze Śląskim odbędzie się niezwykły koncert z udziałem trzech uznanych formacji – Krzak, Cree oraz Love De Vice. Koncert niezwykły gdyż w całości będzie zarejestrowany na potrzeby przyszłych wydawnictw DVD. 

Krzak to fenomen na skalę światową. Ta instrumentalna grupa rockowa nie ma swojego odnośnika w historii światowego rocka. Muzycy Krzak to czołowe postacie polskiej i europejskiej sceny muzycznej a w swoim dorobku posiadają wiele autorskich płyt. Liderami zespołu są Jan Błędowski – jeden z czołowych skrzypków europejskich oraz Leszek Winder, laureat wielu plebiscytów na najlepszego gitarzystę rockowego i bluesowego. Ich artystyczny dorobek przetrwał próbę czasu a koncerty nadal cieszą się wielkim uznaniem publiczności i krytyków. Krzak to zdecydowanie zespół koncertowy. Energetyczny duet skrzypiec i gitary oraz wirtuozerskie umiejętności muzyków powodują, że ich występy są za każdym razem entuzjastycznie przyjmowane i wywierają ogromne wrażenie na ich uczestnikach. Potwierdzeniem ich nadal znakomitej koncertowej formy jest choćby ich ostatnie wydawnictwo – album „4 basy” wydany nakładem Metal Mind Productions w marcu br.

W trakcie listopadowego koncertu na scenie wraz z Krzak wystąpią zaproszeni goście specjalni, którzy swoim udziałem pozwolą spojrzeć zupełnie inaczej na muzykę formacji. Więcej szczegółów na ten temat już wkrótce.

Oficjalna strona zespołu: www.krzak-band.com

 

Cree – tej śląskiej formacji nie trzeba przedstawiać. Zespół został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla, syna legendarnego Ryśka Riedla, i Sylwestra Kramka. W tym samym roku zespół zadebiutował w Tychach, a kolejne lata poświęcił na tworzenie i doskonalenie swoich umiejętności. Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 roku a pierwszym większym sukcesem było  zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Debiutancki album „Cree” ukazał się w 1998 roku. W nagraniu uczestniczył m.in. Paweł Berger z zespołu Dżem.  Lata 2000-2001 to okres znaczących zmian w składzie zespołu. Na stałe do zespołu powrócił Sylwester Kramek, natomiast odszedł Marek Gruszka i Dariusz Sarna, którego zastąpił na gitarze basowej wybitny śląski basista grupy Krzak, Jurek ,,Kawa” Kawalec. W tym składzie zespół zaczął pracować nad materiałem do kolejnej płyty „Za tych” (2002). Album został bardzo dobrze przyjęty – magazyn „Twój Blues” uznał ją za bluesową płytę roku. W roku 2003 z Cree rozstał się Krzysztof Głuch, co przyczyniło się do zmiany brzmienia zespołu na mocniejsze, gitarowe przy jednoczesnej rezygnacji z klawiszy. Najbardziej bolesną stratą dla zespołu była w 2003 roku śmierć Jurka Kawalca. Nowym basistą w Cree został Lucjan Gryszka, doświadczony muzyk śląskiej sceny. 

Rok 2004 przyniósł zespołowi kolejne zmiany personalne a jednym z najważniejszych  wydarzeń tego roku było dla zespołu podsumowanie 10-letniej działalności artystycznej. Z tej okazji zespół  wydał płytę pt. „Parę lat”, umieszczając na niej 10 utworów z poprzednich płyt  (kilka w innych aranżacjach), w tym jeden nowy pt. „Parę Lat”. Kolejna płyta, „Tacy sami”, ukazała się w grudniu 2007 roku. Ostatnią jak dotąd pozycją w dorobku Cree jest koncertowe wydawnictwo „15 Cree”. Obecnie zespół pracuje nad materiałem na kolejną płytę. Zapowiadające go nagrania „Cały nasz świat” oraz „Po spowiedzi” można w tej chwili usłyszeć w stacjach radiowych. Podczas koncertu w Teatrze Śląskim gościem specjalnym Cree będzie właśnie Piotr Kupicha!

Więcej informacji o zespole na oficjalnej stronie: http://www.cree.pl/

 

Love De Vice to warszawski zespół, który powstał w 2007 roku pod nazwą Playfinger . Ich muzyka od samego początku sprawia problem klasyfikacyjny. Utwory są zróżnicowane brzmieniowo a wykorzystanie wielu brzmień instrumentów klawiszowych oraz w większości delikatne partie wokalne przynoszą dość powszechne skojarzenie z nurtem rocka neo-progresywnego (reprezentowanego przez takie zespoły jak Porcupine Tree, RPWL) czy progmetalem (np. Dream Theater). Ich debiutancki album „Dreamland“ (2009) dowodzi kilku rzeczy na temat Love De Vice: po pierwsze – mamy kolejny album polskiego zespołu, wypełniony rockiem progresywnym, z jednej strony nawiązującym do twórczości Pink Floyd, King Crimson i Deep Purple, ale pokazującym jednocześnie, że muzycy Love De Vice nie przespali ostatnich 30 lat historii rocka, gdyż w ich muzyce słychać również bardziej współczesne inspiracje, przede wszystkim Metalliką, The Cure, Soundgarden i Pearl Jam; po drugie – Love De Vice grają przede wszystkim dla zaspokojenia własnych apetytów muzycznych, estetyka utworów wskazuje wyraźnie na bardzo różnorodne gusta poszczególnych członków zespołu, zaś rozbudowanie utworów wyraża świadomie chłodne podejście zespołu do oczekiwań stacji radiowych co do długości utworów (niektóre utwory mają ponad 7 minut); po trzecie – zamierzeniem zespołu było, aby utwory znajdujące się na płycie „Dreamland” brzmiały świeżo i dobrze także dla odbiorcy, który nie jest obeznany z rockiem progresywnym. Drugi album zespołu zatytułowany „Numaterial” (2010) stanowił zwrot ku bardziej złożonym strukturalnie i brzmieniowo utworom, z wykorzystaniem instrumentów smyczkowych i orientalnych (bębny koreańskie, sitar). Płyta została uznana przez brytyjski magazyn metalteam.uk jednym z 10 najważniejszych albumów 2010 roku, w kraju i zagranicą płyta otrzymała wysokie oceny recenzentów, a pochodzący z niej utwór „With You Now” dotarł do szczytu listy przebojów Antyradia i wygrał plebiscyt słuchaczy tej rozgłośni na Hit Jesieni 2010.

Zespół koncertuje rzadko, a charakterystycznym elementem występów jest swobodne podejście do studyjnych aranżacji wykonywanych utworów i liczne improwizacje przywodzące na myśl koncerty rockowe z lat 70-tych. Występ w Teatrze jest zatem znakomitą okazją aby przekonać się o tym jak niezwykłe jest koncertowe oblicze Love De Vice.

Więcej informacji o zespole na oficjalnej stronie: http://lovedevice.pl

 

Przypomnijmy, że występy zespołów Krzak, Cree oraz Love De Vice będą zarejestrowane na wydawnictwa DVD. To zatem znakomita okazja dla wszystkich fanów aby stać się częścią historii swoich ulubionych zespołów! Zapraszamy!

Polecane

Share This