Ks. Jakub Bartczak odpowiada na film „Kler”


2018.10.06

opublikował:

Ks. Jakub Bartczak odpowiada na film „Kler”

foto: kadr z wideo

W pierwszej połowie września ukazała się trzecia płyta ks. Jakuba Bartczaka zatytułowana „Bóg jest działa”. Artysta promuje wydawnictwo nowym klipem zrealizowanym do utworu „O Faryzeuszu i Celniku”. W pierwszych sekundach klipu oprócz ujęć przedstawiających rapującego księdza możemy oglądać przebitki bijącego rekordy popularności filmu „Kler”.

Choć sam utwór powstał przed premierą filmu Wojciecha Smarzowskiego, to klip jest odpowiedzią na tę produkcję. W teledysku znalazł się cytat z wywiadu, w którym reżyser „Kleru” mówił: – Taką mam ideę, że może część tych młodych księży po seminarium również zada sobie to pytanie, czy ta instytucja, którą swoimi twarzami firmują, czy ona dobrze postępuje. Czy wymaga zmian. Czy można ją zmienić. No, chociażby refleksja.

Ks. Jakub odnosi się do tych słów w wywiadzie dla „Gościa Wrocławskiego”. – Refleksję nad Kościołem i nad sobą młodzi księża mogą czynić przed Najświętszym Sakramentem, a nie w kinie, czy po obejrzeniu filmu, który przedstawia wykreowaną i wyolbrzymioną do granic możliwości rzeczywistość. Mnie to dotyka. Jestem klerem i utożsamiam się z całym Kościołem, także jego najbardziej grzeszną częścią. I wszelkie ataki na Kościół mnie też dotyczą, zatem odpowiadam pokazując na swój hip-hopowy sposób ewangeliczną prawdę – mówi. Całą rozmowę z ks. Bartczakiem znajdziecie tutaj.

 

Polecane


Share This