Kto dostanie Fryderyka 2012?


2012.04.25

opublikował:

Kto dostanie Fryderyka 2012?

W czwartek, 26 maja poznamy laureatów Nagrody FRYDERYK 2012. Członkowie Akademii Fonograficznej trzech sekcji (muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej) oddawali swoje głosy w łącznie 36 kategoriach (21 kategoriach muzyki rozrywkowej, 4 kategoriach jazzowych i 11 muzyki poważnej).

Jeszcze w lutym br. poznaliśmy szczególnych laureatów tegorocznej edycji – uhonorowanych przez Akademię Fonograficzną nagrodą Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych. Są to: Marek Karewicz, Wojciech Kilar i Tomasz Stańko.

NAJWIĘCEJ NOMINACJI OTRZYMAŁY:

JULIA MARCELL (7) Wokalistka Roku

Autor Roku

Kompozytor Roku

Piosenka Roku („Matrioszka”)

Wideoklip Roku („Matrioszka”)

Album Roku Muzyka Alternatywna („June”)

Produkcja Muzyczna Roku

ANIA RUSOWICZ (7) Wokalistka Roku

Autor Roku

Fonograficzny Debiut Roku

Piosenka Roku („Ślepa miłość”)

Wideoklip Roku („Ślepa miłość”)

Album Roku Pop („Mój Big Bit”)

Produkcja Muzyczna Roku


KATARZYNA NOSOWSKA (6) Wokalistka Roku

Autor Roku

Piosenka Roku („Nomada”)

Album Roku Muzyka Alternatywna („8”)

Produkcja Muzyczna Roku

Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu

Poniżej pełna lista nominowanych:



PIOSENKA ROKU

ILLUSION – SOLĄ W OKU – MUSICART / POMATON EMI

JULIA MARCELL – MATRIOSZKA – MYSTIC PRODUCTION

NOSOWSKA – NOMADA – SUPERSAM MUSIC

ANIA RUSOWICZ – ŚLEPA MIŁOŚĆ – UNIVERSAL MUSIC POLSKA

ZAKOPOWER – BOSO – KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING

ALBUM ROKU POP

SEWERYN KRAJEWSKI – JAK TAM JEST – SONY MUSIC ENTERTAINMENT POLAND

IZA LACH – KRZYK – EMI MUSIC POLAND

MACIEJ MALEŃCZUK Z ZESPOŁEM PSYCHODANCING – WYSOCKI MALEŃCZUKA – WARNER MUSIC POLAND

POLUZJANCI – TRZY METRY PONAD ZIEMIĄ – PENGUIN RECORDS

ANIA RUSOWICZ – MÓJ BIG–BIT – UNIVERSAL MUSIC POLSKA

WOKALISTKA

MONIKA BRODKA

EWA FARNA

JULIA MARCELL

KATARZYNA NOSOWSKA

ANIA RUSOWICZ

GRUPA ROKU

COMA

LUXTORPEDA

MYSLOVITZ

POLUZJANCI

ZAKOPOWER

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

LUXTORPEDA

MARCELINA

NEORETROS

PROJEKT WARSZAWIAK

ANIA RUSOWICZ

ALBUM ROKU ROCK

COMA – COMA – MYSTIC PRODUCTION

DERIGLASOFF – NOŻE – LAUDANUM REKORDS

KAZIK NA ŻYWO – BAR LA CURVA/PLAMY NA SŁOŃCU – SP RECORDS

LUXTORPEDA – LUXTORPEDA – STAGE DIVING CLUB

MYSLOVITZ – NIEWAŻNE JAK WYSOKO JESTEŚMY… – CHAOS MANAGEMENT GROUP/EMI MUSIC POLAND

ALBUM ROKU MUZYKA ALTERNATYWNA

AGRESSIVA 69 – REPUBLIKA 69 – METAL MIND PRODUCTION

BAABA KULKA – BAABA KULKA – MYSTIC PRODUCTION

COOL KIDS OF DEATH – PLAN EWAKUACJI – CHAOS MANAGEMENT GROUP/SONY MUSIC POLAND

JULIA MARCELL – JUNE – MYSTIC PRODUCTION

NOSOWSKA – 8 – SUPERSAM MUSIC

WOKALISTA ROKU

KUBA BADACH

SEBASTIAN KARPIEL–BUŁECKA

TOMASZ LIPNICKI

ANDRZEJ PIASECZNY

PIOTR ROGUCKI

AUTOR ROKU

OLAF DERIGALASOFF

FISZ

JULIA MARCELL

KATARZYNA NOSOWSKA

ANIA RUSOWICZ

KOMPOZYTOR ROKU

SEWERYN KRAJEWSKI

IZA LACH

LUXTORPEDA

MARCIN MACUK

JULIA MARCELL


PRODUKCJA MUZYCZNA ROKU

COMA – COMA – (PRODUKCJA: Tomasz Zalewski, Piotr Rogucki, Rafał Matuszak, Dominik Witczak,

Adam Marszalkowski, Marcin Kobza)

JULIA MARCELL – JUNE – (PRODUKCJA: Moses Schneider, Ben Lauber, Julia Marcell;

REALIZACJA: Torsen Otto)

NOSOWSKA – 8 – (PRODUKCJA: Marcin Bors i Marcin Macuk; REALIZACJA: Marcin Bors)

ANIA RUSOWICZ – MÓJ BIG–BIT – (PRODUKCJA I REALIZACJA: Ania Rusowicz i Kuba Galiński)

ZAKOPOWER – BOSO – (PRODUKCJA: Mateusz Pospieszalski; REALIZACJA: Adam Celiński)

ALBUM ROKU FOLK/MUZYKA ŚWIATA

DAGADANA – DLACZEGO NIE – AGORA S.A.

ANNA MARIA JOPEK – SOBREMESA – UNIVERSAL MUSIC POLSKA

R.U.T.A. – GORE – AKW KARROT KOMMANDO

ZAKOPOWER – BOSO – KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING

ŻYWIOŁAK – GLOBALNA WIOCHA – AKW KARROT KOMMANDO

ALBUM ROKU HIP HOP/R&B/REGGAE

AFROMENTAL – THE B.O.M.B. – EMI MUSIC POLAND

FISZ EMADE – ZWIERZĘ BEZ NOGI – AGORA S.A.

MALEO REGGAE ROCKERS – RZEKA DZIECIŃSTWA – UNIVERSAL MUSIC POLSKA

O.S.T.R. – JAZZ, DWA, TRZY – ASFALT RECORDS

PINNAWELA – RENESOUL – PENGUIN RECORDS

ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA

CZESŁAW ŚPIEWA – CZESŁAW ŚPIEWA MIŁOSZA – MYSTIC PRODUCTION

KATARZYNA GRONIEC – PIN–UP PRINCESS – EMI MUSIC POLAND

KABARET STARSZYCH PANÓW – RADIOWY KABARET STARSZYCH PANÓW VOL. 1 – POLSKIE RADIO S.A./MUZEUM PW

GRZEGORZ TURNAU – OCH! TURNAU OCH–TEATR 18 V 2011 – MYSTIC PRODUCTION

AGA ZARYAN – KSIĘGA OLŚNIEŃ – CENTRALA/EMI MUSIC POLAND

ALBUM ROKU MUZYKA KLUBOWA/ELEKTRONIKA

EMMA DAX – EMMA DAX – MYSTIC PRODUCTION

GRABEK – 8 – POLSKIE RADIO S.A.

NOVIKA – MIXFINDER – KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING

OSZIBARACK – 40 SURFERS WAITING FOR THE WAVE – CHAOS MANAGEMENT GROUP

RAMONA REY – RAMONA REY (A.D. 2011) – ARANA RECORDS

ALBUM ROKU METAL

HUNTER – XXV LAT PÓŹNIEJ – MYSTIC PRODUCTION

JELONEK – REVENGE – MYSTIC PRODUCTION

KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI – BIAŁO–CZARNA – MYSTIC PRODUCTION

PNEUMA – APATIA – MYSTIC PRODUCTION

VADER – WELCOME TO THE MORBID REICH – WARNER MUSIC POLAND

ALBUM ROKU BLUES

LESZEK CICHOŃSKI – SOBĄ GRAM – LUNA MUSIC

KRZAK – 4 BASY – METAL MIND PRODUCTION

LIMBOSKI – TRIBUTE TO GEORGIE BUCK – LIMBOSKI STUDIO

MAGDA PISKORCZYK – AFRO GROOVE – ARTGRAFF

MAGDA PISKORCZYK – MAHALIA – ARTGRAFF

ALBUM ROKU ORYGINALNA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA

WŁODEK PAWLIK – PORA UMIERAĆ – POLSKIE RADIO S.A.

RÓŻNI WYKONAWCY – 1920 BITWA WARSZAWSKA. MUZ. KRZESIMIR DĘBSKI – EMI MUSIC POLAND

RÓŻNI WYKONAWCY – CZARNY CZWARTEK. MUZ. MICHAŁ LORENC – EMI MUSIC POLAND

NAJLEPSZY ALBUM ZAGRANICZNY

ADELE – 21 – XL RECORDINGS

COLDPLAY – MYLO XYLOTO – EMI RECORDS

FOO FIGHTERS – WASTING LIGHT – SONY MUSIC

PJ HARVEY – LET ENGLAND SHAKE – UNIVERSAL MUSIC GROUP

RED HOT CHILI PEPPERS – I’M WITH YOU – WARNER BROS. RECORDS

WIDEOKLIP ROKU

ACID DRINKERS – HIT THE ROAD JACK – (REŻ. Przemysław Chojnacki)

BEHEMOTH – LUCIFER – (REŻ. Dariusz Szermanowicz i Łukasz Tunikowski)

BRODKA – KRZYŻÓWKA DNIA – (REŻ. Krzysztof Skonieczny)

JULIA MARCELL – MATRIOSZKA – (REŻ. Julia Marcell)

ANIA RUSOWICZ – ŚLEPA MIŁOŚĆ – (REŻ. Jan P. Matuszyński)

NAJLEPSZA OPRAWA GRAFICZNA ALBUMU

CZESŁAW ŚPIEWA – CZESŁAW ŚPIEWA MIŁOSZA – (PROJEKT: Mariusz Kaczmarek)

FISZ EMADE – ZWIERZĘ BEZ NOGI – (PROJEKT: Michael Velliquette, Marcin Szymkowiak)

KATARZYNA GRONIEC – PIN–UP PRINCESS – (PROJEKT: Paweł Wroniszewski)

NOSOWSKA – 8 – (PROJEKT: Macio Moretti)

PINNAWELA – RENESOUL – (PROJEKT: Artur Dobrowolski, Paulina Przybysz)

JAZZOWY ALBUM ROKU

ATOM STRING QUARTET – FADE IN – POLSKIE RADIO KATOWICE

GRZEGORZ NAGÓRSKI QUARTET – OVER AND OVER – INTRO MUSIC

KRZYSZTOF HERDZIN – LOOKING FOR BALANCE – UNIVERSAL MUSIC POLSKA

ROBERT MAJEWSKI (GOŚCINNIE BOBO STENSON, PALLE DANIELSSON, JOEY BARON) – MY ONE AND ONLY LOVE – ZAIR

MARCIN WASILEWSKI TRIO – FAITHFUL – UNIVERSAL MUSIC POLSKA/ ECM RECORDS

JAZZOWY FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

ATOM STRING QUARTET

BIOTONE

MONIKA BORZYM

MARTA KRÓL

KRZYSZTOF PACAN

JAZZOWY KOMPOZYTOR/ARANŻER ROKU

KRZYSZTOF HERDZIN

MACIEJ KOCIŃSKI

JERZY MAŁEK

MARCIN MASECKI

GRZEGORZ NAGÓRSKI

JACEK NIEDZIELA–MEIRA

MARCIN WASILEWSKI

JAZZOWY MUZYK ROKU

KRZYSZTOF HERDZIN

ROBERT MAJEWSKI

JERZY MAŁEK

GRZEGORZ NAGÓRSKI

MARCIN WASILEWSKI

ALBUM ROKU MUZYKA DAWNA

JOSEPH HAYDN – SYMPHONIES NOS. 6, 7, 8: LE MATIN, LE MIDI, LE SOIR

NFM Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jarosława Thiela

JASNOGÓRSKA MUZYKA DAWNA VOL. 38 MUSICON

Concerto Polacco pod dyrekcją Marka Toporowskiego

MIKOŁAJ ZIELEŃSKI – OPERA OMNIA VOL. 1–6 OFFERTORIA TOTIUS ANNI 1611 DUX

Collegium Zieleński i Capella Cracoviensis pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego

ALBUM ROKU MUZYKA CHÓRALNA I ORATORYJNA

JÓZEF ELSNER – MSZA A–MOLL STUDIO NAGRAŃ FANFARA

Izabela Magoń – sopran, Judyta Fąfara – alt, Artur Nycz – tenor, Dawid Krzysztoń – bas,

Chór i Orkiestra Kameralna NICOLAUS pod dyrekcją Zdzisława Magonia

JASNOGÓRSKA MUZYKA DAWNA VOL. 45 MUSICON

Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak

ŁUKASZEWSKI & BEMBINOW. KOLĘDY I PASTORAŁKI DUX

Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”, Kwartet Smyczkowy „Dafô”

JOHN RUTTER – REQUIEM MUSICA SACRA EDITION

Justyna Stępień, Chór Katedry Warszawsko–Praskiej „Musica Sacra”, Filharmonia Kameralna

im. W. Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego

TOTUS TUUS MUSICON

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”

ALBUM ROKU MUZYKA KAMERALNA

DOBRZYŃSKI, KILAR, LESSEL DUX

Silesian Trio (Roman Widaszek, Tadeusz Tomaszewski, Joanna Domańska)

KNAPIK, KRZANOWSKI, LASOŃ – POKOLENIE STALOWOWOLSKIE FUNDACJA MUSICA PRO BONO

Kwartet Śląski

KAROL SZYMANOWSKI – VIOLIN WORKS I MUSICA SACRA EDITION

Aleksandra Szwejkowska–Belica i Cezary Sanecki

WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI – PIEŚNI DUX

Urszula Kryger i Warszawscy Soliści „Concerto Avenna” pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego

ŻELEŃSKI, NOSKOWSKI – POLISH VIOLIN SONATAS POLSKIE NAGRANIA

Włodzimierz Promiński, Katarzyna Makal–Żmuda

ALBUM ROKU MUZYKA SYMFONICZNA I KONCERTUJĄCA

FRYDERYK CHOPIN – I KONCERT FORTEPIANOWY E–MOLL OP. 11 DUX

Daniil Trifonov i Polska Filharmonia Kameralna pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego

WITOLD LUTOSŁAWSKI – OPERA OMNIA 3 FILHARMONIA WROCŁAWSKA

NFM Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Nicholasa Daniela;

Lucy Wakeford i NFM Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją Ernsta Kovacica

GUSTAV MAHLER – PIEŚŃ O ZIEMI DUX

Jadwiga Rappé, Piotr Kusiewicz, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

pod dyrekcją Michaela Zilma

PADEREWSKI – PIANO CONCERTO, POLISH FANTASY DUX

Kevin Kenner i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Marcina Nałęcz–Niesiołowskiego

WANDA WIŁKOMIRSKA – MAESTRA POLSKIE RADIO S.A.

Orkiestra Symfoniczna FN pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Orkiestra Symfoniczna FN pod dyrekcją Andrzeja Markowskiego, Polska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka

ALBUM ROKU RECITAL SOLOWY

JERZY GODZISZEWSKI GRA CHOPINA DUX

Jerzy Godziszewski – fortepian

ROMAN MACIEJEWSKI – COMPLETE PIANO MAZURKAS SARTON RECORDS

Anna Brożek – fortepian

OLIVIER MESSIAEN – VINGT REGARDS SUR L’ENFANT–JÉSUS DUX

Eugeniusz Knapik – fortepian

PRZEDKLASYCZNE KONCERTY OBOJOWE POLSKIE RADIO S.A.

Tytus Wojnowicz – obój

STRAVINSKY – LE SACRE DU PRINTEMPS AGORA S.A.

Marek Tomaszewski – fortepian

ALBUM ROKU OPERA, OPERETKA, BALET

VINCENZO BELLINI – NORMA FILHARMONIA NARODOWA

Orkiestra Symfoniczna i Chór FN, Hasmik Papian, Allyson McHardy, Zoran Todorovich, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski, Janusz Monarcha pod dyrekcją Antoniego Wita; Henryk Wojnarowski – kierownik chóru

GIACOMO OREFICE – CHOPIN OPERA IN 4 ATTI DUX

Mariusz Godlewski, Steven Harrison, Evgeniya Kuznetsova, Gracjan Szymczak, Ewa Vesin, Damian Konieczek, Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Ewy Michnik

CARL MARIA VON WEBER – EURYANTHE STOW. IM. L. VAN BEETHOVENA

Melanie Diener, Helena Juntunen, John Mac Master, Stephen Gadd, Wojtek Gierlach, Dan Krlstrom, Izabela Matuła, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza

ALBUM ROKU MUZYKA WSPÓŁCZESNA

KRZYSZTOF BACULEWSKI – UTWORY CHÓRALNE DUX

Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak, Concerto Polacco pod dyrekcją Marka Toporowskiego, Tomasz Orlow – organy

WOJCIECH KILAR – KONCERT FORTEPIANOWY, PRELUDIUM CHORAŁOWE NA ORKIESTRĘ SMYCZKOWĄ, ORAWA DUX

Peter Jablonski i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego

PIOTR MOSS – SYMPHONIE CONCERTANTE FOR FLUTE, PIANO AND ORCHESTRA; ADAGIO III; PORTRAITS – CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA DUX

Barbara Halska i Elżbieta Gajewska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Zbigniewa Gracy oraz Emilian Madey i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Tomasza Bugaja

PAWEŁ MYKIETYN – PASJA WG ŚW. MARKA NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY

Urszula Kryger, Katarzyna Moś, Maciej Stuhr, Orkiestra Kameralna AUKSO, Soliści Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina, Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Marka Mosia.

NEW POLISH MUSIC FOR CHOIR MUSICA SACRA EDITION

Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego

NAJLEPSZY ALBUM POLSKI ZA GRANICĄ

GRAŻYNA BACEWICZ – II SONATA FORTEPIANOWA, I i II KWINTET FORTEPIANOWY

Krystian Zimerman oraz Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Ryszard Groblewski i Rafał Kwiatkowski

HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI – THE THREE STRING QUARTETS HYPERION

Royal String Quartet

ALEKSANDRA KURZAK – GIOIA! DECCA/UNIVERSAL MUSIC POLSKA

MARIUSZ KWIECIEŃ – SLAVIC HEROES HARMONIA MUNDI/POLSKIE RADIO S.A.

KRZYSZTOF PENDERECKI – KONCERT NA ALTOWKĘ, KONCERT NA WIOLONCZELĘ NR 2 NAXOS

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Grigori Zhislin – altówka oraz Tatjana Vassiljeva – wiolonczela pod dyrekcją Antoniego Wita

NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ

GRAŻYNA BACEWICZ – II SONATA FORTEPIANOWA, I i II KWINTET FORTEPIANOWY

Krystian Zimerman oraz Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Ryszard Groblewski i Rafał Kwiatkowski

HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI – THE THREE STRING QUARTETS HYPERION

Royal String Quartet

PAWEŁ MYKIETYN – PASJA WG ŚW. MARKA NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY

Urszula Kryger, Katarzyna Moś, Maciej Stuhr, Orkiestra Kameralna AUKSO, Soliści Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina, Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Marka Mosia.

NEW POLISH MUSIC FOR CHOIR MUSICA SACRA EDITION

Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego

WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI – PIEŚNI DUX

Urszula Kryger i Warszawscy Soliści „Concerto Avenna” pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

CHÓR KAMERALNY „THE WARSAW SINGERS”

MARIUSZ KWIECIEŃ

NEOQUARTET

SILESIAN TRIO

ZESPÓŁ MĘSKI GREGORIANUM

KOMPOZYTOR ROKU

WOJCIECH KILAR

PIOTR MOSS

PAWEŁ MYKIETYN

KRZYSZTOF PENDERECKI

MACIEJ ZIELIŃSKI

Polecane

Share This