Kuba Więcek i Paulina Przybysz w singlu „Dorota”


2021.11.12

opublikował:

Kuba Więcek i Paulina Przybysz w singlu „Dorota”

fot. mat. pras.

W sieci pojawiła się „Dorota”, kolejna zapowiedź szykowanego na przyszły piątek wspólnego albumu Pauliny Przybysz i Kuby Więcka „Kwiateczki”. „Dorota” to trzeci singiel z płyty „Kwiateczki” Kuby Więcka i Pauliny Przybysz, która ukaże się już 19 listopada w serii Polish Jazz. Tym razem Kuba Więcek, jego Trio i Paulina Przybysz przedstawiają inspirowany minimalizmem utwór łączący w sobie dwa światy: mroczny – transowy, elektroniczny i jaśniejszy – sielankowy, akustyczny. Paulina w utworze również gra na wiolonczeli.

Dorota była żoną Jana Kochanowskiego. Z jego poezji czuję, że była to piękna i namiętna miłość. Nie ukrywam, że ten utwór śpiewam zawsze z lekkim erotycznym dreszczem na ciele, co też nakręca warstwa muzyczna rodem z filmu akcji. Utwór rozkręca się jak miłosne opętanie i kończy wyznaniem o wiecznym zniewoleniu tym uczuciem – komentuje Paulina Przybysz.

Nadchodząca płyta „Kwiateczki”, to nowe odczytanie „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego. Kuba i Paulina spojrzeli na „Pieśń…” oczami swojego pokolenia, czego rezultatem jest dwanaście piosenek brzmiących świeżo i współcześnie, chociaż teksty pochodzą z epoki renesansu. Muzycznie jest to zbiór fascynacji i inspiracji Kuby elektroniką i hip-hopem, ale u podłoża wszystkiego znajduje się jego Trio i jazz, od którego wszystko się zaczęło. Jest to pierwszy wokalno-instrumentalny album w serii od 1989 roku (vol. 76).

Kuba Więcek czuje się w serii Polish Jazz jak u siebie w domu, Paulina Przybysz podbija ją kobiecą energią oraz śpiewem, co nie zna granic. Ich wspólny projekt pt. „Kwiateczki”, opatrzony numerem 87, jest ucieleśnieniem teorii, która definiuje jazz jako wolność.

Polecane

Share This