Kult o imprezach tylko dla zaczepionych fanów: „Apartheidowi mówimy zdecydowanie NIE”


2021.06.05

opublikował:

Kult o imprezach tylko dla zaczepionych fanów: „Apartheidowi mówimy zdecydowanie NIE”

fot. mat. pras.

Po wczorajszej burzy w komentarzach pod oświadczeniem organizatorów FEST Festivalu, że w tym roku w imprezie będą udział mogły wziąć tylko osoby zaszczepione na COVID-19 (o całej sprawie poniżej), krótkie oświadczenie wydał zespół KULT.

– W związku z tym, że zaczynają pojawiać się pogłoski o koncertach i festiwalach przeznaczonych tylko dla zaszczepionych, chcemy opublikować w tym miejscu naszą decyzję.

Grupa KULT nie bierze udziału w koncertach, na które będą wpuszczani tylko ludzie zaszczepieni. Apartheidowi mówimy zdecydowanie NIE. CHCEMY ŁĄCZYĆ, A NIE DZIELIĆ – napisali członkowie zespołu.

FEST Festival tylko dla osób zaszczepionych

Z jednej strony walczymy o to, by móc wrócić na koncerty i festiwale, z drugiej nie chcemy się szczepić – takie wnioski można wysnuć, kiedy patrzy się na sytuację w Polsce. Rząd to widzi i zachęca Polaków do szczepień, dając im dodatkowe korzyści – np. nie licząc ich do limitu osób mogących brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Taki pomysł budzi oczywiście liczne kontrowersje, odzywają się nie tylko ci, którzy nie chcą się szczepić, ale także tacy, którzy chcieliby to zrobić, ale mają przeciwskazania.

W dniach 11-14 sierpnia w Parku Śląskim ma się odbyć FEST Festival. Po odwołaniu ubiegłorocznej edycji organizatorzy są zdeterminowani, by w tym roku impreza mogła dojść do skutku. Aby mogło się tak stać, trzeba przystać na warunki rządu, co oznacza, że na teren festiwalu wejdą osoby zaszczepione. Warto podkreślić, że rząd nie przewiduje udziału słuchaczy, którzy nie zostali zaszczepieni, ale przedstawią negatywny wynik testu przeciw Covid-19.

Organizująca FEST Festival agencja Follow The Step opublikowała oświadczenie, w którym deklaruje gotowość do przeprowadzenia imprezy i wyjaśnia, że z racji na obowiązujące przepisy odbędzie się ona dla osób mogących potwierdzić szczepienie.

– Zadajecie nam dużo pytań na temat tego, czy FEST Festival 2021 się odbędzie. Na chwilę obecną działamy zgodnie z założonym planem, a wszyscy ogłoszeni przez nas artyści są potwierdzeni i pojawią się w Parku Śląskim w Chorzowie, w dniach 11-14 sierpnia 2021.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia potwierdził informację, że osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 nie wliczają się w ustalone limity obowiązujące podczas imprez masowych, co za tym idzie na dzień dzisiejszy, festiwal może się odbyć wyłącznie dla osób zaszczepionych.

Zdajemy sobie sprawę, że rozwiązania, które wytyczył rząd nie są idealne. Niestety, nie mamy na nie wpływu. Prowadzimy rozmowy z rządem, których celem jest rozszerzenie obecnych obostrzeń tak, aby każdy z Was, kto posiada ważny Europejski Certyfikat (dostępny za darmo dla ozdrowieńców, osób przetestowanych i zaczepionych pierwszą dawką), również mógł bawić się na FEST Festivalu 2021. Będziemy Was na bieżąco informować o postępach naszych rozmów i decyzjach podjętych w tej sprawie.

Dla wszystkich osób, które zakupiły bilet, a z różnych powodów nie będą posiadały wymaganych certyfikatów, planujemy wprowadzić opcję zachowania biletu na kolejny rok lub zwrotu wartości niewykorzystanej wejściówki – o szczegółach poinformujemy Was bliżej daty festiwalu.

Zabierajcie swoich znajomych, pakujcie walizki i do zobaczenia już wkrótce! Nawet nie wiecie jak bardzo cieszymy się, że uda nam się w tym roku spotkać w Parku Śląskim w Chorzowie – komentują.

Imprezy tylko dla osób zaszczepionych – czy to legalne?

Jak nietrudno się domyślić, taki komunikat musiał wywołać w komentarzach burzę. Nie brak osób cieszących się tego, że impreza będzie bezpieczna i przede wszystkim z tego, że się odbędzie, nie brak też jednak takich, którzy piszą o „segregacji sanitarno-faszystowskiej”, zapowiadają, że będą się domagać zwrotu pieniędzy za bilety, bo nie zamierzają się szczepić, a nawet zapowiadają pozwy sądowe, powołując się na nielegalność rządowych obostrzeń. Pytanie tylko, czy pozywać chcą rządzących, czy organizatorów imprezy.

Prawnik Michał Plewiński, autor bloga i kanału youtube’owego Prosto o prawie krytykuje organizatorów FEST Festivalu za takie podejście, stwierdzając, że jest ono niezgodne z prawem.

– Proszę państwa, oczywiście, że to jest nielegalne. Rzecznik praw obywatelskich wielokrotnie wypowiadał się, że ograniczanie dostępu do usług osobom niezaszczepionym jest sprzeczne z prawem. Takie zagranie jest wyjątkowe głupie. W grę tutaj wchodzi nie tylko odszkodowanie za zwrot biletu wartości biletu, ale również ewentualne zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych takich osób. Pomijając już kwestie związane z RODO, bo ciekawe jak chcieli uzasadnić przetwarzanie czyichś danych medycznych. Tak się kończy oszczędzanie na prawnikach i sugerowanie się głupimi konferencjami prasowymi ministra zdrowia – komentuje Plewiński.

Postarajmy się jednak zrozumieć organizatorów wielkich imprez. Na końcu to rząd ustala obostrzenia dla organizatorów imprez masowych

Follow The Step w odpowiedzi na liczne krytyczne komentarze po ogłoszeniu swojej decyzji zdecydowało się odpowiedzieć na nie kolejnym oświadczeniem, w którym podkreślają rolę szczepień w „powrocie do normalności”, przypominając, że branża koncertowa – i wiele innych – nie wytrzymają kolejnego lockdownu. Agencja podkreśla także, że działa w oparciu o rządowe wytyczne.

– FEST Festival 2021 się odbędzie, to pewne. Na ten moment wytyczne rządu pozwalają na organizację imprez masowych dla 250 niezaszczepionych osób, a zaszczepione są poza jakimikolwiek limitami. Niemożliwym jest wybranie ekskluzywnej grupy 250 osób, które nie posiadając szczepienia będą mogły wejść na teren festiwalu. Stąd też nasza decyzja, o organizacji tegorocznej edycji FEST Festivalu wyłącznie dla osób zaszczepionych.

Wszystkie osoby, które w dniach 11-14 sierpnia 2021 będą chciały się bawić z nami w Parku Śląskim w Chorzowie, mają szansę na przyjęcie przynajmniej jednej dawki szczepionki. W tej chwili terminy szczepień w wielu miejscach Polski są dostępne z dnia na dzień. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w FEŚCIE do szczepienia. Jeśli termin drugiej dawki szczepionki będzie wypadał po dacie tegorocznej edycji, postaramy się wypracować takie rozwiązanie, aby jedna dawka wystarczyła do wejścia na teren festiwalu. Wszystko po to, aby udział w wydarzeniu był możliwy dla każdego chętnego. O postępach naszych rozmów z rządem będziemy informować w kolejnych komunikatach.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapewnieniami, będziemy starać się umożliwić udział w wydarzeniu również osobom posiadającym Europejskie Certyfikaty COVID-19 wydawane dla ozdrowieńców i osobom z negatywnym testem na obecność COVID-19. Jak tylko otrzymamy potwierdzenie o możliwość zastosowania takiego rozwiązania, poinformujemy Was o tym na naszych kanałach social media.

W krajach takich jak Wielka Brytania, Holandia czy Izrael, obywatele nie kwestionują systemu szczepień – wręcz przeciwnie, chętnie zapisują się na szczepienia, ponieważ wiedzą, że jest to jedyna szansa na powrót “dawnych czasów” – normalności. Patrząc na przykład UK, ich kalendarz wakacyjnych imprez pęka w szwach, ponieważ większość społeczeństwa jest już całkowicie zaszczepiona bądź przyjęła pierwszą dawkę. Tego samego chcemy w Polsce.

Chcemy również odnieść się do komentarzy dotyczących wspierania konkretnych partii politycznych. Wspieramy prawdę, fakty naukowe, a nie partię. Wszystkie nasze działania oparte są na podstawie rekomendacji organizacji naukowych i medycznych, takich jak World Health Organization. Pracują w nich osoby, które zdobyły odpowiednią wiedzę, latami szkoliły się i prowadziły badania naukowe, dlatego wierzymy, że ich wskazania są jedynymi słusznymi w obecnej sytuacji.

W wielu kwestiach można się nie zgadzać się z decyzjami naszego rządu, jednak kwestia szczepień jest w naszej opinii ponad wszelkimi podziałami. Jako jedna z większych instytucji w świecie kultury, musimy i chcemy wspierać program szczepień tak, aby uniknąć kolejnego lockdownu, zamrożenia gospodarki, czy zakorkowania służby zdrowia. Robimy to również po to, aby jak najszybciej zakończyć światową pandemię.

‼️ Jeśli nie wiecie, gdzie znaleźć sprawdzone naukowo fakty dotyczące szczepień, stworzyliśmy dla Was specjalną stronę, na której zebraliśmy wszystkie informacje na temat wirusa oraz szczepień, potwierdzone przez WHO. Znajdziecie je tutaj 👉 bit.ly/szczepieniaFEST

Mamy nadzieję, że dzięki publikacji tego oświadczenia bardziej rozumiecie nasze decyzje. Działamy dla naszego wspólnego dobra, ponieważ wszyscy chcemy powrotu do normalności. Jeszcze nie tak dawno mogliśmy tylko o niej marzyć, teraz jest ona na wyciągnięcie ręki!

W tym miejscu prosimy Was również o wsparcie i zachęcanie swoich znajomych do szczepienia. Tylko wspólna mobilizacja i działanie pozwoli nam na powrót do rzeczywistości sprzed dwóch lat – czytamy w komunikacie organizatorów FEST Festivalu.

Polecane

Share This