L.U.C zaprasza: zmierz się ze słowem


2012.10.16

opublikował:

L.U.C zaprasza: zmierz się ze słowem

Rozpoczęły się zapisy na autorskie dyktando-performens, laureata Paszportu Polityki Łukasza L.U.C Rostkowskiego. Z tekstem dyktanda może zmierzyć się każdy kto zarejestruje się na stronie www.Rymoliryktando.pl. Cykliczna już impreza, organizowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, przemieszczać się będzie po całej Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się 24 listopada w łódzkiej Wytwórni Filmów. L.U.C nie ujawniają jeszcze klimatu i scenerii w jakiej podyktowany zostanie tekst. Wiemy jednak, że wydarzenie będzie transmitowane przez telewizję i radio, a zwycięzca otrzyma nagrodę wysokości 10.000 zł. Nagrodzone będzie także drugie i trzecie miejsce.

Artysta zapowiada, że podobnie jak w ubiegłym roku przewidział dla uczestników liczne atrakcje i ortograficzne kruczki. Śmiałkowie poza bogatą wiedzą lingwistyczną będą musieli wykazać się umiejętnością odnalezienia się w trudnych okolicznościach sztuki happeningu. Jedno jest pewne- nie było łatwo. Performatywne i abstrakcyjne dyktowanie L.U.C`a połączone z wyjątkami ortograficznymi dr Katarzyny Kłosińskiej spowodowało, że nikt nie napisał dyktanda bezbłędnie. Dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się w Łodzi, dyktando w tym roku prawdopodobnie także będzie transmitowane przez TVN24 i Jedynkę Polskie Radio.

Wraz z zapisami na Rymoliryktando 2012 rusza konkurs. Jest to inicjatywa polegająca na tworzeniu słownika autorskich słowostworów. W tym roku odnosząc się do kampanii językowej Narodowego Centrum Kultury i Rady Języka Polskiego o „Słowostworach” L.U.C chce m.in. kreować dyskusję na temat słów zagrożonych wyginięciem, a zarazem makaronizmów, czy raczej hamburegryzmów w języku polskim. W ramach „minifestiwalu słowa”, tak L.U.C określa swój autorski projekt, dyskutować będziemy także o tym, na ile wprowadzanie do naszego języka obcych zwrotów kaleczy rodzimą mowę i zabija słowiańską duszę języka, a na ile ma pozytywny charakter tworząc zarodki języka ponadnarodowego, zrozumiałego dla wszystkich.

W ramach konkursu rozpoczęto tworzenie nowego słownika – pełnego przyjemnych w wymowie autorskich Słowostworów. Wiemy już, że „before party” to biforek. Co zrobić z „resetem”, „lunchem” i „mailem”? Czy „joystick” to kijek szczęścia? Czy „happy end” może być po prostu słodkim SZCZĘZAKIEM zamiast przydługawym szczęśliwym zakończeniem? Każdy może nadesłać swoje pomysły na spolszczenia, skróty, neologizmy i wygibasy.

Na autora najlepszego słowostwora czeka także nagroda pieniężna wysokości 1500 zł.

Więcej na temat konkursu możecie czytać na www.Rymoliryktando.pl oraz w gazecie czwartkowym Metrze.

Więcej informacji na: www.Rymoliryktando.p

Polecane

Share This