Lao Che uhonorowane za „Powstanie Warszawskie”


2012.07.31

opublikował:

Lao Che uhonorowane za „Powstanie Warszawskie”

Wzruszyłem się. Znów obudziły się w nas emocje. – mówił Spięty dla TVN – Odbieraliśmy wyróżnienie obok powstańców, a przecież my tylko nagraliśmy płytę o Powstaniu Warszawskim, oni walczyli o wolną Polskę. Dlatego w czasie uroczystości staliśmy z boku.

Prezydent Bronisław Komorowski przyznał Srebrny Krzyż Zasług zespołowi Lao Che za płytę „Powstanie Warszawskie”. Wyróżnienia takie co roku przyznawane są popularyzację wiedzy i upamiętnianie Powstania Warszawskiego.

Oprócz wyróżnienia dla Lao Che, prezydent Komorowski w czasie spotkania z kombatantami przyznał ponad 40 odznaczeń (krzyże Virtuti Militari, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Złote i Srebrne Krzyże Zasługi). Wśród odznaczony znalazł się m.in. Józef Szczepański ps. Ziutek. To fragment jego wiersza usłyszeć możecie na płycie Lao Che oraz poniżej. Wiersz „Czerwona Zaraza” był ostatnim, jaki przed śmiercią napisał Ziutek, autor między innymi słów do piosenki „Pałacyk Michla”.

Płyta Lao Che „Powstanie Warszawskie” powstała w 2005 roku, wówczas koncert (u boku Armii) na terenie Muzeum zrobił wielkie wrażenie nie tylko na fanach zespołu ale i na… kombatantach, którzy często podkreślali, że materiał dobrze oddaje ówczesne emocje, a muzyka… mogłaby być jeszcze ostrzejsza. Tydzień temu całą płytę można było usłyszeć na żywo podczas specjalnego koncertu na festiwalu w Jarocinie. Zespół nie ukrywa, że chciałby zaprezentować materiał jeszcze raz, w Warszawie, jesienią.

Polecane

Share This