Legendarny klawiszowiec Deep Purple w Warszawie


2010.11.09

opublikował:

Legendarny klawiszowiec Deep Purple w Warszawie

Już w najbliższą środę – 10 listopada 2010 roku w Sali Kongresowej PKiN, polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć na żywo jedyny w naszym kraju koncert Jona Lorda – jednego z najwybitniejszych na świecie klawiszowców, wirtuoza organów Hammonda i kompozytora kultowego zespołu Deep Purple.

Podczas warszawskiego koncertu zatytułowanego „Concerto for Group and Orchestra” artyście towarzyszyć będą soliści: Kasia Łaska i Steve Balsamo, oraz Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego z Zamościa pod dyr. Tadeusza Wicherka.

Jon Lord największe sukcesy odnosił w latach 70-tych wraz z grupą Deep Purple, której był jednym z założycieli i członkiem w latach 1969 – 2002.

Tym, co zawsze różniło Lorda od innych gwiazd rockowej sceny była jego niezwykła umiejętność łączenia klasycznych, orkiestrowych aranżacji, z ostrymi gitarowymi brzmieniami.

Jako jeden z niewielu rockmanów posiadających klasyczne wykształcenie muzyczne potrafił jak nikt inny użyć orkiestry symfonicznej do aranżacji rockowych i odnieść w tej dziedzinie prawdziwy sukces.

 „Concerto for Group and Orchestra” po raz pierwszy wykonane przez Deep Purple wraz z towarzyszeniem Royal Philharmonic Orchestra w 1969 roku, jest pierwszym na świecie udanym połączeniem muzyki poważnej i rockowej.

W latach 70. jeszcze kilkukrotnie podejmował próby łączenia muzyki klasycznej i rockowej. Ich owocem były albumy: „Gemini Suite”, „Windows” czy wydany w 1976 „Sarabande”, zawierający barokowe tańce dworskie zaaranżowane na orkiestrę symfoniczną i zespół rockowy. Do dziś przez wielu fanów i krytyków płyta ta uważana jest za szczytowe osiągniecie w karierze artysty.

Ocenią to Państwo sami, gdyż w drugiej części warszawskiego koncertu będziemy mogli wysłuchać aż czterech kompozycji właśnie z tego krążka.

Po kilkunastu latach wypełnionych aktywnością w Deep Purple, w drugiej połowie lat 90. Jon powraca jako artysta solowy.

W 1998 roku ukazała się przejmująca płyta „Pictured Within” nagrana po śmierci rodziców muzyka. 6 lat później wydaje kolejny udany solowy album „Beyond the Notes”. Po ostatecznym rozstaniu z Deep Purple, Lord koncentruje się głównie na swoich własnych muzycznych projektach. Należą do nich m.in. nagrane z orkiestrami symfonicznymi „Boom of the Tingling Strings” i „Disguises”.

Rok 2007 przyniósł prawykonania dwóch kolejnych orkiestrowych dzieł: w maju, w katedrze w Hereford zaprezentowana została suita „From Darkness to Light”, zaś w październiku „Durham Concerto” – skomponowane z okazji 175-lecia Uniwersytetu w Durham. Na początku 2008 roku światło dzienne ujrzała płyta ze studyjnym zapisem „Durham Concerto”.

W marcu 2010 roku ten wybitny brytyjski artysta wydał ostatni jak do tej pory studyjny album – „To Notice Such Things” nagrany wraz z Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.

„To Notice Such Things” to bardzo osobiste dzieło poświęcone pamięci wieloletniego przyjaciela Jona – Johna Mortimer’a.

JON LORD „CONCERTO FOR GROUP AND ORCHESTRA”

SALA KONGRESOWA, WARSZAWA,

10 LISTOPADA 2010, START GODZ. 19:00

Kup bilet na to wydarzenie:

Polecane

Share This