Lennon złożył autograf na płycie swojego mordercy, na pięć godzin przed śmiercią. Album trafił właśnie na aukcję

To prawdopodobnie najdroższy egzemplarz "Double Fantasy" na świecie


2020.11.22

opublikował:

Lennon złożył autograf na płycie swojego mordercy, na pięć godzin przed śmiercią. Album trafił właśnie na aukcję

8 grudnia 1980 roku Mark Chapman poprosił Johna Lennona o autograf na płycie „Double Fantasy”, który Beatles nagrał ze swoją żoną Yoko Ono. Morderca zaczepił muzyka, gdy ten wraz z Yoko opuszczał swój apartament. Pięć godzin później, gdy para wracała do domu, Chapman nadal przebywał w okolicy zamieszkania artystów. Wyjął pistolet i strzelił Johnowi w plecy. Podpisany album porzucił w jednej z okolicznych donic.

Jeden ze świadków znalazł płytę i przekazał ją policji. Trafiła do niego z powrotem po rozprawie, podczas której skazano Chapmana na dożywocie. Po 18 latach właściciel sprzedał album za 150 tysięcy dolarów. Album trafił potem jeszcze na trzy aukcję. W 2017 roku, ktoś chciał ja sprzedać za póltora miliona dolarów

Teraz płyta trafiła na aukcję, a cena wywoławcza wynosi 400 tysięcy dolarów. Poza autografem Lennona znajdują się na niej zapiski policjantów – widnieje na niej napis mówiący o tym, że jest jednym z dowodów w sprawie: „Det M. Struk # 7247 20 DET Sqd 1330 Hrs 12/9/80”.

Licytacja odbędzie się 23 listopada i będzie obsługiwana przez firmę Goldin Auctions. Po kliknięciu na zdjęcie poniżej przeniesiecie się na stronę prezentującą aukcyjny egzemplarz „Double Fantasy”.

Polecane

Share This