Leon Hendrix gościem Gitarowego Rekordu Guinnessa


2012.03.20

opublikował:

Leon Hendrix gościem Gitarowego Rekordu Guinnessa

Od 9 lat, na początku maja, gitarzyści z całej Polski spotykają się na wrocławskim Rynku, by wspólnie zagrać „Hey Joe“ i uczcić pamięć zmarłego w 1970 roku Jimiego Hendriksa. W tym roku w jubileuszowej edycji Thanks Jimi Festival weźmie udział gość specjalny – brat Jimiego, gitarzysta i wokalista, Leon Hendrix.

Leon Hendrix jest gitarzystą i wokalistą Leon Hendrix Band, a także młodszym, rodzonym bratem uznanego za gitarzystę wszech czasów – Jimiego Hedriksa.

Jak sam mówi, po gitarę sięgnął za namową brata, teraz wszystkie utwory, które wykonuje, poświęca Jimiemu. Aktywnie uczestniczy też w podtrzymwaniu pamięci ikony rock’n’rolla. W 1987 r. założył w Renton, w stanie Waszyngoton, Fundację James (Jimi) Marshall Hendrix, a na początku maja na amerykańskim rynku ukaże się napisana przez niego biografia: „Jimi Hendrix: A Brother’s Story“.

Swoją karierę rozpoczął dużo później niż starszy brat. Jak podaje Charles R. Cross w biografii Jimiego Hendriksa, Al Hendrix, niechętnie patrzył na zakusy muzyczne synów. I gdy młody Jimi ćwiczył po kryjomu, Leon na wiele lat podporządkował się woli ojca.

Leon Hendrix przez kilka lat współpracował z zespołem The Magic Carpet Ride. Wydał 2 płyty: „Seattle Rain“ (2002) oraz – wraz z Leon Hendrix Band – „Keeper Of The Flame“ (2006).

Muzyk został zaproszony przez Leszka Cichońskiego, pomysłodawcę imprezy, i będzie gościem specjalnym 10. edycji dwudniowego Thanks Jimi Festival. Pierwszego maja dołączy do zgromadzonych na wrocławskim Rynku wielu tysięcy gitarzystów i wspólnie z nimi zagra i zaśpiewa jeden z najbardziej znanych utworów swojego brata: „Hey Joe“.

Gitarowy Rekord Guinnessa został pobity w 2009 r. we Wrocławiu. W wydarzeniu uczestniczyło wtedy 6346 gitarzystów. Rok później „Hey Joe“ wykonało 4597 osób, a w 2011 r. zagrało wspólnie 5601 gitar.

Gwiazdą tegorocznego Festiwalu będzie zespół Europe i wirtuoz basu, Marcus Miller.

Polecane

Share This