Leonard Cohen w Katowicach


2010.02.02

opublikował:

Leonard Cohen w Katowicach

Legendarny kanadyjski pieśniarz i poeta Leonard Cohen wystąpi 21 marca z trzygodzinnym koncertem w katowickim Spodku – poinformował organizator koncertu, katowicka agencja Paradam. Europejska część tegorocznej trasy koncertowej Cohena rozpocznie się 1 marca we francuskim Caen. Później artysta wystąpi jeszcze w Lille, Strasbourgu, Marsylii, Grenoble i Tours, a także w Bratysławie, Zagrzebiu, Lubljanie i Moskwie, by 21 marca dotrzeć do Katowic.

Cohenowi towarzyszył będzie dziewięcioosobowy zespół muzyków z różnych krajów, m.in. hiszpański wirtuoz instrumentów strunowych – Javier Mas. Trio wokalne poprowadzi od lat współpracująca z Cohenem – Sharon Robinson. Jej kompozycje do jego wierszy złożyły się na album „Ten New Songs” z 2001 roku z przebojem In My Secret Life.

Repertuar koncertu to retrospekcja najważniejszych okresów kariery kanadyjskiego barda, ze szczególnym miejscem dla piosenek z lat 80. i 90. jak : Dance Me To The End Of Love, Ain’t No Cure for Love, Hallelujah, Take This Waltz, czy Closing Time, jak również klasycznych kompozycji jak: Who By Fire, Suzanne, Bird On The Wire, The Gypsy’s Wife, So Long Marianne, czy Sisters of Mercy.

Jak zapowiadają organizatorzy, w katowickim Spodku będzie można też usłyszeć również m.in.: Everybody Knows, I`m Your Man, Tower Of Song, The Future, Waiting For The Miracle, Democracy, oraz First We Take Manhattan, In My Secret Life czy Boogie Street.

Leonard Cohen urodził 21 września 1934 roku w Montrealu. Pochodzi z zamożnej żydowskiej rodziny o rodowodzie litewskim. Jest absolwentem wydziału humanistycznego Uniwersytetu McGill w rodzinnym mieście, gdzie studiował od 1951 do 1955 roku.

W czasie studiów zdobył prestiżową nagrodę McNaughton Prize, przyznawaną za osiągnięcia literackie. Rok po uzyskaniu dyplomu wydał swój pierwszy tomik poezji, zatytułowany „Let Us Compare Mythologies”. W kolejnych latach pisał i publikował wiersze. W 1963 roku wydał także powieść „The Favorite Game”.

Szukając inspiracji w kulturze śródziemnomorskiej, wyjechał w 1960 roku do Grecji, gdzie spędził kilka lat na wyspie Hydra. Tam napisał swoje najbardziej znane utwory – między innymi powieść „Beautiful Losers” i piosenkę „Bird On A Wire”. Gdy debiutował jako piosenkarz miał już 33 lata i był uznanym w swym środowisku poetą.

W swoim życiu Leonard często zmieniał miejsce zamieszkania. Mieszkał w Montrealu, Londynie, Nowym Jorku, Nashville. Niestały w związkach z kobietami, wsławił się głośnymi romansami z piosenkarkami Joni Mitchell i Janis Joplin (tę ostatnią upamiętnił w piosence „Chelsea Hotel”).

Od lat związany jest z buddyjskim klasztorem zen na górze Mt. Baldy w pobliżu Los Angeles, gdzie – jak deklaruje: „znalazł spokój ducha i uwolnił się od dręczących go przez całe życie ataków depresji”.

W Polsce Cohen od lat jest bardzo popularny. Po raz pierwszy przyjechał do naszego kraju na koncerty w 1985 roku.
Wystąpił wówczas w Poznaniu, Wrocławiu, Zabrzu i Warszawie.

W marcu 2007 roku zaśpiewał w warszawskim studiu radiowej Trójki, a na przełomie września i października 2008 roku wystąpił w Hali Stulecia we Wrocławiu i na warszawskim Torwarze.

Artysta ma w swoim dorobku kilkanaście albumów studyjnych i kilka płyt koncertowych.

W 2003 roku Leonard Cohen otrzymał z rąk Gubernatora Generalnego Kanady – Order of Kanada – najwyższe odznaczenie tego kraju, przyznane mu za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury.

W 2008 roku przyjęto go do Rock and Roll Hall of Fame, prestiżowej „alei gwiazd rock and rolla i rocka” – w uznaniu jego wkładu w rozwój tego gatunku.

Leonard Cohen – 21 Marca 2010 Katowice, „Spodek”


Bilety w cenach: 110,00zł| 165,00zł| 250,00zł| 300,00zł| 375,00zł|475,00zł

Polecane

Share This