Life Festival Oświęcim 2010 – Festiwal dla Pokoju


2010.05.14

opublikował:

Life Festival Oświęcim 2010 – Festiwal dla Pokoju

Genesis Klassik, Trebunie Tutki & Twinkle Brothers, Nomada oraz Mosa Sisic & The Gypsy Express to kolejne gwiazdy, które uświetnią Life Festival Oświęcim 2010 – Festiwal dla Pokoju.

Festiwal odbędzie się w różnych przestrzeniach Oświęcimia pomiędzy 17 a 19 czerwca 2010.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Genesis Klassik to przedsięwzięcie ex-wokalisty zespołu Genesis, Raya Wilsona i muzyków orkiestry Berlin Symphony Ensemble. Wspólnie wykonują oni kompozycje grupy Genesis – zachowując ich oryginalny character, wzbogacają je o nowe, symfoniczne brzmienia. W repertuarze mają utwory z całej kariery słynnego zespołu – od progresywnych lat 70. po przeboje z końca XX wieku, a także piosenki z repertuaru Phila Collinsa, Petera Gabriela oraz grupy Mike & The Mechanics, dowodzonej przez gitarzystę Genesis, Mike’a Rutherforda.

Trebunie Tutki & Twinkle Brothers to wyjątkowe muzyczne połączenie prawdziwych tatrzańskich górali z prawdziwymi rastamanami z Jamajki. Trebunie Tutki przeszli ewolucję od kapeli góralskiej po grupę koncertującą i docenianą na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Twinkle Brothers to grupa założona przez dwóch braci – Normana i Ralstona Grantów w gettcie Falmouth, leżącym na północnych wybrzeżach Jamajki. W latach 70. założyli swoją własną wytwórnię płytową, w której wydali ponad 60 albumów. Koncertowali wielokrotnie w USA, Europie i Afryce. Oba składy współpracują z sobą już od kilkunastu lat, czego owocem są m.in. trzy wspólne płyty.

Dojrzeliśmy, by stworzyć zupełnie nową muzykę, w pełni autorską wizję z osobistym, ważnym przekazem dla świata. Przekazem radosnym i optymistycznym. Za tym eksperymentem kryją się dwie wielkie tradycje: ślebodnych Górali i walczących dumnie o swoją niezależność Rastafarian. Głosimy pochwałę życia i radość ze spotkania z drugim człowiekiem w przyjaźni i pokoju. Nawet bawiąc się i radując można zachować swoją godność i honor, nie wyzbywając się szacunku dla własnych korzeni„.

Zespół Nomada powstał w 2003 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Gusztáva Balogha. Zakorzeniony w tradycji muzyki węgierskich Romów, w swojej twórczości wykorzystuje również wpływy latynoskie, arabskie oraz bałkańskie. Charakterystyczne romskie harmonie wokalne osadzone są na mocnym rytmie perkusji i gitary basowej. Całości brzmienia dopełniają skrzypce oraz akordeon. Potężna, ekstatyczna muzyka towarzyszy niezwykle szczerym i uczuciowym tekstom, przepełnionym raz bólem i cierpieniem, a kiedy indziej radością i afirmacją życia.

Urodzony w Belgradzie, a mieszkający w Wiedniu Mosa Sisic zaczął grać na skrzypcach w wieku sześciu lat. Pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny, sam przez sześć lat studiował w wiedeńskim konserwatorium. W jego zespole występują żona Jasmina oraz córka Nena i syn Miki. Muzyka Mosy, wyrosła z korzeni romskich, łączy wpływy bałkańskie z klimatami orientalnymi, zaś podczas jego koncertów nostalgia i zaduma idą w parze z humorem i świetną zabawą.

Główną ideą Life Festival Oświęcim 2010 jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Pokojowe przesłanie, po raz kolejny wypływające z miasta, na przedmieściach którego został założony największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, stanowiący współczesny symbol Holokaustu, ma na celu wyzbycie się patrzenia na świat przez pryzmat różnic kulturowych, rasizmu i antysemityzmu.W dniach 17-19 czerwca na scenach w Rynku Starego Miasta i na Stadionie MOSiR pojawi się międzykulturowy zestaw Artystów, w tym gwiazdy polskie, zespoły z Izraela, Niemiec, Austrii, Węgier, Jamajki i Ukrainy. Nie zabraknie też wyjątkowych projektów muzycznych, powołanych specjalnie na to wydarzenie.

Wszelkie informacje odnośnie festiwalu dostępne są na specjalnej stronie internetowej www.lifefestival.pl

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Peace Festival.

Polecane

Share This