Madlib na Tauron Nowa Muzyka


2012.06.01

opublikował:

Madlib na Tauron Nowa Muzyka

Tegoroczna edycja Nowej Muzyki obfituje w twórców, którzy od samego początku kariery nie dają się zamknąć w zużytych, jasno określonych ramach gatunkowych. W tym roku na naszym festiwalu możecie się natknąć na elektronikę zabarwioną post-rockiem, dubstep uciekający w stronę soulu, techno zyskujące intrygujące, ambientowe rysy, a tym razem przyszedł czas na hip-hop, z wolna przechodzący w jazz.

A to za sprawą kolejnej festiwalowej gwiazdy, która zawita na katowickim lotnisku Muchowiec – Otis Jackson Junior, czyli Madlib we własnej, długo wyczekiwanej osobie. Dwadzieścia lat szlifowania formy u boku takich gwiazd jak De La Soul, Ghostface Killah czy Mos Def, sprawiły, że jest uznawany za jednego z niedoścignionych mistrzów współczesnego hip-hopu, a jego albumy nagrane wspólnie z J Dilla czy MF Doomem, to prawdziwe kamienie milowe muzyki lat dwutysięcznych.

Jego muzyka stanowi jedno z największych źródeł inspiracji dla całej generacji artystów, która wytycza aktualnie najciekawsze ścieżki na pograniczu zaangażowanego hip-hopu, elektroniki i jazzu, a do fascynacji jego producenckimi pomysłami przyznają się tak różni twórcy, jak Flying Lotus czy muzycy Portishead. To jednak okazało się dla niego niewystarczające, ponieważ w 2001 roku wyruszył na podbój sceny jazzowej, wydając Angels Without Edges, nagrany wraz Yesterdays New Quintet, w którego skład wchodził… on sam w pięciu kolejnych odsłonach, osiągając sukces i potwierdzając tym samym, jak wszechstronnie uzdolnionym jest twórcą. Projekt ten rozrósł się w cały wirtualny wszechświat, w którym Madlib nagrywa kolejne jazzowe albumy, wcielając się w poszczególnych muzyków kwintetu i testuje swoje pomysły na jazzową rewolucję.

Nie przeszkadza mu to we współpracy z uznanymi, ale też i nieznanymi twórcami, to on właśnie stoi za sukcesami debiutanckiej płyty Strong Arm Steady czy ostatniego albumu największej gwiazdy neo-soulu, Erykah Badu.

Jednym z jego wspólników jest Freddie Gibbs, znany również jako Gangsta Gibbs – przedstawiciel klasycznego getto rapu, który o wiele skuteczniej przechowuje ducha legendarnego Tupaca, niż najdoskonalszy i najbliższy oryginałowi hologram. Fred od ponad dekady opowiada historie wprost z chodników rodzimego Gary w stanie Indiana, przyznając się do inspiracji twórczością  takich legend jak Ol’ Dirty Bastard czy Nas.

Przez lata udawało mu się również pozostawać z dala od tradycyjnych mediów, a jego reputacja narastała z roku na rok wokół wypuszczanych regularnie mixtepe’ów, gdzie ujawnił swój talent do poetyckich obserwacji i upodobanie do jazzujących rytmów. Współpraca Jacksona Jr’a z Gibbsem, występujących pod szyldem MadGibbs, rozpoczęła się w zeszłym roku, wraz z wydaniem EPki Thuggin’.

Kilka miesięcy temu poszli o krok dalej, nagrywając wspólnie długogrający album, z którego materiał przedstawią polskim fanom już w sierpniu, przy okazji festiwalu TNM.

Jeśli brakuje Wam klasycznego rapu, przesączonego dogłębnie duchem lat 90-tych, oldschoolowych brzmień, w których zawsze znajdzie się miejsce na szaloną improwizację na dwa adaptery,  wspartą naprawdę dobrymi i szczerymi tekstami o życiu na przedmieściach – musicie znaleźć się wtedy pod sceną.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka | Katowice | 23-26.08.2012Karnety trzydniowe (ilość ograniczona):

170 złKarnety dwudniowe:

140 złBilet na koncert otwarcia (23.08.2012):

60 zł

Polecane

Share This