Makabunda na planie z Czesławem Mozilem


2013.10.02

opublikował:

Makabunda na planie z Czesławem Mozilem

Przed kilkoma dniami w Warszawie zespół Makabunda zarejestrował zdjęcia do swojego nowego klipu. Teledysk będzie towarzyszył piosence „Salem Alejkum”. Gościem Makabundy był Sztefan Wons alter ego Czesława Mozila. Premiera klipu wkrótce.

„Salem Alejkum” to orientalny foxtrot skomponowany przez Henryka Warsa do tekstu Andrzeja Własta, który był wykorzystany w rewii „1000 Najpiękniejszych Dziewcząt” teatru Morskie Oko, a przed wojną wykonywany przez Zulę Pogorzelską i Eugeniusza Bodo. W 1929 piosenka znalazła się na płycie Syreny Elektro w wykonaniu Tadeusza Faliszewskiego.

Makabunda to częstochowska grupa założona przez Wojciecha „Brodę” Turbiarza, który był dotychczas znany przede wszystkim jako wokalista i lider reggae`owego zespołu Habakuk. Muzyk tym razem przybrał pseudonim artystyczny Brotiar Stanisławski.

Repertuar Makabundy stanowią głównie polskie tanga i foxtroty powstałe w okresie międzywojennym, zagrane w nowych, autorskich aranżacjach. Autorami tych utworów byli m.in.: Andrzej Włast, Artur Gold, Jerzy Petersburski, Henryk Wars i Leopold Szmaragd. Znamy je dzięki takim wykonawcom jak: Adam Aston, Tadeusz Faliszewski, Mieczysław Fogg, Eugeniusz Bodo. Materiał grupy to swoisty eksperyment muzyczny oparty na różnorodności stylistycznej. Piękne, klasyczne linie melodyczne i wzruszające lub też humorystyczne teksty przedwojennych szlagierów, ubrane w formy muzyczne, które nie burzą oryginalnego charakteru kompozycji, a jednocześnie podają je w sposób, który jest atrakcyjny dla współczesnych słuchaczy w różnym wieku. Nie zabrakło muzycznych ukłonów w stronę reggae`owych korzeni Brotiara, czy klimatów folku ulicznego. Całość materiału to muzyka, która potrafi łączyć pokolenia, czego dowodem jest koncertowa publiczność zespołu, która zawsze składa się z przedstawicieli co najmniej trzech pokoleń. 

Polecane

Share This