Mateusze Trójki 2016 rozdane


2016.10.28

opublikował:

Mateusze Trójki 2016 rozdane

Program 3 Polskiego Radia już po raz 23. przyznał nagrody muzyczne dla najciekawszych wykonawców roku. Laureatami „Mateuszy Trójki 2016” zostali: Martyna Jakubowicz, Julia Pietrucha, Michał Urbaniak, Paweł Kaczmarek i Kortez. Ponadto uhonorowano Marka Karewicza – znakomitego artystę fotografika specjalizującego się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych.

Wszyscy laureaci odebrali statuetki podczas uroczystej i transmitowanej na antenie Trójki gali, która odbyła się w czwartek 27 października w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej przy Myśliwieckiej 3/5/7.

W kategorii Muzyka rozrywkowa – debiut Akademia Muzyczna Trójki przyznała w tym roku dwie nagrody – dla Julii Pietruchy za „unikatową wrażliwość i udowodnienie sobie i światu, że można inaczej” – oraz dla Korteza za „umiejętność wyrażania w prostych słowach wielu skomplikowanych emocji i zebranie ich w spójną całość na płycie „Bumerang” oraz za dotarcie do szerokiej publiczności z niełatwym i odbiegającym od komercyjnych standardów przekazem artystycznym”.

W kategorii Muzyka rozrywkowa – wydarzenie Mateusza Trójki odebrała Martyna Jakubowicz. Nagrodę otrzymała za: „pełne wyrozumiałości aluzje do dnia dzisiejszego, wierność gatunkowi i oszczędne gospodarowanie bogactwem talentu”.

Mateusz w kategorii Muzyka jazzowa – wydarzenie powędrował do Pawła Kaczmarczyka, którego jury doceniło za „odważne, twórcze i nowatorskie podejście do klasycznych już utworów na płycie „Vars & Kaper – DeconstructiON” i za pamięć o znakomitych polskich kompozytorach: Henryku Warsie i Bronisławie Kaperze”.

Przyznano także dwie nagrody za całokształt osiągnięć twórczych. W kategorii Muzyka jazzowa doceniony został Michał Urbaniak za „rozsławianie polskiej muzyki za oceanem – w samej kolebce jazzu, nieustającą kreatywność i tworzenie z młodymi muzykami odważnych projektów łączących różne gatunki muzyczne”. Z kolei Marek Karewicz, najsłynniejszy polski fotograf koncertowy i laureat nagrody w kategorii Muzyka rozrywkowa – całokształt ujął Akademię Muzyczną Trójki „niepowtarzalnym wyczuciem kadru i klimatu w fotografii dokumentującej najważniejsze wydarzenia muzyczne w Polsce ostatnich 60 lat”.

Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się laureaci nagród, którym nagrody wręczył Dyrektor Programu 3 Adam Hlebowicz. Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz.

{facebook}

 

Polecane

Share This